Sigurnosni izvor: Evo što je Rusija poslala Iranu u zamjenu za dronove

Autor:

epa10269316 A battle drone in downtown Kharkiv, Ukraine, 27 October 2022, during its presentation. The battle drones 'Kazhan' (Night bat) were bought by Kharkiv residents during the campaign organized by the administrators of Kharkiv's telegram channels. The drones are capable of lifting about 20 kilograms and will be used on the front line. The Ukrainian army pushed Russian troops from occupied territory in the northeast of the country in counterattacks.  EPA/SERGEY KOZLOV

EPA/SERGEY KOZLOV

Rusija je poslala 140 milijuna eura u gotovini te zapljenjeno britansko i američko oružje u Iran, u zamjenu zamjenu za desetke dronova, tvrdi sigurnosni izvor za Sky.

Ruski vojni zrakoplov tajno je prevezao gotovinu i britanski protutenkovski projektil NLAW, američki protutenkovski projektil Javelin i protuzračni projektil Stinger u zračnu luku u Teheranu u ranim jutarnjim satima 20. kolovoza, rekao je izvor za Sky News, govoreći pod uvjetom anonimnosti kako bi podijelio osjetljive informacije.

Oružje je, dodao je, bilo dio pošiljke britanske i američke vojne opreme namijenjene ukrajinskoj vojsci koja je ‘pala u ruske ruke’, prema izvoru. Izvor je rekao da bi spomenuto oružje Iranskom korpusu čuvara islamske revolucije (IRGC) moglo omogućiti da proučava zapadnu tehnologiju i potencijalno je kopira.

“Vjerojatno će doći do obrnutog inženjeringa i bit će korišteni u budućim ratovima”, rekao je izvor.

Iran je isporučio Rusiji više od 160 bespilotnih letjelica (UAV), uključujući 100 bespilotnih letjelica Shahed-136, tvrdi izvor. Dobili su nadimak “dronovi samoubojice” jer prilikom udara dolazi do eksplozije. Izvor je naveo da su Teheran i Moskva u proteklih nekoliko dana dogovorili daljnji posao s bespilotnim letjelicama vrijedan 200 milijuna eura (174 milijuna funti).

“To znači da će uskoro biti još jedna velika ponuda bespilotnih letjelica iz Irana”, rekao je izvor.

Snage ruskog predsjednika Vladimira Putina nedavno su pojačale napade dronovima na Ukrajinu. Zajedno s konvencionalnijim raketnim napadima, gađali su kritične izvore energije i vode diljem zemlje, uključujući i glavni grad Ukrajine Kijev.

Iranske bespilotne letjelice su ‘ključni dio’ ratnih napora

Justin Bronk, viši znanstveni suradnik na Royal United Services Institute, think-tanku sa sjedištem u Londonu, rekao je da su iranske bespilotne letjelice postale ključni dio ruskih ratnih napora. “Da Iran nije isporučio Shahede, bio bi znatno manje učinkovit u smislu ruske kampanje napada na ukrajinsku električnu infrastrukturu i vodu”, rekao je.

U potencijalno još većoj prijetnji, iranska vlada također je navodno pristala prebaciti veće, sofisticiranije balističke projektile Rusiji.

Vadim Pristaiko, ukrajinski veleposlanik u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je da će, ako se izvješća potvrde, “to predstavljati stvarnu, stvarnu prijetnju”. “Ako se poveća broj iranskih balističkih projektila, imat ćemo prave probleme”, rekao je za Sky News.

Iran je odbacio navode o projektilima kao “potpuno lažne”, iako je konačno priznao da je isporučio “ograničen broj dronova” Moskvi. Ali Hossein Amirabdollahian, ministar vanjskih poslova, ustvrdio je u subotu da se to dogodilo prije – a ne nakon – što je Rusija pokrenula svoju potpunu invaziju na Ukrajinu koncem veljače.

Ukrajina, SAD, Velika Britanija i Francuska nedavno su optužile Iran za isporuku bespilotnih letjelica Rusiji. Točan broj nije jasan. SAD je u srpnju rekao kako vjeruje da se iranska vlada priprema Rusiji opskrbiti stotine dronova.

Ruski vojni teretni avioni ‘u Teheranu’

Nudeći dokaze o navodnoj transakciji dronovima 20. kolovoza, sigurnosni izvor podijelio je sa Sky Newsom satelitske snimke za koje su rekli da prikazuju dva ruska vojna teretna zrakoplova u zračnoj luci u Teheranu.

Izvor je rekao da se vjeruje da je jedan od zrakoplova Ilyushin IL-76 prevezao 140 milijuna eura i zaplijenjeno zapadno oružje. Prva slika, snimljena u 1:17 ujutro 20. kolovoza, prikazuje dva zrakoplova u zračnoj luci Mehrabad u glavnom gradu Irana. Na drugoj slici, snimljenoj malo poslije 3:30 ujutro, jedan se zrakoplov pomaknuo na pistu, a drugi se okrenuo.

Na trećoj slici, tri i pol sata kasnije, činilo se da su obje letjelice nestale. Jedan ili oboje otišli su noseći iranske bespilotne letjelice, navodi izvor. Dodao je da su dobili informaciju da je najmanje pet ruskih zrakoplova prevezlo dronove iz Irana od 20. kolovoza.

Što je dobila Rusija

Što se tiče onoga što je isporučio Iran, izvor navodi da je Rusiji stiglo 100 dronova Shahed-136, 60 manjih dronova Shahed-131 i šest dronova Mohajer-6. Za razliku od “samoubilačke” letjelice Shahed, Mohajer-6 je naoružana bespilotna letjelica koja može bacati ili lansirati streljivo.

Upitan zašto je Rusija dala Iranu zarobljeno britansko i američko oružje, izvor je rekao da se misli da je to zato što je Teheran želio iskoristiti svoju sposobnost obrnutog inženjeringa proizvoda.

Izvor je rekao kako vjeruju da je znanje koje su Iranci stekli reverznim inženjeringom američke špijunske letjelice koju je Iran uhvatio 2011. pomoglo u razvoju bespilotnih letjelica Shahed.

Obrnuti inženjering

“Mislimo da su Iranci dokazali da imaju učinkovit sustav obrnutog inženjeringa”, rekao je izvor dodajući da su već, obrnutim inženjeringom, napravili bespilotne letjelice po modelu američkih dronova iz 2011. godine.

“Čini se da Iran također želi profitirati od rata u Ukrajini primajući od Rusa zapadno oružje koje će im biti korisno u budućnosti – kao što se dogodilo u prošlosti”, rekao je izvor za Sky.

Američki nadzorni dron RQ-17 Sentinel – korišten za izviđanje – zarobljen je u prosincu 2011. godine.  Iranski zapovjednik je godinu kasnije tvrdio da je njegova zemlja napravila obrnuti inženjering letjelice i da radi na kopiji.

Moskva je prošlog mjeseca demantirala da su njezine snage koristile iranske bespilotne letjelice za napad na Ukrajinu. “Koristi se ruska oprema s ruskom nomenklaturom”, citiran je glasnogovornik Dmitrij Peskov 18. listopada.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.