Rukomet: Hrvatice u napetoj završnici svladale Srbiju

epa08870877 Croatian players celebrate a save of goalkeeper Tea Pijevic during the EHF EURO 2020 European Women's Handball preliminary round match between Serbia and Croatia at Sydbank Arena in Kolding in Denmark, 08 December 2020.  EPA/CLAUS FISKER DENMARK OUT

EPA/CLAUS FISKER

Hrvatske rukometašice su u napetoj završnici svladale reprezentaciju Srbije sa 25-24 (14-14) te s tri pobjede osvojile prvo mjesto u skupini C prvog kruga natjecanja na Europskom prvenstvu u Danskoj pa će u drugom krugu krenuti s maksimalna četiri boda.

Dora Krsnik je sa šest pogodaka bila najbolji strijelac hrvatske reprezentacije. Ćamila Mičijević postigla je pet pogodaka, a Larissa Kalaus četiri. Triput je mrežu zatresla Josipa Mamić. Tea Pijević je imala sedam obrana.

Kod Srbije je sa pet pogodaka najefikasnija bila Katarina Krpež Šlezak.

U početnih pet minuta igralo se gol za gol, da bi hrvatske rukometašice serijom od tri pogotka prvi put došle do dva prednosti od dva gola u 9. minuti (6-4). Tu su prednost izabranice Nenada Šoštarića držale do 15. minute (8-6), ponajviše zahvaljujući nezaustavljivoj Ćamili Mičijević koja je sa vanjskih pozicija postigla tri pogotka, te sjajnoj vratarici Tei Pijević koja je sakupila šest obrana.

No, uslijedilo je iznimno loših deset minuta u igri hrvatske reprezentacije, a najviše je problema bilo u napadu s presporim i nedovoljno preciznim akcijama. Srpske rukometašice su u tom razdoblju postigle čak sedam pogodaka, a primile samo jedan, pa su u 24. minuti povele sa 13-9.

U 25. minuti je Hrvatska ostala bez Andree Šimare kojoj su nakon pregledavanje snimke danske sutkinje pokazale izravan crveni karton zbog nenamjernog udarca podlakticom u lice Jelene Lavko. No, to isključenje kao da je pozitivno utjecalo na Šoštarićevu ekipu pa su do kraja poluvremena hrvatske rukometašice u četiri minute uspjele postići četiri pogotka, a primiti samo jedan i na odmor otići s izjednačenim rezultatom (14-14).

U drugo poluvrijeme je Šoštarić ušao sa Stelom Posavec na srednjem vanjskom, što je dalo rezultata, jer je vižljasta rukometašica Lokomotive ubrzala igru hrvatske reprezentacije, razigravala, a i dvaput se upisala među strijelce. Tako je nakon prvih osam minuta igre u drugom poluvremenu Hrvatska imala dva pogotka prednosti (19-17).

No, s tri gola u sljedeće dvije minute Srbija je u 41. minuti (20-19) prvi put došla do vodstva u drugom poluvremenu. U 45. minuti Srpkinje su došle i do dva pogotka prednosti (23-21), ali su pogocima Larisse Kalaus i Ćamile Mičijević hrvatske rukometašice stigle do izjednačenja za posljednjih deset minuta dvoboja.

Pokretljivom i čvrstom obranom hrvatske su rukometašice13 minuta ostavile suparnice bez pogotka te golovima Mičijević i Josipe Mamić stigle do dva pogotka prednosti (25-23) u 57. minuti. Tek kad je Larissa Kalaus zaradila treće isključenje Srpkinje su uspjele svladati Teu Pijević i došle na gol zaostatka s kojim su ušle i u posljednju akciju na utakmici, 19 sekundi prije kraja.

Srpski izbornik je odlučio povući vratarku i igrati sa sedam rukometašica u polju, ali još jednom odigranom sjajnom obranom hrvatske rukometašice su spriječile šut prema golu, čime su s maksimalnim učinkom završile prvi krug natjecanja na Europskom prvenstvu u Danskoj te će sa četiri boda započeti drugu fazu, baš kao i Norvežanke koje su s tri pobjede osvojile prvo mjesto u skupini D.

U posljednjoj utakmici skupine C Nizozemska će tražiti pobjedu protiv Mađarske za plasman u drugu fazu, a Mađaricama je za plasman dalje dovoljan i remi, kojim bi za sobom povukle i Srbiju.

Hrvatske rukometašice pred sobom sada imaju četiri dana odmora, a prvu utakmicu u drugoj fazi natjecanja odigrat će u subotu, 12. prosinca protiv Norveške.

OZNAKE: rukomet, Hrvatska, Srbija