REPORTERI BEZ GRANICA: U 2016. manje ubijenih novinara, velik broj stradao u Siriji

Autor:

epa05381877 Journalists shout slogans as they hold the picture of three arrested academic and journalist, near theTaksim Square in Istanbul, Turkey, 21 June 2016. Erol Onderoglu, Ahmet Nesin and Sebnem Korur Fincanci were arrested and charged with promoting terrorism after being editor in cheif to Ozgur Gundem Newspaper for one day, to support the newspaper. According to media reports on 21 June 2016, Erol Onderoglu, along with journalist Ahmet Nesin and academic Sebnem Korur Fincanci, was placed under pretrial arrest by a Turkish court over charges of spreading 'terrorist propaganda.' The RSF commented on the arrest as 'an unbelievable low' for press freedom in Turkey, media quoted as saying.  EPA/SEDAT SUNA

U 2016. u svijetu je ubijeno 57 novinara na zadatku, uglavnom u zemljama zahvaćenim ratom, što je manje nego godinu ranije, kada ih je smrtno stradalo 67, ističu Reporteri bez granica (RSF) u svom godišnjem izvješću.

Sirija je u 2016. bila pravi “pakao” koji je odnio živote 19 novinara, a za njom dolaze Afganistan (10 ubijenih), Meksiko (9), Irak (7) i Jemen (5), navodi ta nevladina organizacija.

Ove godine je ubijeno i devet “novinara – građana” (blogera) i osam suradnika medija.

“Takav osjetan pad tumači se činjenicom da sve veći broj novinara bježi iz zemalja koje postaju preopasne: Sirije, Iraka, Libije, ali i Jemena, Afganistana, Bangladeša i Burundija koji su djelomice postali crne rupe informacije u kojima se kaznena djela ne kažnjavaju”, obrazlaže RSF u izvješću.

Gotovo svi novinari su poginuli u svojoj zemlji, osim četvero, među kojima su Nizozemac i Iranac koji su poginuli od metka u Siriji, dodaje RSF.

No broj zarobljenih i zatvorenih novinara u svijetu porastao je u 2016., što je posljedica stanja u Turskoj gdje je trenutačno u zatvoru više od 100 novinara i medijskih suradnika, upozorava organizacija.

Gotovo tri četvrtine novinara ubijenih ove godine bili su na meti baš zbog toga što su novinari, ističe RSF dodajući da “ovi alarmantni podatci govore o sve većem planiranju nasilja” i o “neuspjehu međunarodnih inicijativa za zaštitu novinara”.

Najmanje 780 novinara ubijeno je u zadnjih deset godina zbog njihove struke, po podatcima nevladine organizacije.

Među 57 ubijenih novinara ove godine pet je žena, među kojima Afganistanke Mariam Ebrahimi, Mehri Azizi i Zainab Mirzaee, koji su u siječnju izgubile život u bombaškom napadu.

Ove godine su u izvješću prvi put pobrojani profesionalni novinari, blogeri i suradnici medija koji su se dosad vodili u trima različitim skupinama.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)