Sahiti i Livaja kreirali slavlje Hajduka nad Osijekom

05.11.2022., Split - Hajduk i Osijek sastali se u 16. kolu SuperSport HNL-a.  Marko Livaja

Ivo Cagalj / Pixsell

Nakon osam uzastopnih međusobnih susreta Hajduk je upisao pobjedu nad Osijekom. U 16. dionici SuperSport Hrvatske nogometne lige Bili su na Poljudu slavili protiv Bijelo-plavih rezultatom 3:1 (1:1).

Domaćini su pobjedu ostvarili na krilima Sahitija i Livaje koji su upisali po gol i asistenciju, a još jedan pogodak dodao je Mlakar. Za privremeno izjednačenje Osijeka u posljednjem napadu prvog poluvremena pogodio je Leovac.

Izabranici Mislava Karoglana su dobrim izdanjem u drugom poluvremenu došli do desete ovosezonske pobjede kojom su se vodećem Dinamu uz dvije odigrane utakmice više približili na bod zaostatka. Uz to su prvom pratitelju Osijeku pobjegli na sedam bodova prednosti.

Domaćini su prvi zaprijetili i to u 4. minuti kada je Krovinović ostavio loptu za Grgića, a njegov udarac sa 16 metara odlazi malo iznad grede.

Hajduk je poveo u 10. minuti kada se Livaja othrvao u duelu sa Žaperom nakon čega je idealno uposlio Sahitija, a on je u situaciji 1 na 1 s Ivušićem matirao vratara Osijeka. Kosovski ofenzivac je tako upisao treći ovosezonski gol u HNL-u dok je kapetan Bilih zabilježio već sedmu asistenciju.

Gosti su u 19. minuti zaprijetili preko Miereza koji je pucao s dvadesetak metara, no Sentić je bio sprmean na njegov pokušaj te je odbio loptu koja je išla u njegov donji desni kut. Dvije minute kasnije Gržan je ubacio za argentinskog napadača koji glavom šalje loptu pokraj gola. Napadi gostiju su nastavljeni i u 25. minuti kada Caktaš nakon ubačaja s lijeve strane nije uspio iskoristiti lošu reakciju vratara Sentića te je glavom poslao loptu poviš vratnice.

Dobar prodor Čoline po desnoj strani u 31. minuti zamalo je rezultirao autogolom Jugovića, ali Ivušić je bio priseban te je skrenuo loptu u korner.

Osijek je bio blizu izjednačenja u 44. minuti kada je Simić zamalo zatresao vlastitu mrežu nakon ubačaja Caktaša iz kornera. Međutim odličnom reakcijom iskazao se Sentić.

Pogodak u golu Hajduka ipak smo vidjeli minutu kasnije kada je novi ubačaj Caktaša iz kuta Barišić kratko odbio do Leovca, a on je s ruba kaznenog prostora preciznim udarcem pogodio donji desni kut Hajdukova gola. Lijevi bočni Osijeka je strijelac bio i u prvom ovosezonskom međusobnom ogledu ova dva suparnika.

Prva prilika u drugom dijelu uslijedila je u 54. minuti kada su Sahiti i Livaja odigrali dupli pas, a udarac kosovskog ofenzivca sa 16 metara odlazi pokraj bliže stative.

U 67. minuti susreta VAR je pozvao ciparskog suca Menelaosa nakon što je Barišića u kaznenom prostoru prilikom duela s Livajom lopta pogodila u ruku te je nakon pregleda snimke odlučio pokazati na bijelu točku. Odgovornost s 11 metara je preuzeo Livaja te je panenkom prevario Ivušića za svoj 11. ovosezonski gol.

Domaćini su novu veliku šansu za pogodak propustili u 75. minuti kada je Krovinović proigrao Sahitija, on je odličnim veznjakom prevario Bralića, no u situaciji 1 na 1 s Ivušićem vratar Osijeka brani njegov pokušaj. U nastavku akcije udarac je s dvadesetak metara okušao i Melnjak, a lopta je prošla pokraj bliže stative. Sahiti je u akciji i tri minute kasnije kada je loše pucao s desetak metara iskosa.

Pitanje pobjednika riješeno je u 79. minuti kada je Sahiti s lijeve strane ubacio za Mlakara koji glavom s osam metara pogađa donji desni kut Osijekova gola. Slovenski napadač je netom prije ušao u igru te je brzo upisao svoj četvrti gol u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

Ostatak dvoboja prošao je bez većih uzbuđenja te je domaćin mirno sačuvao stečenu prednost.

Šesnaesto kolo bit će zaključeno sutra kada se od 15 sati sastaju Varaždin i Rijeka do u 17:30 počinje sraz Dinama i Šibenika.