Slabiji odaziv birača na prijevremenim parlamentarnim izborima u Španjolskoj

Autor:

epa07985353 A man prepares election materials moments before the opening of a polling station in Alcala de Henares, Madrid, Spain, 10 November 2019. Spain holds general elections after Spanish socialist Primer Minister Pedro Sanchez failed to form government following 28 April elections.  EPA/FERNANDO VILLAR

EPA/FERNANDO VILLAR

Na prijevremene parlamentarne izbore u Španjolskoj u nedjelju do 14 sati izašlo je 37,93 posto birača, što je 3,5 postotna boda manje nego na prošlim izborima održanima prije sedam mjeseci, priopćilo je ministarstvo unutarnjih poslova.

U travnju je u isto vrijeme glasovalo 41,49 posto Španjolaca.

Na izborima prije sedam mjeseci niti jedna stranka nije dobila dovoljno glasova za samostalno sastavljanje vlade, a Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) pod vodstvom premijera Pedra Sáncheza je dobila najviše glasova. No nije uspjela dogovoriti koaliciju s lijevom formacijom Unidas Podemos a niti osigurati potporu ostalih stranaka za sastavljanje manjinske vlade.

Tri stranke s desnice pak nisu imale dovoljno zastupnika za formiranje alternativne vlade.

Španjolci su stoga u nedjelju  izašli na nove izbore, četvrte parlamentarne u posljednje četiri godine. Analitičari su uoči izbora procijenili kako bi odaziv mogao bi manji zbog zamora.

“Češće glasamo nego što se seksamo”, rekao je 59-godišnji Fernando, zaposlenik agencije za traženje radnika, nakon što je glasovao u središnjem Madridu. “Na ovim izborima ne očekujem ništa. Situacija će biti kao i prije njih”, dodao je.

On je jedan od 37 milijuna Španjolaca s pravom glasa.

Ankete su uoči izbora pokazale da bi vladajući PSOE mogao dobiti oko 120 zastupnika u parlamentu s 350 mjesta, daleko ispod potrebnih 176 za sastavljanje vlade.

“Ništa se neće promijeniti, pobijedit će opet PSOE ali neće uspjeti sastaviti vladu”, smatra nezaposleni 30-godišnji José. “Nadam se da za šest mjeseci nećemo opet na izbore”, dodala je njegova djevojka na izlasku s birališta.

U Španjolskoj se gotovo 40 godina na vlasti izmjenjuju lijevi centar PSOE i desni centar Narodna stranka, no zbog visoke nezaposlenosti i korupcije 2015. su na političku scenu iskočile tri nove stranke – Unidas Podemos, Građani i Vox – narušivši tradicionalno dvostranačje. Od tada niti Narodna stranka niti PSOE ne dobivaju dovoljno glasova za samostalno formiranje vlade.

Španjolska nema iskustva u sastavljanju koalicija na nacionalnoj razini što dodatno otežava uspostavljanje vlade.

OZNAKE: izbori, Španjolska

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.