Sarajevo Film Festival: U konkurenciji za nagrade ‘Srce Sarajeva’ 47 filmova, sedam hrvatskih

Ukupno 47 filmova na Sarajevo Film Festivalu, čije se 27. izdanje održava od 13. do 20. kolovoza, natjecat će se za nagrade Srce Sarajeva. Filmovi su podijeljeni u četiri natjecateljske sekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma. Osamnaest filmova će imati svjetsku, tri međunarodnu, jedan europsku, 24 filma regionalnu i jedan bosanskohercegovačku premijeru.

Konkuriraju filmovi iz Hrvatske, Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Cipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova, Sjeverne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunjske, Srbije, Slovenije i Turske. U Sarajevu će u konkurenciji biti i sedam hrvatskih filmova.

Od ove godine natječu se i TV serije iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova i Slovenije. U konkurenciji ih je 16, među kojima i četiri hrvatske: “Novine”, 3. sezona, “Crno-bijeli svijet”, 4. sezona, “Dnevnik velikog Perice” i “Grupa” (Bosna i Hercegovina/Hrvatska).

Počasno Srce Sarajeva ove će se godine uručiti njemačkom redatelju Wimu Wendersu, u znak priznanja za izuzetan doprinos filmskoj umjetnosti.

Ove godine selekcijski tim pod vodstvom Izete Građević, kreativne direktorice Sarajevo Film Festivala, pogledao je 683 filma: 135 dugometražnih igranih, 153 dokumentarna, 245 kratkih i 150 studentskih.

Elma Tataragić, selektorica Natjecateljskog programa – igrani film u program je uvrstila 9 filmova, od kojih će 2 imati svjetsku, a 7 filmova regionalnu premijeru.

Rada Šešić, selektorica Natjecateljskog programa – dokumentarni film selektirala je 16 filmova: 8 filmova će u Sarajevu zabilježiti svjetsku, 1 europsku, 6 regionalnu i 1 bosanskohercegovačku premijeru.

U Natjecateljskom programu – kratki film, prema odluci selektorice Elme Tataragić, ove godine će biti 10 filmova: 4 će imati svjetsku, a 6 filmova regionalnu premijeru.

Asja Krsmanović, selektorica Natjecateljskog programa – studentski film, u program je uvrstila 12 filmova, od kojih će 4 imati svjetsku, 3 međunarodnu, a 5 regionalnu premijeru.

NATJECATELJSKI PROGRAM – IGRANI FILM 2021.

1. ELEGIJA LOVORA, Dušan Kasalica (Crna Gora, Srbija, 2021., 93 min.) – svjetska premijera
2. STVARI VRIJEDNE SUZA / A LEGJOBB DOLGOKON BŐGNI KELL, Cristina Grosan (Mađarska, 2021., 84 min.) – svjetska premijera
3. BEBIA, JEDINA ČEŽNJA MOJE DUŠE / BEBIA, À MON SEUL DÉSIR, Juja Dobrachkous (Gruzija, Ujedinjeno Kraljevstvo, 2020.) – regionalna premijera
4. BRDO NA KOJEM RIČU LAVICE / LA COLLINE OÙ RUGISSENT LES LIONESS, Luàna Bajrami (Kosovo, Francuska, 2021., 83 min.) – regionalna premijera
5. KELTI, Milica Tomović (Srbija, 2021, 106 min.) – regionalna premijera
6. MJESEC, 66 PITANJA / SELENE 66 QUESTIONS, Jacqueline Lentzou (Grčka, Francuska, 2021., 108 min.) – regionalna premijera
7. MURINA, Antoneta Alamat Kusijanović, (Hrvatska, Brazil, SAD, Slovenija, 2021., 92 min.) – regionalna premijera
8. TRAŽEĆI VENERU / NË KËRKIM TË VENERËS, Norika Sefa (Kosovo, 2020., 111 min.) – regionalna premijera
9. VELIKA SLOBODA / GROSSE FREIHEIT, Sebastian Meise (Austrija, Njemačka, 2021., 116 min.) – regionalna premijera

NATJECATELJSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM 2021.

