Sandra Benčić: “Sada se moramo postaviti kao dobri domaćini i osigurati zalihe koje su nam potrebne”

Autor:

Goran Kovacic/PIXSELL, NFOTO

Hrvatska vlada u izvanrednim okolnostima divljanja cijena sirove nafte zbog ruske agresije na Ukrajinu ne želi zabraniti izvoz domaće nafte u Mađarsku i prisiliti Inu da tu naftu prerađuje u Rijeci – iako joj Zakon o energiji daje takvu mogućnost, otkriva Nacional u svom novom broju.

Saborska zastupnica stranke Možemo! Sandra Benčić slaže se da hrvatska vlada odlukom o zadržavanju domaće nafte u Hrvatskoj mora zaštititi državne interese.

“Ministar Ćorić nedavno je iznio tezu da nema ni hrvatske nafte, ni hrvatskih plaža, ni hrvatske vode. Upravo tako se Vlada i ponaša prema resursima Hrvatske koji bi trebali biti i jesu javno i zajedničko dobro. No putem prava na eksploataciju i koncesija, ono što je inicijalno javno i zajedničko postaje na dugo vremena privatno pa onda više ne mora ispunjavati neku javnu društvenu ili ekonomsku svrhu, nego isključivo logiku maksimalizacije profita za vlasnika koncesije ili drugih prava. Tako je i s naftom: sad već godinama hrvatska nafta ide u Mađarsku na preradu i daljnju prodaju, a MOL na tome ubire itekako dobru zaradu”, izjavila je Sandra Benčić.

Podsjetila je da je u Saboru i u javnim istupima u više navrata upozoravala na to da Ina prodaje MOL-u domaću naftu po nepovoljnim uvjetima, što je dovelo do procijenjene štete od skoro 60 milijuna dolara. “Zbog činjenice da je MOL u toj transakciji bio kupac i prodavač te da se za kupljenu naftu nije obračunavala stvarna cijena niti je obračunat uobičajeni dodatak zbog visoke kvalitete hrvatske nafte Ina je izgubila puno”, rekla je Sandra Benčić i dodala da joj je dodatni gubitak nanesen zbog dinamike prodaje i isporuke.

Benčić je za Nacional ispričala da su se današnje okolnosti stubokom izmijenile u odnosu na prve mjesece 2020. godine – cijena nafte raste, a zbog sankcija nametnutih Rusiji, kao i situacije rata u Ukrajini, mogući su i poremećaji u opskrbi.

“U toj situaciji interes hrvatskih građana je da se domaća nafta ne prodaje i ne izvozi, već da ide u riječku rafineriju i ostaje u Hrvatskoj za potrebe domaćeg tržišta i stvaranje zaliha. Nalazimo se u izvanrednom stanju, ne samo zbog pandemije nego i činjenice rata na europskom tlu, ali i u vremenu koje nagoviješta moguće ozbiljne poremećaje u opskrbi energentima”, rekla je i zaključila da se sada moramo postaviti kao dobri domaćini i osigurati zalihe koje su potrebne našem gospodarstvu i stanovništvu.

Andrej Plenković čak ni u ratnoj krizi ne želi zakonom zabraniti izvoz 500 tisuća tona hrvatske nafte u Mađarsku, iako to može

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.