Rijeka dramatičnim slavljem protiv Osijeka izborila finale kupa

09.03.2022., stadion HNK Rijeka, Rijeka - Utakmica polufinala Supersport hrvatskog nogometnog kupa, HNK Rijeka - NK Osijek. Anton Kresic Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic / Pixsell

U finalu SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa 26. svibnja na Poljudu sastat će se Hajduk i Rijeka. Izabranici Gorana Tomića su u borbi za osvajanje Rabuzinova sunca ostali nakon što su na Rujevici pred 7.225 gledatelja u odličnom dvoboju nakon produžetaka svladali Osijek rezultatom 3:2 (2:2/1:1).

Za domaćine su se u osnovnom dijelu utakmice u strijelce upisali Anton Krešić i Josip Drmić dok su za izjednačenja Bijelo-plavih u završnicama poluvremena zabijali Mijo Caktaš i Antonio Mance. Junak dvoboja na koncu je bio Rus Mikhail Merkulov koji je za veliko slavlje Rijeke pogodio u 118. minuti.

Prvu priliku na utakmici vidjeli smo u 6. minuti kada je Fiolić dugačkim dodavanjem uposlio Miereza, no on u šesnaestercu na koncu nije uspio dobro iskontrolirati loptu.

Tri minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka je s oko 25 metara pucao Selahi, a lopta je otišla iznad grede.

Rijeka u vodstvo dolazi u 20. minuti kada je iz slobodnog udarca s desne strane ubacio Gnezda Čerina, a sa šest metara pored Lončara glavom je pucao Krešić te je uz pomoć stative poslao loptu iza leđa Ivušića.

Igra se što se tiče prilika primirila do 42. minute kada je Osijek došao do izjednačenja. Leovac je uputio oštru prizemnu loptu s lijeve strane na koju je iz drugog plana natrčao Caktaš te je sa osam metara snažnim udarcem pod prečku matirao Labrovića. Bio je to njegov već 11. pogodak u karijeri koji je zabio Rijeci. Domaćini su se bunili jer je jedan njihov igrač netom prije gola ostao ležati na travnjaku, a gosti nisu izbacili loptu.

Nakon ubačaja iz kuta u 47. minuti glavom je pucao Škorić, ali nije bio dovoljno precizan tako da je lopta prošla iznad gola. Samo minutu kasnije nova šansa za goste. Kleinheisler je odlično proigrao Caktaša, a njegov udarac sa šest metara iskosa brani Labrović.

Pokušaj Ampema u 60. minuti s dvadesetak metara iskosa nezgodnog se odbio od Fiolića, ali Ivušić je bio dovoljno koncentriran te je uspio odbiti loptu koja je išla uz samu stativu.

Tri minute kasnije uzvraća i Osijek preko Grgića koji je snažno pucao s ruba kaznenog prostora, ali ravno u Labrovića.

Lukavo je u 66. minuti uz slobodnog udarca s dvadesetak metara iskosa pucao Murić, a Ivušić je bio na razini. U nastavku akcije lopta dolazi do Selahiji, međutim i njegov pokušaj brani golman Osijeka.

Kapetan gostiju Mile Škorić je zbog ozljede u 74. minuti morao napustiti igru, a umjesto njega je ušao Vedran Jugović.

Rijeka je ponovno povela u 76. minuti kada se u strijelce upisao Josip Drmić. Najbolji strijelac domaćih je najbolje reagirao na odbijenu loptu nakon što je Ivušić obranio pokušaj Pavičića kojeg je prethodno izvrsno uposlio Murić te je iz peterca poslao loptu u gol.

Pavičić i Murić su u 80. minuti zamijenili uloge nakon čega je potonji s desetak metara prizemnim udarcem gađao suprotni kut, a lopta je prošla malo pokraj stative.

U 90. minuti susreta Drmić je u kontri odlično uposlio Libera, no njegov udarac je u posljednji trenutak blokirao Čeberko.

Osijek do novog izjednačenja dolazi u prvoj minuti sudačke nadoknade. Bila je to akcija iz tri poteza u kojoj je Mierez dugačko dodavanje Lončara iz zadnje linije odlično glavom spustio za Mance, a on se oslobodio svog čuvara te je mirno s desetak metara iskosa poslao loptu u suprotni kut Labrovićeva gola.

U četvrtoj minuti produžetka Žaper je u posljednji trenutak odnio loptu ispred Pavičića koji se sprema za udarac s desetak metara.

Velika prilika za domaćine uslijedila je u 99. minuti kada je Murić asistirao za Abassa koji se odlično oslobodio Grgića, a onda je s vrha peterca prebacio Ivušića, ali i gol Osijeka.

Samo minutu kasnije na suprotnoj strani travnja velika šansa i za goste. Mierez je u odličnu šansu izbacio Fućka, ali njegov udarac u situaciji 1 na 1 s Labrovićem brani vratar Rijeke.

Domaćini su u 102. minuti tražili kazneni udarac nakon duela Leovca i Drmićča na rubu šesnaesterca, a sudac Strukan je bio blizu te situacije te je smatrao da nema elemenata da pokaže na bijelu točku.

Nakon ubačaja iz kuta u 103. minuti gosti nisu uspjeli otkloniti opasnost pa se u odličnoj prilici našao Velkovski, a njegov pokušaj izvrsno brani Ivušić te lopta prolazi malo pokraj stative. Nakon kombinacije iz kornera lopta dolazi do Ampema, a njegov snažan udarac od bloka odlazi tik poviš prečke.

Rijeka do gola vrijednog prolaska u finale ipak dolazi u 118. minuti nakon solo akcije Merkulova kojem je to bio prvijenac u bijelom dresu. Njega je uposlio Pavičić nakon čega se sjurio prema golu gostiju te je sa sedam metara desnom nogom pogodio suprotni kut.

Osijek je priliku da dođe do trećeg izjednačenja imao u sudačkoj nadoknadi kada je iz slobodno udarca sa skoro 30 metara pucao Lovrić, a Labrović je odličnom paradom odbio loptu u korner te je time svojoj momčadi sačuvao veliku pobjedu.