Ruski ministar poslao zabrinjavajuću poruku: “Ne isključuje mogućnost nove krize s plinom u Europi”

Autor:

07.10.2021., Zagreb - Ilustracija- poskupljenje plina
Ocekuje se da ce cak i prosjecno hladna zima na sjevernoj hemisferi dodatno povecati cijene prirodnog plina u vecem dijelu svijeta. Nestasica plina i njegove visoke cijene pogodit ce niz industrija, a i poljoprivredu. Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u srijedu da je Europa odgovorna za plinsku krizu, jer nije zakljucila dovoljno dugorocnih ugovora o isporuci plina s Moskvom, cime je potaknula rekordni skok cijena. Europa, ciju trecinu potreba za plinom pokriva Moskva, godinama navodi da zeli imati razlicite izvore opskrbe, ali bez nekog ucinka. Ruski energetski div Gazprom najavio je da samo ove godine planira pustiti 5,6 milijardi kubicnih metara plina kroz Sjeverni tok 2.

Sanjin Strukic/PIXSELL

Rusija ne isključuje mogućnost nove krize s plinom u Europi i poziva EU na pregovore, izjavio je u subotu Aleksandar Novak, potpredsjednik vlade zadužen za energetska pitanja.

“Ne isključujem mogućnost da se takva situacija ponovi”, rekao je Novak i pozvao čelnike Europske unije na pregovore.

“Spremni smo na dijalog”, poručio je Novak.

Po Novaku, u europskim spremištima nedostaje oko 25 milijuna prostornih metara plina i on smatra da bi se “po tom pitanju, nešto trebalo učiniti”.

Svjetska energetska super sila opetovano odbacuje odgovornost za rast cijena i, kako tvrdi Novak, Rusija ispunjava svoje ugovorne obveze.

Isporuke na svjetska tržišta su porasle za čak 15 posto u odnosu na prethodnu godinu te je i sama Rusija u 2021. potrošila više plina nego inače. Novak to pripisuje hladnoj zimi i oporavku gospodarstva.

Nedavno je predsjednik Vladimir Putin pozvao na hitno puštanje u rad plinovoda Sjeverni tok 2 koji bi prirodni plin dovodio iz Rusije preko Baltičkog mora u Njemačku.

Novak smatra da bi isporuke tim plinovodom umanjile zabrinutost na usijanom plinskom tržištu.

Plinovod je dovršen, no njemačke vlasti tek trebaju izdati uporabnu dozvolu.

Krajem rujna, neki njemački mediji, poput Deutsche Wellea, izvijestili su da su Rusi želeći prisiliti Bruxelles na prihvaćanje Sjevernog toka 2, umjetno izazvali nezapamćeni rast cijena plina na svjetskom tržištu koje su odletjele u nebo na fantastičnih gotovo tisuću dolara za tisuću prostornih metara plina.

Time se, upozorili su njemački mediji, stvara umjetni deficit plina, a, s druge strane, azijske zemlje su ovog ljeta kupile velike količine ukapljenog plina pa ga je u Europi bilo puno manje, a ovdašnji LNG terminali uglavnom su radili smanjenim ili nikakvim kapacitetom.

Propusna moć Sjevernog toka 2 je 55 milijardi prostornih metara plina godišnje.

OZNAKE: Rusija, plin

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.