Sabor kreće s jesenskim zasjedanjem. ‘Aktualac’ odgođen za 28. rujan

Autor:

07.11.2018., Zagreb - Prazna sabornica."nPhoto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Hrvatski sabor počinje redovito jesensko zasjedanje nakon dvomjesečne stanke. S obzirom na to da predsjednik Vlade Andrej Plenković ima koronu, Aktualno prijepodne, kojim uobičajeno počinje novo zasjedanje, odgođeno je za 28. rujna.

Sabor će raspraviti izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost koje donose daljnje porezno rasterećenje i ublažavanje rasta cijena s kojim su suočeni građani i gospodarstvo. Vlada predlaže da se sniženom stopom PDV-a od 5% oporezuje isporuka grijanja iz toplinskih stanica, te isporuka ogrjevnog drva, peleta, briketa i sječke.

Predlaže i da se PDV-om po stopi od nula posto oporezuje isporuka i ugradnja solarnih ploča na privatne stambene objekte, prostore za stanovanje te javne i druge zgrade. Na dnevnom je redu i prijedlog Mandatno imunitetnog povjerenstva da Vilija Matulu (Možemo!) u zastupničkim klupama zamijeni Jelena Miloš (Zagreb je naš). Klubovi zastupnika iznijet će i svoja stajališta na slobodnu temu.

Promjene u klubovima

Sabor u jesensko zasjedanje ulazi s promjenama u sastavu dijela svojih klubova, zastupnica Reformista Natalija Martinčević, donedavna članica saborske većine prešla je u oporbu, a ranije oporbeni Hrvoje Zekanović priključio se Hrvatskoj demokršćanskoj stranci (HDS) i tako pojačao vladajuću većinu, koja sada broji 77 zastupnika.

Iz kluba s dvojicom HSLS-vaca Martinčević je prešla u Klub Fokusa i nezavisnih zastupnika. HSLS-ovcima se pak priključio Vladimir Bilek, zastupnik češke i slovačke nacionalne manjine.

Klubovi Socijaldemokrata i SDP-a izjednačili su se brojem zastupnika, po 13.

Sabor će redovito zasjedati do sredine prosinca i do tada će održati dvije sjednice, prvu od 15. rujna do 4. studenoga, a drugu od 16. studenoga do 15. prosinca. Zastupnike ove jeseni očekuje intenzivan rad, na dnevnom redu već sada je više od 240 točaka, među njima i 65 zakona vezanih za euro.

Odbor za gospodarstvo u petak o Ininom plinskom poslovanju

Vladajući i oporba dogovorili su da se o točkama koje se tiču eura provede objedinjena rasprava, te da se to učini u drugom tjednu zasjedanja.

Ono o čemu se nisu dogovorili je način rasprave o aferi u Ini. Dok oporba želi da se o aferi “teškoj” milijardu kuna raspravlja na plenarnoj sjednici, vladajući ustrajavaju da to treba učiniti na nadležnom Odboru za gospodarstvo. Sjednica toga radnog tijela sazvana je za petak, a podloga za raspravu bit će izvješća HERA-e i HROTE-a o okolnostima Ininog plinskog poslovanja.

Prvi korak u promjeni Ustava

Prije odlaska na ljetnu stanku, Sabor je napravio prvi korak u promjeni Ustava, u dijelu koji se tiče referenduma, pa je za očekivati da se taj proces nastavi. Bude li suglasja među zastupnicima, jesenas bi se krenulo s izradom nacrta promjena Ustava i usuglašavanjem, a onda u konačnici usvojile promjene Ustava, za što je potrebna dvotrećinska većina, odnosno 101 zastupnik.

Uz spomenute teme, Sabor ove jeseni očekuje i Godišnje izvješće o radu Vlade koje će mu podnijeti premijer Andrej Plenković. Premijer je to obvezan učiniti jedanput godišnje, na početku jesenskog zasjedanja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.