ŠEGOTA & KOŽIĆ: “Oduzme nam ljudskost kada vas netko svede na to da ste gay”

Autor:

Davor Puklavec/PIXSELL

U Točki na tjedan televizije N1 gostovali su Ivo Šegota i Mladen Kožić, koji, unatoč presudi Upravnog suda iz prosinca 2019., koji je pravomoćno presudio da imaju pravo biti udomitelji djece, i dalje nalazi na prepreke. Centar za socijalnu skrb ponovno je odbio zahtjev za obavljanje udomiteljstva zanemarivši presudu suda iz prosinca prošle godine.

Šegota i Kožić kažu kako je njihov sljedeći korak žalba koju će idući tjedan podnijeti Ministarstvu demografije, obitelji, mladih i socijalne politike, nakon čega ministarstvo ima 60 dana da na nju odgovori.

Riječ je o diskriminaciji na temelju spolne orijentacije, smatraju, te vjeruju da će Ministarstvo postupiti u skladu s odlukom Upravnog suda. Brine ih, kažu, prva reakcija ministrice Vesne Bedeković koja je rekla da je to u nadležnosti Centra čime se toj odluci daje stručni legitimitet, no struka je jasno zauzela stav da je u interesu tisuću djece koja se nalaze u domovima da imaju pristup najvećem mogućem krugu kvalitetnih udomitelja.

“Konkretna osoba je uzurpirala funkciju, nametnula stav koji nije u skladu sa zakonodavnim rješenjem i time počinila kazneno djelo”

Tanja Brozić, ravnateljica Centra za socijalnu skrb nije ih kontaktirala niti u ponovljenom postupku, no, kako ističu Šegota i Kožić, kada su odlučili postati udomitelji otišli su u taj Centar i bili su lijepo primljeni, te dobili potvrdu da zadovoljavaju uvjete za udomiteljstvo. Od ravnateljice su na kraju dobili samo pismenu odluku da ne postoji zakonska osnova da ih se procijeni do kraja.

“Ne želimo izdvajati nikoga na osobnoj razini, problem je što je konkretna osoba na funkciji uzurpirala tu funkciju i nametnula osobni stav koji nije usklađen sa stručnim stavom i zakonodavnim rješenjem i time je počinila kazneno djelo”, rekao je Kožić i dodao kako u smjeru podizanja kaznene prijave protiv ravnateljice oni, pak, neće ići.

“Mi smo previše iscrpljeni u borbama s institucijama, no ovo je udar na ustavnopravni poredak ove zemlje”.

O motivima ravnateljice nisu pretjerano razmišljali.

“Teško je ući u mogući motiv. Ravnateljicu Centra za socijalnu skrb upoznali smo jednom na Saborskom odboru za obitelj prije godinu dana i ničim se nije dalo naslutiti da bi jednoga dana potpisala ovakvo rješenje”, kaže Kožić.

Ono što ih je još više iznenadilo je brzina kojom je izdano novo rješenje jer, kako kažu. Centar je presudu Upravnog suda dobio 15. siječnja, a već dva dana kasnije rješenje je bilo gotovo. Brzinu u ovom slučaju nazvali su presedanskom, a posebno im je neobično što je ravnateljica na ovoj dužnosti još svega nekoliko dana.

“Devedeset posto ljudi bi takvu odluku prepustilo svom nasljedniku”, kaže Kožić.

“Naše iskustvo kao pojedinaca i nakon braka je bilo pozitivno, nismo imali problema s obitelji, poslodavcima, prijateljima, ovo je prvi put da smo se susreli s takvom izravnom diskrimancijom. Možda je naša reakcija bila takva jer smo bili šokirani što nas ne vide kao ljude, vide samo našu seksualnu orijentaciju, kao da je to jedini dio našeg identiteta i to je poražavajuće”, rekao je, na što je Kožić opisao kako se osjećaju kada ih se promatra samo na taj način.

Oduzme nam ljudskost kada vas netko svede na to da ste gay, vi prestanete biti i brat, ujak, sin, prijatelj, poslovni stručnjak, dobar susjed. Vi prestajete biti bilo što osim neki gay aktivist. To oni koji nas pokušavaju zaustaviti u normalnom životu uspjevaju zbog toga. Tvrdnjom da kao dva muškarca nismo sposobni biti dobri udomitelji, tvrde da nismo sposobni brinuti o drugom ljudskom biću”., kaže Šegota.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.