Sjajni Federer preko Nadala do finala Wimbleona protiv Đokovića

epa07689933 Roger Federer of Switzerland celebrates his win over Lloyd Harris of South Africa in their first round match during the Wimbledon Championships at the All England Lawn Tennis Club, in London, Britain, 02 July 2019. EPA/WILL OLIVER EDITORIAL USE ONLY/NO COMMERCIAL SALES

EPA/WILL OLIVER

U finalu trećeg teniskog Grand Slam turnira sezone Wimbledona igrat će Švicarac Roger Federer i Srbin Novak Đoković.

Federer je u polufinalu pobijedio Španjolca Rafaela Nadala sa 7-6 (3), 1-6, 6-3, 6-4 nakon tri sata i pet minuta igre, dok je Đoković u prvom polufinalnom dvoboju svladao Španjolca Roberta Bautistu Aguta sa 6-2, 4-6, 6-3, 6-2 za dva sata i 48 minuta.

Federer je izborio svoje 31. finale na Grand Slam turnirima, a do sada je osvojio rekordnih 20 titula. Bit će to i njegovo 12. wimbledonsko finale, a lovi deveti trofej u All England Clubu. S druge strane, prvi tenisač svijeta izborio je 22. finale jednog od četiri najveća svjetska turnira, a do sada je osvojio 15 Gland Slam turnira, pri čemu četiri Wimbledona.

Okršaj Federera i Nadala bio je sudar teniskih titana koji je ovoga puta otišao na Federerovu stranu.

Nadal je dočekao meč s boljim međusobnim skorom (24-15), više pobjeda u međusobnim susretima na Grand Slam turnirima (10-3) i više pobjeda u polufinalima (7-1). No, Federer je imao bolji međusobni skor u Wimbledonu. Od tri odigrana susreta dobio je dva, a večeras i treći.

U prvom setu gledali smo izjednačenu igru, a Federer je tek za nijansu bio bolji što se na koncu vidjelo i na rezultatu. Pobjednik seta je razriješen u trinaestoj igri u kojoj je Švicarac odigrao nekoliko fantastičnih poteza i taj dio igre dobio rezultatom 7-3.

U drugom setu vidjeli smo fantastičnu igru španjolskog tenisača. Uz dva breaka, Nadal je za 36 minuta dobio set rezultata 6-1 izjednačivši na 1-1. Federer je poveo 1-0, a potom izgubio šest gemova u nizu.

U trećem setu priča se okrenula. Federer je zaigrao daleko bolje i Švicarac je stigao do breaka u četvrtoj igri povevši sa 3-1. Nadal je već u idućem gemu imao tri break lopte, pri čemu dvije vezane, za povratak u meč, ali nije uspio i Federer je poveo sa 4-1, a potom i dobio set sa 6-3.

Švicarac je nastavio s odličnom igro i u četvrtom setu. Pri rezultatu 1-1 oduzeo je servis suparniku i to se pokazalo ključnim. Pri vodstvu 5-3 Federer je imao dvije meč lopte, no Nadal je osvojio gem i tako produžio nadu. U idućem gemu Nadal je spasio još dvije meč lopte, ali ne i treće.

U drugom polufinalnom susretu nije bilo previše dvojbi. U 11. međusobnom obračunu Đoković je ostvario osmu pobjedu protiv 31-godišnjeg Španjolca i tako prekinuo njegov pobjednički niz od dva meča u kojima je slavio ove godine protiv najboljeg tenisača svijeta.

Bautista Agut je pružio dostojan otpor Đokoviću i do sredine trećeg seta bio ravnopravan suparnik. Nakon što je napravio ‘break’ za 4-2 srpski tenisač je odjurio po svoje 25. finale na Grand Slam turnirima.

U nedjelju od 15 sati Đoković će se boriti za trofej protiv Federera. Bit će to njihov 48 međusobni susret, a Novak vodi 25-22 u pobjedama.