Rijeka u fantastičnoj utakmici nanijela težak poraz Osijeku i uzdrmala nade ‘Bijelo-Plavih’ u borbi za titulu

23.04.2022., stadion Rujevica, Rijeka - Utakmica 32. kola 1. HNL, HNK Rijeka - NK Osijek. Trener Nenad Bjelica.  Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic/Pixsell

Rijeka je, poslije dva prvenstvena poraza u nizu, u derbi susretu programa 32. kola HT Prve lige pred više od četiri tisuće gledalje na Rujevici rezultatom 3-1 (2-0) u odličnoj, vrlo sadržajnoj i uzbudljivoj utakmici svladala Osijek i tako narušila nadanja navijača, igrača i vodstva slavonskog prvoligaša u osvajanje naslova prvaka ‘najjednostavnijom matematikom’ koja je (sada već glasila) sve pobjede do kraja.

Zaista fantastično poluvrijeme odigrala je momčad Gorana Tomića u prvom dijelu te osim dva pogotka dvaput gađala i okvir suparničkih vrata. Uz Dinamo najbolja obrana lige tijekom prvih 45 minuta je izgledala potpuno nesigurno, pogotovo na desnoj strani.

Do slavlja su ‘Bijeli’ stigli pogocima  Roberta Murića iz kaznenog udarca u 19., Harisa Vučkića u 36. te Josipa Drmića u 48. minuti okršaja, dok je jedini pogodak za goste postigao Antonio Mance u 65. minuti igre.

Treba svakako spomenuti da je glavni sudac Mario Zebec donio dvije dvojbene odluke. Prvu u 17. minuti pri dosuđenom kaznenom udarcu za Rijeku, a drugu u 56. minuti kada je duel Solana i Kleinheislera usprkos kontaktu okarakterizirao kao simuliranje mađarskog nogometaša.

Uvodno su gosti vrlo visoko postavljeni vršili pritisak na domaćina koji nije uspijevao izaći u suparničku polovicu, a iz tog perioda bilježimo ‘tek’ gužvu u 3. minuti kada je Mierez pao u šesnaestercu Rijeke i tražio kazneni udarac. Nažalost, režiseri dvoboja nisu se udostojili pokazati nam zbog čega je uopće Argentinac protestirao.

Dvije minute poslije vidjeli smo prvi dolazak Tomićeve momčadi u posljednju trećinu i odmah veliku priliku za ‘Bijele’. Izigrana je desna strana gostujuće obrane, u završnici je lopta poslije nespretne reakcije Grgića stigla skroz lijevo do Vučkića čiji je udarac iskosa s osam metara nogom obranio Ivušić!

U osmoj minuti Vučkić je bijegom i sjurivanjem po lijevoj strani napada sve do peterca stvorio veliku paniku u posljednjoj liniji Osijeka, ali gosti su ipak uspješno odbili njegov pokušaj u korner. Poslije tog ubačaja iz kuta nova velika prilika Rijeke! Ostao je sam desno najubojitiji igrač domaćina te potegao odmah iz voleja s ruba peterca i pogodio suprotnu vratnicu!

Fantastičan susret gledali smo na Rujevici. U 10. minuti ‘Bijelo-Plavi’ su dvaput vrlo blizu vodstvu! Na dodavanje Kleinheislera desno se otvorio prostor za Grgića koji je kvalitetno ubacio u sredinu gdje je Mierez na rubu peterca dobio zračni duel sa Solanom i glavom od travnjaka poslao loptu u okvir, ali na dva metra od gola opasnost nakratko otklanja kapetan domaćina Smolčić. U nastavku pritiska se na udarac sa sedamnaest metara odlučio Kleinheisler, ali njegov prizemni pokušaj u donji desni kut kranjim je naporom u korner izbacio Labrović!

Nakon nekoliko minuta ‘primirja’ uslijedila su nova uzbuđenja pred Ivušićevim vratima i kapitulacija gostiju. Grgić je u 17. minuti ponovno bio neuvjerljiv u duelu na svojoj strani obrane, ‘probio’ ga je ovaj put Vukčević i s ruba šesnaesterca ubacio desno gdje je Pavičić probao progurati loptu pored Cheberka, isti ju odnosi (dojam je) ramenom, ali Zebec odmah pokazuje na bijelu točku za domaćine! Poslije tihe VAR provjere s kolegama Pajačem i Jakićem glavni sudac je ostao pri odluci, iako je (barem nama) i prema usporenoj snimci ostao dojam da je igrač Osijeka loptu odnio ramenom. Prema dijelu tumačenja redakcijskih kolega sudaca Zebec i VAR soba svoju odluku mogu opravdati činjenicom da je položaj lopte bio ruban, a igrač Osijeka evidentno trznuo rukom prema lopti, pokazao namjeru da njome igra.

23.04.2022., stadion Rujevica, Rijeka – Utakmica 32. kola 1. HNL, HNK Rijeka – NK Osijek. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Dosta nervozno i nesigurno izgledali su gostujući braniči pri konkretnijim dolascima Rijeke naprijed. U 32. minuti slavonski prvoligaš je već drugi put na utakmici imao sreće. Na jednu (iz sredine šesnaesterca) kratko odbijenu loptu natrčao je Selahi i ‘bombom’ s osamnaest metara pogodio gredu, a lopta se od travnjaka sretno odbila dalje od vrata! U izlasku u kontru nakon te situacije Velkovski je povlačio Lovrića i zaradio prvu javnu opomenu.