1. BOSANSKI BRODVEJ, Jasmina Beširević (Hrvatska, 2021., 30 min.) – svjetska premijera
2. DISTURBED EARTH, Kumjana Novakova, Guillermo Carreras-Candi (Bosna i Hercegovina, Španjolska, Sjeverna Makedonija, 2021., 71 min.) – svjetska premijera
3. DIVE / DÍVÁK, Máté Kőrösi (Mađarska, 2021., 80 min.) – svjetska premijera
4. HORIZONT, Tanja Deman (Hrvatska, 2021., 25 min.) – svjetska premijera
5. ISTI SAN / ACELAȘI VIS, Vlad Petri (Rumunjska, 2021., 29 min) – svjetska premijera
6. KAD SMO MI BILI ONI / WHEN WE WERE THEM, Danis Tanović, Damir Šagolj (Bosna i Hercegovina, 2021., 15 min.) – svjetska premijera
7. NEDJELJOM / EVERY SUNDAY, Keti Papadema (Cipar, 2020., 24 min.) – svjetska premijera
8. ŽŽŽ (ŽURNAL O ŽELIMIRU ŽILNIKU), Janko Baljak (Srbija, 2021., 90 min.) – svjetska premijera
9. SUNNY / MZIURI, Keti Machavariani (Gruzija, 2021., 67 min.) – europska premijera
10. LES ENFANTS TERRIBLES / YARAMAZ ÇOCUKLAR, Ahmet Necdet Çupur (Turska, Francuska, Njemačka, 2021., 93 min.) – regionalna premijera
11. LOOKING FOR HORSES, Stefan Pavlović (Bosna i Hercegovina, Nizozemska, Francuska, 2021., 88 min.) – regionalna premijera
12. POMIRENJE / ODPUŠČANJE, Marija Zidar (Slovenija, Srbija, Crna Gora, Kosovo, 2021., 82 min.) – regionalna premijera
13. POTREBA ZA MRŽNJOM, Filip Čolović (Srbija, 2020., 81 min.) – regionalna premijera
14. SOLDAT AHMET, Jannis Lenz (Austrija, 2021, 76 min.) – regionalna premijera
15. TVORNICE RADNICIMA, Srđan Kovačević (Hrvatska, 2021., 105 min.) – regionalna premijera
16. PEJZAŽI OTPORA, Marta Popivoda (Srbija, Francuska, Njemačka, 2021., 95 min.) – bh. premijera

NATJECATELJSKI PROGRAM – KRATKI FILM 2021.:

1. DRHTAJ SRCA / TENGNEFES, Azer Guliev (Azerbejdžan, 2021., 15 min.) – svjetska premijera
2. SA BALKONA / FROM THE BALCONY, Aris Kaplanidis (Grčka, 2020., 13 min.) – svjetska premijera
3. SOLO MOD / SOLO MODE, Tamara Kotevska (Sjeverna Makedonija, Turska, SAD, 2021., 30 min.) – svjetska premijera
4. SVE ŠTO DOLAZI, Mate Ugrin (Hrvatska, Francuska, 2021., 24 min.) – svjetska premijera
5. BRUTALIA, DANI RADA / BRUTALIA, DAYS OF LABOUR, Manolis Mavris (Belgija, Grčka, 2021., 26 min.) – regionalna premijera
6. INTERFON 15, Andrei Epure (Rumunjska, 2021, 22 min.) – regionalna premijera
7. KAZNENI UDARAC / KAZENSKI STREL, Rok Biček (Hrvatska, Slovenija, Austrija, 2021., 15 min.) – regionalna premijera
8. RASELJENI / PA VEND, Samir Karahoda (Kosovo, 2021., 15 min.) – regionalna premijera
9. SJEVERNI POL / SEVEREN POL, Marija Apchevska (Sjeverna Makedonija, Srbija, 2021., 15 min.) – regionalna premijera
10. STEAKHOUSE, Špela Čadež (Slovenija, Njemačka, Francuska, 2021., 10 min.) – regionalna premijera

NATJECATELJSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM 2021.:

1. JEČAM / JEČAM ŽELA, Andrija Mugoša (Crna Gora, 2021., 18 min.) – svjetska premijera
2. KAD JUTRO SVANE, Karmen Obrdalj (Bosna i Hercegovina, 2021., 23 min.) – svjetska premijera
3. KAD TAMA IZGUBI / OTAN ECHASE I NICHTA, Asteris Tziolas (Grčka, 2021., 17 min.) – svjetska premijera
4. LJETNI PLANOVI / PLANURI DE VACANTA, Alexandru Mironescu (Rumunjska, 2021., 26 min.) – svjetska premijera
5. ČEKAJ ME, Damir Markovina (Hrvatska, 2020., 42 min.) – međunarodna premijera
6. OTAVA, Lana Bregar (Slovenija, 2021., 15 min.) – međunarodna premijera
7. STAN X / APARTAMENTUL X, Marius Papară (Rumunjska, 2020., 14 min.) – međunarodna premijera
8. FONICA M-120, Oliver Rudolf (Mađarska, 2020, 24 min.) – regionalna premijera
9. JESTI ZEMLJU / ERDE ESSEN, Laura Weissenberger (Austrija, 2021., 26 min.) – regionalna premijera
10. LJUBAVNE PRIČE U POKRETU / PRIN ORAȘ CIRCULĂ SCURTE POVEȘTI DE DRAGOSTE, Carina-Gabriela Dașoveanu (Rumunjska, 2021., 21 min.) – regionalna premijera
11. REDUKCIJA / REDUCTION, Réka Anna Szakály (Mađarska, 2021., 11 min.) – regionalna premijera
12. SUMRAK / FÉLHOMÁLY, Bálint Bíró (Mađarska, Belgija, Portugal, 2020., 21 min.) – regionalna premijera

Komentiraj