Sedam pogodaka u srazu Gorice i Rijeke! Gosti imali četiri pogotka prednosti i na kraju spašavali pobjedu

03.04.2021., SRC Velika Gorica, Velika Gorica - Hrvatski telekom Prva liga, 27. kolo, HNK Gorica - HNK Rijeka. Franko Andrijasevic, Adam Gnezda Cerin, Robert Muric.

Luka Stanzl/PIXSELL

U posljednjoj utakmici programa 27. kola HT Prve lige Rijeka je u Velikoj Gorici rezultatom 3-4 (0-2) svladala Goricu i tako dvanaestom pobjedom u sezoni stigla na šest bodova zaostatka za današnjim suparnikom koji drži treće mjesto prvenstvene ljestvice.

Ludu utakmicu odigrali su današnji suparnici. Momčad Gorana Tomića kontrama je naizgled sve riješila već do 50. minute kada su imali 0-3. Andrijašević u 11., Drmić u 13. i Murić u 50. minuti bili su strijelci za goste. U 64. minuti Čerin prvijencem postavlja 0-4 i činilo se da će Rijeka mirno upisati drugo slavlje u prvenstvu nad Goricom.

Aktivni domaćini od prve minute nisu odustajali od svog pristupa i igre, a sve im se počelo vraćati od 73. minute kada prvo za 1-4 pogađa donedavni igrač Rijeke Josip Mitrović. U 83. je Mudrinski strijelac za 2-4, a na ubačaj Kristijana Lovrića dvije minute poslije loptu u vlastitu mrežu posprema Nino Galović! Do kraja se u ludilu na travnjaku pogubio glavni sudac Duje Strukan. U 87. minuti Lovrić je prekršaj na preko dvadeset metara odlučio brzo izvesti i pri tom zatresao mrežu, no Strukan je pokazao da je ipak trebao čekati njegov znak za izvođenje prekida.

Uvodno je bilo evidentno da je Tomićeva momčad odlučila generalno prepustiti posjed suparniku, a takav pristup imao je za posljedicu vrlo učinkovitih petnaest minuta ‘Bijelih’ tijekom kojih su stekli dva pogotka prednosti, a mogli su imati i tri!

‘Teror’ kontrama i polukontrama počeo je u 4. minuti kada je Andrijašević odigrao u šesnaesterac za Drmića, no koncentrirani Jovičić uspio je otkloniti opasnost na vrijeme. Minutu poslije Menalo je u završnici još jedne kontre, obrana domaćih njegov ubačaj s lijeve strane napada uspješno otklanja.

U 8. minuti poslije kornera Gorice Andrijašević fantastičnim dodavanjem izbacuje Murića u jedan na jedan s Banićem, zaobilazi vratara i lijevog ruba peterca pogađa vanjski dio mreže!

Gorica je s posjedom lopte bila aktivna u igri, konstantno tražila kvalitetniji prostor za ugrožavanje Nevistića, no jedino što su uspjeli kreirati jest dalekometni pokušaj Hamada u 10. minuti, lopta je završila malo pored vratnice.

I onda je uslijedio period kada su gosti ‘namijestili nišane’. Prvo je 11. minuti Andrijašević začeo polukontru kvalitetnim izlaskom iz vlastite polovice i posluživanjem Murića desno, a za tim na dodavanje spomenutoga u prostor sa sedam metara poslao loptu kroz noge ‘usporenog’ Banića za 0-1 Rijeke i svoj deseti pogodak u sezoni, ukupno 64. u 199. Prva HNL nastupu.

Dvije minute poslije ‘Bijeli’ već imaju 0-2! Špikić loše prima loptu u pokušaju izlaska iz vlastite polovice, Tomečak mu jednim potezom i oduzima posjed i igra kvalitetno desno u prostor za Murića, koji vidi Drmićevo kretanje na drugu vratnicu i savršenim dodavanjem ga poslužuje na tri metra za miran plasman lopte glavom u bliži kut. Drmiću je to bio drugi pogodak u devetom ligaškom nastupu za Rijeku.

Nakon lijepe stečene prednosti Tomićeva momčad je reducirala ‘riskantna’ dodavanja i izlaske, a Orešćaninova momčad nastavila je s onim što je radila od prve minute – aktivna igra, uz dosta kretanja u posljednjoj trećini i promjena pozicija igrača, no posla za Nevistića nije bilo. Udarci Kalika i Špikića iz daljine bili su neprecizni, a nakon pokušaja Krizmanića iskosa s deset metara s lijeve strane u 37. minuti (poslije atraktivnog progiravanja od strane Špikića) lopta je završila malo, malo iznad grede. Bila je to i najozbiljnija prijetnja Gorice po suparnička vrata u ovom periodu susreta.

