SINDIKAT TRAŽI ISTRAGU: MOL unatoč odluci Vlade ostavio rafineriju Sisak bez nafte

Autor:

22.03.2016., Rijeka - Industrijska bastina grada Rijeke. Rafinerija nafte Rijeka smjestena je na Urinju, a zauzima 3,5 cetvorna kilometra priobalnog podrucja Kostrene i Bakra, 12 kilometara juzno od Rijeke, najkrace i najpogodnije veze srednje Europe i Mediterana. INA u Rijeci ima cestovnu, zeljeznicku, morsku i cjevovodnu infrastrukturu za za dopremu i otpremu roba, sirove nafte i naftnih derivata. Rafinerija nafte povezana je podmorskim naftovodom dugim 7,2 km, promjera 20", s lukom i naftnim terminalom u Omislju na otoku Krku (JANAF). U proizvodnom programu Rafinerije nafte Rijeka su ukapljeni naftni plin, primarni benzin, motorni benzini, petroleji, gorivo za mlazne motore, dizelska goriva, loziva ulja, brodska goriva, tekući sumpor. Kvaliteta proizvoda regulirana je Ininim, hrvatskim i europskim normama, a moguca je i proizvodnja prema posebnim zahtjevima kupaca, utvrdjena posebnim Ugovorima.
Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Mađarski dio uprave Ine je bez znanja hrvatskih članova uprave, odlučio noćas prevesti čak 600 tona sirove nafte iz Siska u Rijeku. Nafta je prevezena željeznicom, suprotno stavu hrvatske Vlade i Ministarstva gospodarstva, doznaju 24sata.

Odluka da se nafta ne prerađuje u Sisku nego rafineriji u Rijeci, jasno govori o stavu kako Mađari žele zatvoriti rafineriju u Sisku. Na taj način koriste priliku i ovo prijelazno razdoblje u kojem se slaže nova Vlada, smatra sugovornik 24sata koji im je proslijedio informaciju.

Isti način prijevoza Ina je pokušala u srpnju, no tada su javnost upozorili sindikati. Naveli su među ostalim da je prijevoz nafte željeznicom izuzetno opasan i rizičan, te da je to pokušaj gašenja rafinerije. Tomislav Panenić, ministar gospodarstva tada je zaustavio prijevoz nafte iz Siska dok hrvatska Vlada i mađarski suvlasnici iz MOL-a ne postignu dogovor što s rafinerijom. MOL je želi zatvoriti, Vlada se tome protivila jer bi značilo gubitak tisuću radnih mjesta i udar na gospodarstvo.

Kako pišu 24 sata, Panenić je potvrdio informaciju i taj potez mu je potpuno neprihvatljiv.

‘Najoštrije osuđujem odluku da se nafta preveze željeznicom iz Siska u Rijeku. To je suprotno stavu Vlade i ministarstva, prekršen je i zakon. Tražit ćemo odgovornost onih koji su donijeli takvu odluku’, izjasnio se ministar Panenić.

 

Sindikat Nova solidarnost u subotu je priopćenjem izvijestio da je noćas prevezena domaća nafta iz Graberja Ivanečkog u rafineriju u Rijeci te upozorava da je to suprotno odluci aktualnog ministra gospodarstva Tomislava Panenića, što sindikat ocjenjuje novim udarom na Sisak i sisačku rafineriju, ali i na institucije države, zbog čega traži istragu i kažnjavanje odgovornih.

U priopćenju naslovljenim “Mađari i mađaroni su radnicima Ine i građanima RH ‘čestitali’ Dan neovisnosti”, Nova solidarnost navodi da je noćas “pod okriljem noći, suprotno odluci aktualnog ministra gospodarstva Tomislava Panenića, prevezena domaća nafta iz Graberja Ivanečkog u Rijeku”.

Sindikat podsjeća da je još početkom srpnja upozoravao “na sve opasnosti i suludost ovakvih akcija”, kao i da je tada u Ministarstvu gospodarstva održan sastanak s ministrom Panenićem, hrvatskim članovima Nadzornog odbora Ine i Uprave Ine, uz prisustvo svih sindikata koji djeluju u Ini.

Nakon tog sastanka, koji je održan 14. srpnja, ministar Panenić je izjavio kako smatra da je bez konačnog dogovora dvaju najvećih dioničara u Ini – hrvatske države i mađarskog MOL-a – neprimjereno donositi odluke kao primjerice o slanju sirove nafte na preradu iz sisačke rafinerije u riječku, što bi mogla biti naznaka o gašenje sisačke rafinerije.

Sindikat Nova solidarnost u priopćenju u subotu navodi kako je “kukavički, bez obavijesti javnosti ili struktura u Ini, kompozicija od 12 željezničkih cisterni ipak prevezena u rafineriju u Rijeci”.

“Noćas su Mađari i mađaroni pokazali koliko cijene našu neovisnost i to baš na njezinu 25. godišnjicu. Smatramo ovo novim udarom na Sisak, ali i na institucije Republike Hrvatske. Zahtijevamo hitnu istragu i kažnjavanje odgovornih. Da li je ovo potez koji naglašava dobre odnose među dioničara, partnera u Ini, mađarskog MOL-a i RH?”, stoji u priopćenju sindikata koje potpisuje predsjednik Nove solidarnosti Predrag Sekulić. (Hina)

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)