Rijeka slavila u Jadranskom derbiju

29.08.2021., stadion Poljud, Split - Hrvatski Telekom Prva liga, 7. kolo, HNK Hajduk - HNK Rijeka. 	Marko Livaja, Prince Obeng Ampem.

Milan Sabic/PIXSELL

Prvi ovosezonski Jadranski derbi pripao je Rijeci. Izabranici Gorana Tomića su pred 15.967 gledatelja na Poljudu slavili protiv Hajduka rezultatom 1:2 (0:2). Bijeli su odigrali odlično prvo poluvrijeme u kojem su golovima Ivana Tomečaka i Josipa Drmića stekli odlučujuću prednost. Bili su tek u drugom dijelu preko Josipa Eleza uspjeli ublažiti poraz.

Rijeka je tako prekinula niz Hajduka od četiri uzastopne prvenstvene pobjede, a također je slavila i nakon tri uzastopna poraza u Jadranskim derbijima.

S ovim rezultatom Dinamo, Rijeka, Hajduk i Osijek su s po 13 bodova izjednačeni na vrhu ljestvice s tim što klubovi iz Maksimira i Rujevice imaju odigranu utakmicu manje.

Hajduk je zaprijetio odmah u 2. minuti kada su po desnoj strani akciju odigrali Lovrencsics i Sahiti, a albanski ofenzivac je potom ubacio za Livaju koji je natrčao iz drugog plana te je glavom s desetak metara loše zahvatio loptu koja odlazi pored gola.

Rijeka je u 3. minuti zatresla mrežu Bilih preko Drmića, no pogodak opravdano nije bio priznat obzirom da je napadač gostiju bio u zaleđu.

Livaja je aktivan i u 7. minuti kada je prihvatio jednu odbijenu loptu nakon koje je snažno pucao s dvadesetak metara, no ponovno u njegovom udarcu nije bilo preciznosti.

Trener Hajduka Jens Gustafsson je već u 12. minuti bio primoran obaviti zamjenu nakon što se u duelu s Pavičićem ozlijedio Lovrencsics, a sudac Jović tom prilikom nije ništa sudio. Priliku je umjesto njega dobio Dellova.

Nakon pogreške Prskala u 19. minuti Biuk je prizemnim ubačajem u peterac tražio Mlakara, no vratar Rijeke je prije njega došao do lopte.

Rijeka je do vodstva došla u 21. minuti. Ampem je probio po lijevoj strani napada pored Dellove nakon čega je povratnim dodavanjem uposlio Selahija čiji udarac odlično brani Posavec, no lopta se potom odbija do Tomečaka koji je zabio za vodstvo gostiju.

U 24. minuti Vuković se driblingom oslobodio Čerina nakon čega je snažno pucao s 15 metara iskosa, ali lopta je prošla visoko iznad gola.

Rijeka je u 32. minuti je odigrala brzu kontru u kojoj je Abass pobjegao obrani Bilih te je s 15 metara uputio snažan udarac kojim je zatresao stativu.

Samo minutu kasnije Hajduk je mogao izjednačiti nakon dubinskog proigravanja za Mlakara, no udarac slovenskog napadača sa sedam metara iskosa prolazi paralelno uz gol liniju.

Nova dobra akcija Rijeke uslijedila je u 39. minuti kada je Drmić na drugoj stativi pronašao Abassa, a on iz jako dobre situacije ne pogađa okvir gola.

Gosti su prednost povećali u 43. minuti kada je Ampem nakon sjajnog solo prodora asistirao za Drmića koji se driblingom oslobodio Eleza nakon čega je sa sedam metara iskosa precizno pogodio suprotni kut Hajdukova gola. Bio je to njegov peti gol u sezoni čime se izdvojio na vrhu ljestvice strijelaca.

U 44. minuti iz daljine je pucao Čolina, a Prskalo sigurno brani iako je lopta putem prema golu okrznula Krešića.

29.08.2021., stadion Poljud, Split – Hrvatski Telekom Prva liga, 7. kolo, HNK Hajduk – HNK Rijeka. Filip Krovinovic, Josip Drmic.

Hajduk je smanjio zaostatak u 54. minuti kada je Krovinović iz kornera na prvoj stativi pronašao Eleza koji je s četiri metra pored Velkovskog udarcem glavom matirao Prskala.

Čolina u 58. minuti nije dobro iskoristio gužvu u šesnaestercu gostiju. Odličnu šansu za Rijeku u 59. minuti propustio je potom realizirati Pavičić. Nakon što ga je uposlio Abass izborio se za udarac s desetak metara koji Posavec uspijeva obraniti.

Elez je u 64. minuti sjajno povukao napad Hajduka, prošao je pored dva igrača Rijeke nakon čega je u priliku izbacio Biuka, ali njegov udarac s desetak metara završava u vanjskoj strani mreže.

U 68. minuti nakon nabačaja Čoline iz auta Mlakar se nije uspio u šesnaestercu izboriti za udarac kojim bi ugrozio Prskala.

Ampem je tri minute kasnije povukao kontru nakon čega se odlučio na udarac s dvadesetak metara, no nije bio precizan. U 72. minuti na suprotnoj strani travnjaka iz slične udaljenosti i s istim učinkom pucao je Dolček.

Nova sjajna prilika za Hajduk nakon ubačaja iz kuta Krovinovića uslijedila je u 76. minuti kada je iz drugog plana u peterac utrčao Simić te je neometan s par metara loptu poslao pored stative.

U 94. minuti Eduok je pucao sa 17 metara, no nije bio dovoljno precizan. Bila je to posljednja šansa za domaće da dođu do boda.