Do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, nismo svjedočili ozbiljnijim uzbuđenjima pred vratarima te se na odmor otišlo s prednošću učinkovitih gostiju.

U nastavak je Oreščanin odlučio umjesto Špikića uvesti Lovrića, koji je zbog reprezentativne akcije dobio poštedu u prvom dijelu, a prvu prijetnju u nastavku kreirala je njegova momčad. Kalik je u 49. minuti poslije lijepe akcije u završnici dodao za Matara na rubu šesnaesterca, on se ‘sa Capanom na leđima’ uspješno okreće prema vratima te s petnaest metara puca prizemno, ali neprecizno, Nevistić siguran u intervenciji.

Minutu poslije Rijeka izlazi u prvu kontru u drugom dijelu i povećava svoju prednost! Odlično su gosti izašli iz visokog pritiska domaćina, Andrijašević i Menalo ‘oslobodili’ su se na lijevoj strani napada, potonji ulazi u sredinu i igra kvalitetno desno za Murića, čiji udarac iskosa s deset metara nespretnim dodirom u vlastitu mrežu skreće Jovičić. Pogodak je na kraju službeno upisan Muriću, koji se tako stigao šesti put u sezoni upisao na ligašku ljestvicu strijelaca.

Gorica nije uspijevala kvalitetno zaprijetiti iz igre. U 56. minuti zato iz prekida pokušava Lovrić, njegov kvalitetan dalekometni pokušaj jednako kvalitetnom intervencijom u korner je odbio Nevistić.

Nekoliko trenutaka poslije odličnu je priliku na drugoj strani poslije ubačaja Murića s lijeve strane napada imao Drmić, no glavom je s pet metara poslao loptu visoko preko okvira.

U 64. minuti Rijeka ima 0-4! Odlično probijena desna strana domaće obrane uz najviše zasluga Menalu, u završnici uz malo sreće lopta dolazi do Drmića koji poslužuje Čerina na 18 metara, a on udarcem u prvi kut vara Banića za svoj prvijenac u dresu ‘Bijelih’.

Kakvu takvu nadu Gorica je dobila u 74. minuti kada je na ubačaj Lovrića loptu u vratnicu skrenuo Babec, a u nastavku spretno u mrežu pospremio donedavni igrač Rijeke, 20-godišnji Mitrović.

U 82. minuti Lovrić iz još jednog slobodnog udarca ozbiljno prijeti, poslao je loptu u vanjski dio mreže, a zatim slijedi totalni spektakl. Prvo minutu poslije odličnu kontru nisu uspjeli okončati pogotkom Lončar i Kulenović, prvospomenuti nije htio poslužiti usamljenog suigrača na lijevoj strani, te se odlučio na neprecizan udarac i poslao loptu pored vratnice.

Gorica zatim u 83. i 85. stiže do 3-4! Prvo je Mudrinski lijepim trzajem glave na ubačaj Lovrića matirao Nevistića za svoj osmi pogodak u sezoni, ukupno 12. u 32. Prva HNL nastupu.

Lovrićev ubačaj dvije minute poslije u vlastitu je mrežu pospremio Galović, gosti su vršili veliki pritisak na suce smatrajući da je lopta pri prethodnom ubačaju Mitrovića napustila granice igrališta, bez uspjeha.

U 87. minuti Strukan je svirao prekršaj na tridesetak metara, Lovrić brzo izvodi i pogađa mrežu! Splitski sudac sve je zaustavio tvrdeći da je pokazao da se čeka njegov znak za izvođenje, no koliko smo upoznati, takvo što nije potrebno ukoliko nije bilo vršenja evidencije dodijeljene sankcije, mjerenja udaljenosti živog zida ili nekog trećeg razloga da se na kraći/duži period zaustavi igra.

Devedeseta minuta donijela nam je potpunu pogubljenog Duje Strukana, koji se nekoliko trenutaka premišljao kome će od igrača Gorice dati žuti karton. Poslije podužih rasprava i pobuna nevinih, drugim žutim i isključujučim crvenim kartonom nagrađen je Nimely.

Do kraja vrlo nervozne završnice, šest minuta sudačke nadoknade, gosti su se uspjeli obraniti te spriječiti sve pokušaje ugrožvanja Nevistića.

Rijeka u sljedećem kolu gostuje na Šubićevcu kod Šibenika, koji je danas na svom terenu odigrao neriješenih 1-1 s Dinamom. Gorica je u sljedećem kolu ponovno domaćin, u Veliku Goricu stiže Varaždin.