RUKOMET: Hrvatska u teškoj utakmici osigurala pobjedu i prolazak u drugi krug

epa08949406 A handout photo made available by Egypt Handball 2021 of Ahmad Madadi (facing) of Qatar trying to beat the Croatian defence during the match between Croatia and Qatar at the 27th Men's Handball World Championship in Alexandria, Egypt, 19 January 2021.  EPA/Hazem Gouda / Egypt Handball 2021 HANDOUT  SHUTTERSTOCK OUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/Hazem Gouda / Egypt Handball 2021

Hrvatska rukometna reprezentacija je u posljednjoj utakmici prvog kruga Svjetskog prvenstva pobijedila Katar s 26-24 (13-11) osvojivši prvo mjesto u skupini C, te tako prenijela tri boda u drugi krug natjecanja.

Uoči utakmice Katar je predvodio skupinu C s četiri boda, dok je Hrvatska bila druga s bodom manje i u ovom susretu se odlučivalo o prvom mjestu, ali i o tome tko će prenijeti više bodova u drugi krug.

Hrvatska je dugo lomila Katar i na koncu ga slomila sa 26-24. Hrvatska će tako u drugi krug natjecanja prenijeti tri boda, Katar dva, a Japan jedan bod, dok je Angola okončala natjecanje.

Katar je prije šest godina na SP-u pred svojim navijačima osvojio drugo mjesto što je uvjerljivo najveći rukometni uspjeh ove zemlje. Bila je to reprezentacija koju je vodio Španjolac Valero Rivera, a igralo osam naturaliziranih igrača. Rivera je i dalje za katarskim kormilom, no broj domaćih igača ovoga je puta bitno veći.

Za razliku od prva dva susreta, Hrvatska je dobro otvorila utakmicu protiv Katara. Povela je u ranoj fazi, Ivan Pešić je obranio tri od prva četiri udarca i “kauboji” su u 12 minuti stigli i do +3 (6-3). Iskusni španjolski stručnjak je potom pozvao minutu odmora i u nastavku susreta Katar je zaigrao bitno bolje.

U 26. minuti Katarci su izjednačili (10-10), a kod 11-11 imali i sedmerac za prvo vodstvo na utakmici. No, Marin Šego, koji je ušao umjesto Pešića, je sjajno otvorio svoju prvu utakmicu na prvenstvu obranivši čak tri sedmerca i na odmor smo otišli sa +2 (13-11).

Hrvatska je dobro ušla i u nastavak, u 34. minuti ponovo je bilo tri razlike (15-12). No, Katar se vratio smanjivši na 15-14. Hrvatska još jednom bježi na +3 (18-15), no nikako nije uspjela prelomiti utakmicu i sedam minuta prije kraja imali smo minimalnih 23-22. Srećom, u samoj završnici Hrvatska je još jednom pobjegla na tri gola više (26-23) nakon čega se Katar više nije uspio vratiti i na koncu je završilo 26-24.

Manuel Štrlek postigao je šest golova za Hrvatsku, po pet su dodali Marino Marić i Marko Mamić, a sjajan je bio Marin Šego sa šest obrana pri čemu je obranio četiri sedmerca iz četiri pokušaja.

U suparničkim redovima najefikasniji je bio Frankis Marzo sa sedam pogodaka, dok su Ali Youssef i Ameen Zakkar zabili po četiri gola.

Hrvatska će u drugom krugu igrati protiv tri najbolje ekipe iz skupine D, a to su Danska, Argentina i Bahraina.

Prva utakmica na rasporedu je u četvrtak, a protivnik Bahrain.

HRVATSKA – KATAR  26-24 (13-11)

Aleksandrija. Dvorana: Borg Al Arab. Suci: Gjorgi Načevski i Slave Nikolov (oba Makedonija)

HRVATSKA: Pešić, Šego; Marić 5, Duvnjak 1, Horvat 3, Kević, Šarac, Štrlek 6, Čupić 2 (1), Musa 1, Mamić 5, Šebetić, Brozović, Mandić, Jaganjac, Martinović 3

KATAR: Šarić, Abidi; Alkrad, Mabrouk, Madadi 4, Marzo 7, Sassi, Damjanović, Berrached 3, Sami 1, Ali 4, Guehis, Abdelfattah, Dhiab, Hassaballa 1, Zakkar 4

ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta, Katar 4 minute

SEDMERCI: Hrvatska 1/3, Katar 2/6

Do četvrtfinala su ostale još četiri utakmice, ova s Katarom te tri u drugom krugu, tj. novoj skupini II u kojoj će igrati.

Katar je u prve dvije utakmice upisao obje pobjede u utakmicama protiv Angole i Japana, dok Hrvatska ima pobjedu i remi. Protiv Japana su slavili u dramatičnoj završnici s 31:29, a junak pobjede bio je sjajni vratar Danijel Šarić, koji je nakon Srbije i Crne Gore, pa potom BiH reprezentacije, odlučio od 2014. nastupati za Katar.