SIJEČANJSKI PAKET: EK pokrenula nekoliko postupaka protiv RH

Autor:

23.06.2013., Zagreb, - Zastave Europske unije i Republike Hrvatske. Dvanaest zlatnih zvjezdica slozenih u krugu na plavoj podlozi na zastavi Europske unije oznacava ideale zajednistva, solidarnosti i sklada medju europskim narodima. Povijest zastave EU seze u 1955. godinu kada je Vijece Europe prihvatilo njezin dizajn i pocelo ga koristiti, a sljedecih godina Vijece Europe poticalo je i druge europske institucije na prihvacanje takve zastave. Godine 1983. zastavu je potvrdio i Europski parlament, a dvije godine poslije kao sluzbeni simbol potvrdili su je svi vodje EU koja se tada jos zvala Europska zajednica. Prvo postavljanje zastava EU pocelo je 2004. godine, sto je tri mjeseca nakon sto je EU Hrvatskoj dodijelio status kandidata za punopravno clanstvo. 
Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Europska komisija je u sklopu siječanjskog paketa o povredama europskog prava pokrenula postupke protiv Hrvatske u nekoliko slučajeva.

Komisija je kao čuvarica Ugovora ovlaštena poduzimati pravne radnje protiv države članice koja ne poštuje svoje obveze iz zakonodavstva EU-a. Komisija jedanput mjesečno donosi odluke o povredama europskog zakonodavstva. Postupak započinje slanjem “službene opomene”. Ako se u tom prvom koraku ne riješi problem Komisija šalje “obrazloženo mišljenje”, a ako ni tada nema rezultata slijedi treći korak – tužba pred Sudom EU-a.

Hrvatskoj je u četvrtak, zajedno s još 14 država članica, upućena službena opomena u kojoj se traži pravilno prenošenje Direktive o energetskoj učinkovitosti.

Tom Direktivom iz 2012. uspostavlja se zajednički okvir mjera za promicanje energetske učinkovitosti u EU-u kako bi se ostvario cilj povećanja energetske učinkovitosti EU-a za 20 posto do 2020., a nakon toga otvorio put daljnjim poboljšanjima. Na temelju te direktive od svih se zemalja EU-a zahtijeva učinkovitija upotreba energije u svim fazama energetskog lanca, od proizvodnje do krajnje potrošnje. Države članice imaju rok od dva mjeseca da odgovore na argumente koje je iznijela Komisija. Ako u sljedeća dva mjeseca ne poduzmu odgovarajuće mjere, Komisija im može uputiti obrazložena mišljenja.

Hrvatska je zajedno s Rumunjskom dodatno dobila službenu opomenu zbog toga što nije dostavila izvješća o napretku u postizanju troškovno optimalnih razina u skladu s minimalnim zahtjevima energetske učinkovitosti za zgrade i građevinske elemente. Zbog neispunjavanja obveze iz Direktive o energetskoj učinkovitosti zgrada, Komisija je pokrenula tužbu pred Sudom EU-a protiv Češke i Slovenije.

Protiv 27 zemalja članica, za sve osim Danske, Komisija je pokrenula postupak kako bi osigurala pravilnu primjenu pravila EU-a o uslugama i priznavanju stručnih kvalifikacija. Službene opomene upućene su zbog neusklađenosti zakonodavstva i pravne prakse 27 zemalja članica  s pravilima EU-a o priznavanju stručnih kvalifikacija i odgovarajućem pristupu djelatnostima.

Hrvatskoj je upućena i službena opomena u vezi s ograničenjima pružanja multidisciplinarnih usluga za odvjetnike, ograničenjima oglašavanja i ograničenjima prava na obavljanje djelatnosti (povreda EU-ove Direktive o uslugama i Direktive o poslovnom nastanu odvjetnika i odvjetničkih ureda).

Komisija je u četvrtak odlučila zatvoriti postupke protiv Hrvatske, Francuske, Irske, Nizozemske, Portugala i Španjolske, koji su pokrenuti zbog neprenošenja pravila o kibernetičkoj sigurnosti u nacionalna zakondavstva.

Postupak je obustavljen nakon što su navedene države dokazale da je prenošenje novih pravila u nacionalno pravo u skladu s Direktivom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.