Rukometašice Francuske osvojile zlato, ‘uzvratile’ Ruskinjama za poraz u finalu Rija

epa09405595 Players of France celebrates gold medal after winning the Women's Handball Gold Medal match between Russia and France at the Tokyo 2020 Olympic Games at the Yoyogi National Gymnasium arena in Tokyo, Japan, 08 August 2021.  EPA/CHRISTIAN BRUNA

EPA/CHRISTIAN BRUNA

Reprezentativke Francuske pobrinule su se da njihova zemlja s Olimpijskih igara u Tokiju ode s dva rukometna zlata, a finalnom pobjedom nad Rusijom 30-25 (15-13) Francuskinje su osvojile jedinu zlatnu medalju koja im je još nedostajala s velikih natjecanja.

Francuska je uzvratila Rusiji za poraz u finalu olimpijskog turnira 2016. u Rio de Janeiru, uvjerljivom predstavom u tokijskom obračunu za zlatnu medalju, pogotovo u drugom poluvremenu.

Ruskinje su držale korak do 39. minute, kad je na semaforu stajalo 16-16. No, tada su Francuskinje u pet minuta napravile seriju 6-0 i stvorile kapitalnu prednost (22-16) koju su do kraja dvoboja održavale između šest i četiri pogotka do konačnih 30-25.

Dvostruke svjetske prvakinje (2003. i 2017.) te europske prvakinje iz 2018. do prvog olimpijskog zlata predvodile su Pauletta Foppa i Allison Pineau sa po sedam pogodaka svaka, dok je Chloe Valentini postigla četiri gola. Velike zasluge za pobjedu Francuskinja imala je i vratarica Cleopatre Darleux sa devet obrana.

Najbolje u ruskoj reprezentaciji bile su Polina Vedehina sa sedam i Daria Dimitrijeva sa šest pogodaka.

U utakmici za broncu Norveška je s uvjerljivih 39-19 nadigrala Švedsku.