Umirovljenim radnicima u prosjeku 40 eura veće mirovine, a nekadašnjim saborskim zastupnicima 152 eura više.
Sukus je to usklađivanja mirovina za 7,46 posto.
‘Bahat i podli potez Vlade’
Kako zapravo žive hrvatski umirovljenici, komentirao je glavni tajnik Sindikata umirovljenika Hrvatske Igor Knežević.
“Mi smo u Sindikatu naviknuti na sve, ali nismo nikad očekivali da će Vlada ovako ekspresno i ogromno povećanje plaća napraviti za najviše državne dužnosnike. Možemo reći da je to bio bahati i podli potez Vlade, jer je to napravljeno u doba ljetne sezone kada većina udruga ne djeluje, ali unatoč tome Sindikat umirovljenika Hrvatske je reagirao“, kazao je Knežević za N1, a prenosi mirovina.hr.
‘Udio prosječne mirovine u plaći u Hrvatskoj među najmanjima u EU’
SUH-ov tajnik upozorava da je Hrvatska jedna od najgorih zemalja u Europskoj uniji, s udjelom prosječne mirovine u prosječnoj plaći ispod 41 posto, dok je u EU taj prosjek 58 posto.
Mirovine su rasle 230 eura u zadnjem desetljeću, ali po udjelu u plaći nikad nisu bile manje.
‘Mirovina mora iznositi 60 posto prosječne plaće’
“Ako mi želimo imati prosjek EU, da naši umirovljenici mogu dostojno živjeti, moramo doći do toga. Nama je cilj do 60 posto udjela u prosječnoj plaći. Mirovina već sada treba biti 760 eura da bismo mogli govoriti o nekom normalnijem životu umirovljenika“, dodao je Knežević.
Nakon usklađivanja, najniža mirovina po godini staža sada prelazi 13 eura, što je zajamčeno od države, bez obzira na plaće za koje smo radili tijekom radnog vijeka. Međutim, takvi iznosi nedovoljni su za preživjeti.
Najnižu mirovinu prima 270.000 hrvatskih građana
Najnižu mirovinu prima oko 270.000 građana Hrvatske, a ona u prosjeku iznosi svega 367 eura. Tim korisnicima stiže samo 27 eura povišice.
S druge strane, za bivše saborske zastupnike i članove Vlade usklađivanje će donijeti 152 eura.
NA IONAKO MIZERNE PENZIJE Pod ovrhom 30.000 umirovljenika. Evo koliko i za što duguju
“Imamo najnovije podatke za srpanj ove godine. Zaposleno je rekordno 32.500 umirovljenika koji rade na pola radnog vremena. Većina tih poslova su uslužne djelatnosti“, zaključio je Knežević za N1, a prenosi mirovina.hr.
Komentari