Senzacija! Sommer obranio jedanaesterac Mbappeu, Švicarska u velikoj drami izbacila Francusku s Europskog prvenstva

epa09309360 Haris Seferovic (R) of Switzerland celebrates with team-mate Silvan Widmer after scoring the 0-1 goal during the UEFA EURO 2020 round of 16 soccer match between France and Switzerland in Bucharest, Romania, 28 June 2021.  EPA/Vadim Ghirda / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Nakon lude utakmice u kojoj je Španjolska poslije produžetaka izbacila Hrvatsku s turnira (3-5) malo tko je očekivao da ćemo u istom danu svjedočiti još dramatičnijem raspletu na Europskom prvenstvu. Švicarska je nakon jedanaesteraca u Bukureštu bila bolja od aktualnih svjetskih prvaka i europskih doprvaka Francuza!

Reprezentacija Švicarske samo je jednom u povijesti na velikim turnirima prošla do četvrtfinala, bilo je to 1954. na Svjetskom prvenstvu kojem su bili domaćini, kada su izgubili 7-5 od Austrije. Današnjim veličanstvenim slavljem prvi su put u povijesti osigurali mjesto među osam najboljih reprezentacije Europe!

Fantastičnu utakmicu otvorio je Haris Seferović pogotkom za vodstvo Švicarske u 15., a u 55. minuti Ricardo Rodriguez nije realizirao kazneni udarac za svoju reprezentaciju, veliku obranu upisao je Hugo Lloris! Uskoro Francuzi dolaze do preokreta dvama golovima Karima Benzeme koji se u strijelce upisao u 57. i 59. minuti, a kada je Paul Pogba fenomenalnim pogotkom u 75. postavio 3-1 većina je bila dojma da je ‘to- to’ od ovog okršaja. Ipak, uporni i kvalitetni Švicarci do produžetaka su stigli zahvaljujući golu Harisa Seferovića u 81. i prekrasnim pogotkom napadača Dinama Marija Gavranovića u 90. minuti utakmice!

Nakon produžetaka bez pogodaka uslijedili su jedanaesterci u kojima je jedini neprecizan izvođač bio Kylian Mbappe, kojem je Yann Sommer obranio posljednji udarac u seriji i koji je tako turnir na kojem nije postigao pogodak iz igre, okončao i ovim tragičnim raspletom za Fracnusku.

Švicarska će četvrtfinale igrati 2. srpnja s početkom u 18 sati protiv Španjolske u Sankt Peterburgu. U sutrašnjim (posljednjim) okršajima osmine finala dan će otvoriti Engleska i Njemačka, koji se s početkom u 18 sati sastaju u Londonu, a program zaključuju Švedska i Ukrajina večernjim srazom (21h) u Glasgowu.

Španjolska nakon produžetaka eliminirala Hrvatsku s Europskog prvenstva

Francuzi su ‘vatreno’ otvorili okršaj i zaprijetili već u 2. minuti, nakon Griezmannovog ubačaja iz kuta Varane je dobio skok na osam metara i poslao loptu snažno glavom preko okvira vrata. Uvodni dojam bio je da će Deschampsova momčad jednostavno držati kontrolu nad utakmicom, ali već do desete minute Švicarci su uspjeli uspostaviti ravnotežu u igri te smo generalno gledali ravnopravan okršaj.

Start iz snova za Švicarsku dogodio se u 15. minuti kada je Zuber odlično ubacio s lijevog ruba šesnaesterca u sredinu gdje Šeferović uz manje guranje uspijeva dobiti okršaj s Lengletom i fenomenalnim udarcem glavom sa sedam metara poslati loptu u sam donji lijevi kut za 0-1. Dvadesetdevetogodišnjem napadaču Benfice ovo je bio drugi pogodak na turniru, ukupno 23. u 78. nastupu za reprezentaciju.

