REPORTERI BEZ GRANICA: 2018. u svijetu ubijeno 80 novinara

Autor:

epa07236583 (FILE) - A protestor wears a mask of Saudi Crown Prince Mohammad Bin Salman with a red painted hands during the demonstration in front of Saudi Arabian consulate in Istanbul, Turkey, 25 October 2018 (reissued 17 December 2018). According to media reports on 17 December 2018, a statement released by the Kingdom of Saudi Arabia rejected the position of the US Senate on the murder of dissident journalist Jamal Khashoggi. The US Senate passed a resolution advocating for a cessation of assistance to Saudi Arabia in the war in Yemen, in the wake of a CIA assessment that concluded that Saudi Crown Prince Mohammad bin Salman ordered the assassination of Khashoggi. The Saudis consider the largely symbolic resolution to be an interference in the kingdom's internal affairs.  EPA/ERDEM SAHIN

Najmanje 80 novinara ubijeno je u svijetu u 2018. godini zbog svojeg posla, objavila je nevladina organizacija Reporteri bez granica u utorak.

Više od polovice ubijenih stradalo je u samo pet zemalja: Afganistanu, Siriji, Meksiku, Jemenu i Indiji, navodi se u godišnjem izvješću o medijskim slobodama u svijetu objavljenom u utorak u Berlinu.

Prema tim podacima 15 novinara ubijeno je u Afganistanu, 11 u Siriji, devet u Meksiku, osam u Jemenu te šest u Indiji. U izvješću također stoji kako je šest novinara stradalo u Sjedinjenim Državama, od kojih je četvero poginulo u napadu na novinu Capital Gazette u Marylandu.

Reporteri bez granica ističu da je 348 novinara u svijetu u zatvorima, najvećim dijelom u pet zemalja: Kini (60 novinara), Egiptu (38 novinara), Turskoj (33), Iranu (28) i Saudijskoj Arabiji (28).

U posljednjih deset godina, 702 novinara ubijena su u svijetu. Novinari koji prate oružane sukobe u svijetu bili su izloženi najvećem riziku, no isto toliko ih je ubijeno i izvan oružanih sukoba, a u tim slučajevima krivci često znaju da će se izvući nekažnjeno, stoji u izvješću.

Organizacija napominje kako u zemljama poput Kine, Egipta, Irana i Saudijske Arabije stalno smišljaju nove metode ugnjetavanja. Građansko novinarstvo najviše trpi zbog tih metoda koje uključuju kontrolu interneta kako bi se kontrolirali blogeri i novinari koji objavljuju tekstove na internetu ili društvenim mrežama.

U 2018. 60 novinara je bilo oteto u svijetu, šest više nego prošle godine. Ovaj oblik progona uobičajen je za Bliski istok, naglašavaju Reporteri. Osim jednog slučaja, sve otmice dogodile su se u Siriji, Jemenu ili Iraku.

Organizacija je pozvala Ujedinjene narode da uspostave funkciju posebnog izaslanika za zaštitu novinara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.