Roland Garros: Čilić preko Rinderknecha do Federera

epa09239370 Marin Cilic of Croatia in action against Arthur Rinderknech of France during their first round match at the French Open tennis tournament at Roland Garros in Paris, France, 31 May 2021.  EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u 2. kolo Roland Garrosa, on je u susretu 1. kola svladao Francuza Arthura Rinderknecha sa 7-6 (6), 6-1, 6-2 za dva sata i 20 minuta igre.

Ključnim za pobjedu jedinog hrvatskog predstavnika u pojedinačnoj konkurenciji protiv igrača koji je dobio pozivnicu za glavni turnir pokazao se prvi set u kojemu je Rinderknech imao “break” prednosti sve do vodstva 5-4, a kod tog je rezultata imao i tri set-lopte, 40-15 i prednost, ali nije uspio privesti tu dionicu igre u svoju korist. Kod rezultata 5-5 Čilić je bio suočen s još tri “break-lopte”, no Riderknech niti tu priliku nije iskoristio, a 25-godišnji Francuz je i u “tie-breaku” većim dijelom bio u prednosti te je stigao i do četvrte set-lopte kod vodstva 6-5. No, Čilić je osvojio posljednja tri poena u setu, iskoristio svoju prvu set-loptu i nakon sat i 15 minuta igre došao do prvog seta.

Propuštene prilike u prvom setu uvelike su utjecale na Rinderknecha koji je na početku drugog seta dva puta gubio svoj servis, Čilić je pobjegao na 4-0 i lako priveo tu dionicu igre u svoju korista sa 6-1 za 27 minuta.

I u trećem setu Čilić je odmah na startu dva puta oduzeo servis suparniku, stigao do prednosti od 4-0 te je dvoboj bio riješen.

Drugi i treći set zajedno su trajali čak 10 minuta manje od prvoga.

Čilić će u 2. kolu igrati protiv povratnika na “grand slam” turnire, 39-godišnjeg Švicarca Rogera Federera. Federer je u svom prvom meču na nekom “grand slam” turniru nakon 16 mjeseci, odnosno od Australian Opena prošle godine, uvjerljivo svladao Uzbekistanca Denisa Istomina sa 6-2, 6-4, 6-3.

Bit će to 11. međusobni dvoboj Čilića i Federera, a omjer u pbojedama je 9-1 u korist Švicarca. Pet od tih 10 dvoboja igrali su na “grand slam” turnirima, a Roland Garros je dosada bio jedini na kojem se nisu susreli, dva puta su igrali na US Openu na kojemu su obojica ostvarili po pobjeda, dva puta u Wimbledonu, od toga jednom u finalu 2017. godine te jednom na Australian Openu, također u finalu 2018. godine, a to je ujedno bio i njihov posljednji susret.