Sjajne rukometašice: Hrvatice na Euru pobijedile i Njemačku te izborile prvo polufinale u povijesti

epa08880269 Dora Krsnik (C) of Croatia in action with Veronica E. Kristiansen (2-L) and Kari Brattset Dale (L) of Norway during the EHF EURO 2020 European Women's Handball Main Round - Group II match between Croatia and Norway at Sydbank Arena in Kolding, Denmark, 12 December 2020.  EPA/Bo Amstrup  DENMARK OUT

EPA/CLAUS FISKER DENMARK OUT

Hrvatske rukometašice plasirale su se u svoje prvo polufinale nekog velikog natjecanja u povijesti. Hrvatice su pobijedile Njemačku 23:20 čime su osvojile drugo mjesto u skupini II iza Norveške.

Protivnik u polufinalu bit će poznat nakon utakmice Rusija – Danska koja se igra kasnije. To može biti ili Francuska ili Rusija ako pobijedi Dansku te pritom ima bolju gol-razliku od Francuskinja.

Nakon što je u prvom današnjem dvoboju Nizozemska dobila Rumunjsku, bilo je jasno kako Hrvatsku u polufinale vodi i poraz s jednim golom razlike. Međutim, odabranice Nenada Šoštarića su fantastičnom predstavom, posebice u drugom poluvremenu, izborile pobjedu, već petu na prvenstvu.

Drugi dio Hrvatske rukometašice su otvorile serijom 5-0 kojom su slomile Nijemice, a u drugom periodu igre izabranice Nenada Šoštarića su primile svega osam golova što dovoljno svjedoči o kvaliteti obrane.

Hrvatsku su do fantastične pobjede predvodile Ana Debelić sa šest i Ćamila Mičijević sa četiri gola, dok je vratarka Tea Pijević imala čak 16 obrana.

U suparničkim redovima najefikasnija je bila Julia Maidhof s devet golova od čega čak osam iz sedmeraca, dok je njihova najbolja igračica Emily Bolk zabila samo dva gola.

Velika i izjednačena borba vodila se u prvom poluvremenu u kojoj su Nijemce u tri navrata imale dva razlike, a Hrvatice su po prvi puta povele u 28. minuti (11-10). Na odmor se ipak otišlo s 12-12 nakon što je Maidhof realizirala sedmerac u zadnjoj sekundi. Julia Maidhof je u prvom dijelu postigla čak 7 golova iz 10 udaraca,sve iz sedmeraca, a naša vratarka Pijević je imala sedam obrana.

Drugo poluvrijeme hrvatske rukometašice su započele izvanredno – sa serijom od 5-0 uz tri gola Ćamile Mićijević, a Nijemice su čak 10 minuta ostale bez gola, dok je pričuvna vratarka Bešen obranila sedmerac Maidhof.

S dva gola Ane Debelić Hrvatska je u 45.minuti imala vodstvo od 19-13, a dezorijentirana i šokirana Njemačka je tek u 17. minuti drugog dijela zabila svoj drugi gol u drugom poluvremenu.

Od 48. do 54. minute Nijemice sa serijom 4-2 ipak bude, a u tom periodu su važne golove za Hrvatsku dale Blažević i Mamić.  Tri i pol minuta prije kraja Maidhof iz sedmerca smanjuje na 19-22 za Nijemice, Grosmann daje gol za 20-22, da bi Ana Debelić 71 sekundu prije kraja pogodila za 23-20 i Hrvatsku odvela u polufinale.

Najbolji plasman na europskim prvenstvima Hrvatice su ostvarile na prvom izdanju tog natjecanja 1994. u Njemačkoj, kad su osvojile peto mjesto, a još su dvaput bile šeste (1996. i 2008.). Na svjetskim prvenstvima su dvaput bile zaustavljene u četvrtfinalu (1997. i 2011.), baš kao i u jedinom nastupu na olimpijskom turniru, 2012. u Londonu.

Na zadnjem EURU Hrvatska je zauzela posljednje mjesto, a sada će se u petak boriti za finale sa pobjednikom druge skupine, najvjerojatnije europskim prvakinjama Francuskinjama.

SASTAVI:

HRVATSKA: Bešen, Pijević, P. Posavec, Krsnik, S. Posavec, Mičijević, Milosavljević, L. Kalaus, D. Kalaus, Ježić, Japundža, Šimara, Debelić, Mamić, Blažević, Prkačin.

NJEMAČKA: Eckerle, Roch, Zapf, Berger, Grijseels, Smits, Behnke, Naidzinavicius, Bolk, Grossmann, Weigel, Lott, Maidhof, Lauenroth, Minevskaja, Schulze.

Direktan plasman na SP-u

Osim što su po prvi put u povijesti ušle u borbu za odličja, hrvatske rukometašice su ulaskom u polufinale izborile direktan plasman na Svjetsko prvenstvo 2021. kojem će domaćin biti Španjolska. Hrvatske rukometašice na svjetskoj smotri nisu sudjelovale od 2011.