Sastanak lidera neformalnog saveza Quad: SAD-a, Japana, Indije i Australije. Pozvao ih Biden, žele ograničiti moć Kine

Autor:

Pixabay

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena želi ujediniti saveznike da ograniče kineske teritorijalne pretenzije u Indo-Pacifiku. U petak predsjednik Biden čini svoj dosad najveći korak prema tom cilju: Okuplja na virtualnom skupu lidere Quada, saveza Sjedinjenih Američkih Država, Japana, Indije i Australije.

Peking je taj savez nazvao simbolom “toksičnog hladnoratovskog mentaliteta”, piše CNN.

Washington je objavio da će covid-19, gospodarska suradnja i klimatska kriza biti teme razgovora u petak, dok je New Delhi naglasio da će indijski premijer Narendra Modi razgovarati o “slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku” s Bidenom, japanskim premijerom Yoshihideom Sugom i australskim premijerom Scottom Morrisonom.

U tim izjavama nije se spominjala Kina, ali upravo je uspon Kine doveo do oživljavanja Quada 2017. godine.

Quad, ili Quadrilateral Security Dialogue (Kvadrilateralni sigurnosni dijalog), neformalni je strateški forum, koji ima pomalo neredovite sastanke, razmjenu informacija i vojne vježbe. Smatraju ga i potencijalnom protutežom kineskom utjecaju.

Peking prati Quad

Iako članovi naglašavaju benigne aspekte svoga odnosa, poput nedavne suradnje oko pandemije koronavirusa, potencijal za vojno okupljanje zemalja Quada Peking je zabilježio.

Američki admiral Philip Davidson, zapovjednik indopacifičkog zapovjedništva, u utorak je nazvao okupljanje Quada “dijamantom demokracije” u Indo-Pacifiku.

Četiri suradnika konzervativnog Hoover Institutiona pri Sveučilištu Stanford, među kojima je i bivši američki ministar obrane James Mattis, rekla su da Quad može imati važnu ulogu u četiri ključna područja, a to su: pomorska sigurnost, sigurnost opskrbnog lanca, tehnologija i diplomacija.

Pomorska sigurnost i tehnološki sektor

Kad je riječ o pomorskoj sigurnosti, članovi Quada mogu pripomoći američkoj ratnoj mornarici u suprotstavljanju porastu kineske brodogradnje. Indija, primjerice, ima nosač aviona, dok Japan ima flotu kvalitetnih razarača i podmornica.

Što se tiče sigurnosti opskrbe, suradnici Hoover Institutiona tvrde da se industrijske i proizvodne baze četiriju velikih Quadovih ekonomija mogu iskoristiti kako bi se pariralo prednostima koje Kina ima u područjima medicinskog i farmaceutskog materijala.

U tehnološkom sektoru, članovi Quada trebaju udružiti resurse kako bi osigurali informacijsku sigurnost i razvili nove sustave koji ne zahtijevaju kineski hardver ili softver, koji može predstavljati sigurnosni rizik. A što se tiče diplomacije, četvorica stručnjaka kažu da Japan, Indija i Australija imaju dublje odnose i veći utjecaj na zemlje Indo-Pacifika nego SAD.

Prvi pokušaj propao

Međutim, CNN podsjeća da je prva inkarnacija Quada pukla pod pritiskom Kine 2007. godine. Kina je organizaciju prikazala kao pokušaj opkoljavanja, a mogućnost da će Peking ekonomski uzvratiti trima američkim partnerima mogla bi ih pokolebati.

Ako Quad sada pokuša zauzdati Kinu, može se očekivati da će mu se Peking osvetiti, kažu stručnjaci.

Ali sve dok Kina izbjegava sukobe, stručnjaci vjeruju da će ovaj rizik ostati nizak, a to je stav koji dijele i mnogi u službenim kineskim krugovima. Kineske državne novine Global Times odbacile su početkom ožujka ovo okupljanje kao “prazan debatni klub”. Izvješće sugerira da je okvir skupine slab i simboličan, te da na kraju neće doći ni do čega, piše CNN.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.