Rusija povlači dio vojnika, Zapad još nije uvjeren da to predstavlja deeskalaciju

Autor:

epa09714558 A handout still image taken from handout video made available by the Russian Defence Ministry press service shows Russian S-400 mobile long-range surface-to-air missile (LR-SAM) systems developed by Almaz-Antey, train for the protection of airspace in the Sverdlovsk region, Russia, 28 January 2022. About 3,000 servicemen of the Guards Red Banner Combined Arms Army of the Western Military District (ZVO) have begun combat training at training grounds in the Moscow, Rostov, Krasnodar, Yaroslav, Voronezh, Belgorod, Bryansk and Smolensk regions. In December 2021, the Russian Foreign Ministry published draft agreements between the Russian Federation and NATO and the United States on security guarantees. The document says that the United States should not create military bases in the territories of the former Soviet Union countries that are not members of NATO. The Russian Foreign Ministry on 26 January 2022 received a response from the United States and NATO on security guarantees.  EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS

Prva naznaka moguće deeskalacije krize na ukrajinskoj granici dogodila se u utorak kad je Moskva objavila da povlači dio vojnika s tog područja, no Zapad i dalje tvrdi da je Rusija spremna za napad.

Ruska novinska agencija Interfax je, pozivajući se na ministarstvo obrane, objavila da Rusija povlači dio postrojbi iz južnih i zapadnih vojnih oblasti nakon što su završile vojne vježbe.

Glasnogovornik ruskog predsjedništva kazao je da je to najavljivano od početka te da je riječ o „uobičajenom procesu“. Ministarstvo je najavilo povlačenje vojske i iz Bjelorusije nakon dovršetka misije za pet dana.

Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova objavila je da će zbog toga „2. veljače 2022. ostati zapamćen kao dan kad je propala zapadna ratna propaganda“.

Glavni tajnik NATO saveza iz Bruxellesa poručio je pak da nema deeskalacije dok se Zapad ne uvjeri u „trajno povlačenje“ ruskih postrojbi i teške opreme, poručivši da je „Moskva i dalje spremna za napad“ no da iz Rusije stižu i pozivi na nastavak diplomatskih pregovora, što je znak za „oprezan optimizam“ .

Američka veleposlanica u Ujedinjenim narodima Linda Thomas-Greenfield rekla je da SAD još „ne vidi dokaze“ o ruskom povlačenju, no da bi Washington to pozdravio, prenosi agencija Reuters.

U utorak, dan prije no što je dio zapadnih medija predvidio početak ruske invazije, pozivajući se na obavještajne podatke, u Moskvi je prvi put boravio njemački kancelar Olaf Scholz.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je nakon više od tri sata dugog sastanka s njim rekao da Moskva ne želi rat te da je stoga dala prijedloge o sigurnosnim garancijama „koje će zajmčiti sigurnost svim državama, uključujući i našu“.

Scholz je ponovio da je Zapad veoma zabrinut zbog velikog broja ruskih vojnika na ukrajinskim granicama, no istaknuo da diplomatska rješenja još nisu izvan dosega.

Rusko povlačenje dobar je znak u tom smjeru, kazao je kancelar.

Ukrajinski centar za strateško komuniciranje i sigurnost informacije potom je pak objavio da su ministarstvo obrane i dvije ukrajinske banke pod kibernetičkim napadom.

„Ne može se odbaciti da agresor koristi taktiku prljavih trikova jer njegovi agresivni planovi ne djeluju na velikoj skali“, priopćio je Centar.

Priznanje Donjecka i Luhanska

Donji dom ruskog parlamenta u utorak je zatražio od Putina da prizna neovisnost dviju odmetnutih proruskih regija na istoku Ukrajine.

Ruski predsjednik rekao je da Moskva djelovanje Ukrajinaca prema etničkim Rusima na tom području smatra genocidom, piše Reuters.

Odgovorio je da problem dviju regija, Donjecka i Luhanska, treba biti riješen na temelju Minskih sporazuma.

Riječ je o dogovorima iz 2014. i 2015. godine koji imaju podršku Vijeća sigurnosti, no nisu implementirani.

Scholz je rekao da se sve strane moraju držati tih sporazuma. Kancelar je u Moskvi naglasio i da je Rusija ključna za održavanje sigurnosti i stabilnosti u Europi te da mora ostati partner na tom polju.

„Za Europljane je jasno da dugotrajna sigurnost ne može biti postignuta protiv Rusije, nego samo s njom“, rekao je kancelar.

Dvojica čelnika osvrnula su se i na pitanje Sjevernog toka 2 čija je sudbina vezana za ukrajinsku krizu.

Taj 11 milijardi dolara vrijedan plinovod koji spaja Rusiju i Njemačku u potpunosti je izgrađen, usprkos protivljenju SAD-a i dijela europskih država, no sad čeka odobrenje njemačkih vlasti za početak rada. Zapadni kritičari smatraju da će Moskva koristiti taj plinovod, koji zaobilazi Ukrajinu, u geopolitičke svrhe.

Putin je na konferenciji rekao da je riječ o komercijalnom, a ne političkom projektu te da je Rusija spremna i dalje dostavljati Europi plin i preko Ukrajine, nakon isteka ugovora 2024. godine. Scholz je kazao kako je i Njemačka predana osiguravanju da plin i dalje prolazi kroz Ukrajinu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.