RUSI SLAVILI U DRAŽENOVOM DOMU Cedevita porazom otvorila TOP 16

Goran Stanzl/PIXSELL

U svojoj prvoj utakmici odigranoj u Top 16 Eurolige košarkaši Cedevite poraženi su u Draženovom domu od ruskog Lokomotiva Kubana sa 75-89 (21-16, 20-34, 15-13, 19-26) pred oko 4500 gledatelja.

U dvije četvrtine Cedevita se ravnopravno nosila s ruskom momčadi, ali za hrvatskog prvaka kobna i za konačan ishod presudna bila je druga četvrtina u kojoj su igrači Lokomotiva postigli 34 koša, pogodivši sedam trica iz devet pokušaja. Prednjačio je Malcom Delaney, koji je već u prvoj četvrtini postigao 14 koševa, a ukupno 24 u prvom poluvremenu uz samo dva promašaja, a podijelio je i tri asistencije.

Veljko Mršić je pokušavao razbiti napadački ritam gostiju čestim promjenama obrane, često koristeći zonu. To je u poedinim dijelovima utakmice donijelo rezultata, ali momčad iz Krasnodara se nakon nekog vremena uspjela adaptirati i pronaći napadačka rješenja. Kad su uz gotovo nezaustavljivog Delaneya proradili i ostali, Cedevita nije imala dovoljno kvalitetnih defenzivnih rješenja.

S druge strane, kod Cedevite je bilo previše otvorenih šuteva te previše promašenih slobodnih bacanja (11/22) da bi konačan ishod bio povoljan za hrvatskog prvaka. Nakon što je Lokomotiv na sredini treće četvrtine prvi put došao do +11 (59-48), Cedevita je samo jednom uspjela doći na manje od deset koševa zaostatka, na kraju treće četvrtne (56-63).

No, s pet poena Zubkova Lokomotiv je otvorio posljednji dio utakmice, otišao na +12 i čvrstom obranom osigurao uvjerljivu pobjedu. Osim Delaneyja koji je dvoboj završio sa 31 košem i osam asistencija, kod pobjednika su se istaknuli Singleton sa 16 poena te Claver i Broekhoff sa po devet koševa svaki. Hrvatski reprezentativac i bivši Cedevitin igrač Dontaye Draper, koji je srdačno dočekan u Draženovom domu, postigao je šest koševa uz četiri skoka i tri asistencije.

Kod Cedevite je James White postigao 14 koševa uz sedam skokova, Miro Bilan i Luka Žorić ubacili su po 12, Jacob Pullen 11 uz šest asistencija. Cedevita će u 2. kolu E skupine Top 16 Eurolige, u četvrtak 7. siječnja gostovati u Istanbulu kod Darussafake.

CEDEVITA – LOKOMOTIV KUBAN 75-89 (21-16, 20-34, 15-13, 19-26)
Zagreb. KC D. Petrović. Gledatelja: 4500. Suci: Hierrezuelo (Špa), Rocha (Por), Sahin (Ita)
CEDEVITA: Pullen 11, White 14, Pilepić 3, Babić 2, Žganec, Walker 9, Musa 6, Bilan 12, Mazalin, Gordić, Žorić 12, Arapović 6
LOKOMOTIV: Delaney 31, Singleton 16, Randolph 4, Draper 6, Claver 9, Bikov 2, Koljuškin, Balašov, Voronov 4, Zubkov 8, Fesenko, Broekhoff 9