Uzbudljiv okršaj gledali smo u Bukureštu. Francuzi su u 23. minuti odlično izigrali desnu stranu protivničke obrane, Mbappe je kvalitetno proigrao Rabiota koji s osam metara ubacuje prema Benzemi na drugoj vratnici, ali odlično je reagirao Sommer odbivši loptu dalje iz svog peterca daleko od napadača Real Madrida.

Malo teže su u narednom periodu Deschapmovi izabranici dolazili kvalitetno u posljednju trećinu, pa su se dalekometnim udarcima okušali Mbappe i Rabiot, posebno opasan bio je pokušaj potonjeg koji je u 28. miunti iskosa s lijeve strane s osamnaest metara poslao loptu malo, malo pored suprotne vratnice.

Zaista kvalitetno su igrali Švicarci u defanzivnom segmentu igre, nisu stajali ‘zabijeni u bunker’ te su nastojali što više pritiskati suparnika, a u 31. minuti ponovon su imali dobru situaciju za ugrožavanje Llorisa. Prekid s lijeve strane napada izveo je Shaqiri, a u sredini se za poziciju pored Kimpembea uspio izboriti Embolo, koji ipak ne uspijeva kvalitetno zahvatiti loptu glavom te ju sa sedam metara šalje daleko od okvira vrata.

Odličnu predstavu u prvom dijelu pružila je momčad Vladimira Petkovića, koja je ostatak poluvremana igrala ravnopravno s aktualnim svjetskim prvacima i viceprvacima Europe te bez ozbiljnih problema i izazova za svog vratara Sommera na odmor otišla sa senzacionalnim vodstvom.

Nastavak je Didier Deschamps otvorio promjenom igrača i formacije. S terena je izvadio Lengleta umjesto kojeg je ušao Coman, te je svoju momčad iz 3-4-1-2 presložio u 4-4-2 s Pavardom i Rabiotom na bekovima, a Mbappeom i Comanom na krilima.

Prvu veću priliku u nastavku imali su Švicarci kada je Embolo u 50. minuti pobjegao po desnoj strani napada sjurio se u šesnaesterac i odigrao povratno u sredinu prema Seferoviću, ali u posljednji je trenutak u raskoraku loptu uspio odbiti Varane!

I onda je uslijedio totalni spektakl! Zuber u 53. minuti odlično probija lijevu stranu napada i pada u duelu s Pavardom na granici šesnaesterca. Igra se nastavila dalje, te je na drugoj strani i Mbappe pao u šesnaestercu i tražio najstrožu kaznu, ali nakon VAR poziva argentinski sudac Fernando Rapallini odlazi pogledati situaciju u šesnaestercu Francuza te dosuđuje penal za Švicarsku.

Veliku priliku za odlazak na 2-0 protiv svjetskih prvaka propustio je realizirati Rodriguez čiji je nepreiczan pokušaj odličnom reakcijom obranio Lloris.

Izgleda da je to bio trenutak koji je Francuzima bio potreban da se ‘trgnu’ i krenu jer su dvama golovima Karima Benzeme u 57. i 59. minuti stigli do preokreta! Prvi je postigao nakon kombinacije Griezmanna i Mbappea, fantastično si gurnuvši ‘u for’ loptu koju je dobio iza leđa na rubu šesnaesterca, a zatim prekrasnim laganim dodirom sa šest metara samo prebacio istu preko istrčalog Sommera za 1-1.

‘Navalili’ su svim silama formalni domaćini u ovom periodu, a već dvije minute poslije Pogba u visokom pritisku oduzima loptu Shaqiriju i daje lijevo za Comana koji igra prema Griezmannu, on s lijevog ruba šesnaesterca dodaje Mbappeu koji mu petom vraća u prostor, udarac Griezmanna s tri metra uspijeva obraniti Sommer, ali na drugoj vratnici odbijenu loptu s gol crte u mrežu glavom posprema Benzema za 2-0 i svoj četvrti pogodak na turniru, ukupno 17. u 44. nastupu za reprezentaciju.