Nije se Osijek nikako uspijevao nametnuti, a u 36. minuti odlična Rijeka već ima dva pogotka prednosti. Brzo su ‘Bijeli’ nakon velike pogreške gostiju odigrali polukontru, u završnici se Murićev ubačaj uz dosta sreće od Lončara odbija prema Drmiću koji prekrasnim potezom ‘amortizira’ loptu u prostor za Vučkića, a on desno iskosa sa sedam metara pogađa gornji bliži kut za 2-0 Rijeke i svoj deseti ligaški pogodak u sezoni.

23.04.2022., stadion Rujevica, Rijeka – Utakmica 32. kola 1. HNL, HNK Rijeka – NK Osijek. Laszlo Kleinheisler. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Na isteku 41. minute novi dramatični raspleti u šesnaestercu gostiju. Opet smo svjedočili ‘šetnici’ po desnoj strani gostujuće obrane, u završnici je Lončar odličnim postavljanjem kratko blokirao udarac Drmića sa sedam metara, a odbijeno loptu iskosa s desne strane u trku u okvir poslao Solano, ali Ivušić je uspio upisati obranu.

Posljednje uzbuđenje u prvom dijelu kreirali su uvjerljivo konkretniji domaćini u drugoj minuti nadoknade kada se Murić na desnoj strani napada izvukao na udarac i pucao malo, malo pored suprotne vratnice.

U nastavak dvoboja Bjelica je ušao s promjenom te je umjesto Caktaša na travnjak poslao Topčagića, ali Rijeka je nastavila igrati kao u transu te već u 48. minuti na semaforu svijetli 3-0 za ‘Bijele’! Smolčić je s centra, na visoko podignutu posljednju liniju gostiju koji su krenuli u izlazak, odigrao savršenu loptu desno u prostor za usamljenog Murića koji je s ruba šesnaesterca kroz peterac odigrao prizemno na suprotnu stranu gdje Drmić mirno s dva metra pogađa nečuvanu mrežu za svoj 18. Prva HNL pogodak u sezoni.

23.04.2022., stadion Rujevica, Rijeka – Utakmica 32. kola 1. HNL, HNK Rijeka – NK Osijek. Josip Drmic, Ivica Ivusic. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Drmić je čuvarima pobjegao ponovno u 52. minuti kada mu je Ivušić ipak uspio zaustaviti pokušaj unutar peterca, a u 57. je uslijedila velika pobuna gostiju nakon što je Zebec duel Kleinheislera i Solana u šesnaestercu domaćin okarakterizirao kao simuliranje Mađara, kojem je odmah udijelio i opomenu za to. Uslijedila je VAR provjera nakon koje je potvrđena odluka glavnog suca, iako je iz usporene snimke evidentno da je Kolumbijac udario u nogu Kleinheislera, iako suprotno prvom dojmu nije bila riječ o gaženju.

23.04.2022., stadion Rujevica, Rijeka – Utakmica 32. kola 1.HNL, HNK Rijeka – NK Osijek. Laszlo Kleinheisler, sudac Mario Zebec. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nakon trostruke promjene u 63. minuti tijekom koje su s terena povučeni Nejašmić, Mierez i Kleinheisler, a na isti poslani Brlek, Mance i Hiroš uslijedio je period puno bolje igre Osijeka, a već u 65. minuti stigao je i pogodak nade za goste. Mance je uputio udarac s devetnaest metara, lopta je u bloku dodirnula Smolčića te prevarila Labrovića za 3-1.

Sada smo gledali potpuno dominantni Osijek. U 68. minuti na ubačaj Lovrića s lijeve strane napada na tri metra desno zamalo kasni Brlek i propušta odličnu priliku, a u 72. minuti Mance nije uspio realizirati vrlo dobru situaciju na desnoj strani napada, poslao je loptu malo pored suprotne vratnice.

Poslije brzo izvedenog prekršaja s centra terena u 76. minuti je u jedan na jedan s Ivušićem pobjegao Drmić i mirno pogodio lijevi kut, ali zbog zaleđa mu pogodak opravdano nije priznat.

Lovrić je u 80. minuti imao priliku iz slobodnog udarca lijevo sa sedamnaest metara, ciljao je donji desni kut i poslao loptu tik uz vratnicu.

Nakon ovog događaja Osijek je evidentno pao s energijom, konkretnošću u igri prema naprijed, domaćini su se dosta mirnije i stabilnije branili u narednom periodu, a u 87. minuti je Murić imao dobru situaciju za udarac s osamnaest metara, ali njegov pokušaj pravovremeno je glavom blokirao Bralić.

Do kraja smo, osam minuta sudačke nadoknade, gledali nemoćan Osijek u pokušajima kreiranja konkretnije pozicije za ugrožavanje protivničkih vrata, izlaska konkretnog u posljednju trećinu uopće. Rijeka se bez problema branila, a u četvrtoj minuti nadoknade imala i posljednju priliku na utakmici kada je Bušnja bio u odličnoj stiuaciji, ali mu je prizemni udarac obranio Ivušić.

Sljedeća prvenstvena obveza za Rijeku je gostovanje na Šubićevcu kod Šibenika, dok će Osijek u svom Gradskom vrtu biti domaćin Istri. Program 34. kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Slaven Belupa i Hajduka u Koprivnici (17:00) te Gorice i Dinama u Velikoj Gorici (19:05).