Naravno, narednih desetak minuta Švicarci od proživljenog šoka ‘nisu znali gdje su’. U trenucima kada je izgledalo da se Petkovićeva momčad konačno stabilizira i vraća u utakmicu dogodio se poseban trenutak Pogbe. Nakon bloka Benzeminog udarca u posjed dolazi veznjak Manchester Uniteda koji s dvadeset metara fanstastično pogađa gornji desni kut za 3-1 i svoj prvi pogodak na turniru!

EPA/Marko Djurica / POOL

Nisu se predavali Švicarci te su uspjeli ponovno uspostaviti ravnotežu u igri, a u 81. minuti stižu do pogotka nade. U završnici napada Mbabu je ubacio s desne strane u sredinu gdje pored Varanea Seferović s pet metara glavom ‘zakucava’ loptu u mrežu za 3-2!

Samo četiri minute poslije Dinamov napadač Gavranović trese mrežu za kratkotrajno slavlje jer je na asistenciju pomoćnika označeno njegovo zaleđe (drugi njegov nepriznati pogodak na tuniru), a VAR provjerom utvrđena je ispravna odluka sudaca na terenu.

Čudesan dan na EURO turniru svoj vrhunac doživio je u 91. minuti kada je Xhaka odličnim vertikalnim dodavanjem pronašao Gavranovića, koji se zaista fantastičnim potezom riješio Kimpembea, a zatim jednako savršenim udarcem s ruba šesnaesterca u 90. minuti pogodio sami donji kut za 3-3!

Nevjerojatna utakmica imala je i nevjerojatnu završnicu ‘regularnog dijela’. U posljednjoj, četvrtoj minuti sudačke nadoknade, prvo je Lloris odličnim istrčavanjem daleko od vrata u posljednji trenutak uhvatio loptu ispred Mehmedija, a zatim je na drugoj strani u posljednjem napadu Coman pogodio gredu! Što reći?

U prvom produžetku prvi su zaprijetili Švicarci, ubačaj iz kuta u 93. minuti izveo je Vargas a u sredini je Mehmedi bio najviši u skoku, ali njegov pokušaj glavom išao je ravno u Llorisa. Dvije minute poslije na drugoj strani uzvraćaju Francuzi, lopta se poslije ubačaja odbila na osam metara do Pavarda koji uz dosta problema iz teške pozicije uspijeva uputiti udarac, a fantastičnom refleksnom obranom Sommer rukom prebacuje loptu preko okvira vrata! Bilo je to ipak sve spomena vrijedno što smo vidjeli u prvom produžetku u kojem su Švicarci generalno dominirali.

U drugom produžetku gledali smo suprotnu sliku, aktivniji i dominantniji Francuzi zaprijetili su u 109. i 110. minuti preko Mbappea, koji je u prvom pokušaju dalekometnim udarcem poslao loptu malo pored desne vratnice, a minutu poslije iz izgledne pozicije lijevo iskosa sa sedam metara pucao snažno u vanjski dio mreže.

Umor je ‘kumovao’ tome da u završnici regularnog dijela gledamo dosta pogrešaka, ali zalaganja obiju reprezentacija nije nedostajalo. Posljednju spomena vrijednu priliku na utakmici vidjeli smo u 119. minuti kada je Giroud nakon ubačaja s lijeve strane napada iz dobre pozicije s deset metara pucao glavom preko okvira vrata.

I tako smo ušli u seriju jedanaesteraca u kojima su Francuzi kroz povijest u šest susreta odlučivanih s bijele točke upisali tri pobjede i tri poraza, dok su Švicarci u svoja sva tri ‘raspucavanja’ kroz povijest bili poraženi.

Jedanaesterci:
Švicarska: Gavranović pogodak, Schar pogodak, Akanji pogodak, Vargas pogodak, Mehmedi pogodak
Francuska: Pogba pogodak, Giroud pogodak, Thuram pogodak, Kimpembe pogodak, Mbappe – obrana Sommera!