RENATO PETEK: ‘Grad mora osposobiti nogometni stadion u Kranjčevićevoj prije gradnje novog u Maksimiru’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Renato Petek, SDP-ov zastupnik u Skupštini Grada Zagreba, predlaže prijelazno rješenje uoči izgradnje novog nogometnog stadiona u Maksimiru

Pitanje maksimirskog stadiona, koji je teško oštećen u potresu, još uvijek čeka konkretan odgovor. Iako postoje razgovori između gradske vlasti i čelnika Dinama, zasad se ne zna hoće li se ići u izgradnju novog stadiona. Međutim, dok se to pitanje ne riješi, gradski zastupnik iz redova SDP-a Renato Petek smatra da Dinamo treba igrati na alternativnom stadionu. „Ja sam za to da se napravi mali stadion dok se gradi veliki. Trebao bi se staviti u funkciju stadion u Kranjčevićevoj ulici kako bi se zadovoljili uvjeti za europske utakmice. To bi zahtijevalo dodatna ulaganja. Prije pet godina je, uz pomoć HNS-a i UEFA-e, doživio malo uređenje, ali ne kompletnu adaptaciju. Radi se o mjestu povijesno važnom za Zagreb jer klasično malog stadiona nedostaje u Zagrebu. Moj prijedlog je da se napravi što je napravila Rijeka kad je izgradila Rujevicu dok se ne napravi Kantrida. Tako je moj prijedlog u jednoj skupštinskoj raspravi išao u smjeru da je brže i jednostavnije riješiti pitanje gdje će Dinamo igrati utakmice ako i kada dođe do rušenja stadiona u Maksimiru, za čiju lokaciju još nema alternative.“

Petek napominje da je ideja na početku i da još ne postoje konkretna rješenja za stadion u Kranjčevićevoj. Ali smatra da je bitno urediti stadion u Kranjčevićevoj jer je cijela sportska infrastruktura u lošem stanju. „U proračunu smo osigurali dva milijuna kuna za izradu projektne dokumentacije alternativnog stadiona. Možemo govoriti o nultoj fazi u kojoj se rade idejni projekti. Mora se napraviti stavljanje u funkciju prolaz iz stadiona na Adžijinu ulicu. To je jedan od važnih kriterija da se ne izlazi samo na Kranjčevićevu ulicu. Radilo bi se i na proširenju stadiona. To može biti manja ili veća adaptacija, ali daleko smo od toga da možemo reći u kojem smjeru će se ići, nije donesena odluka na razini Grada ili Gradske skupštine. To je inicijalni problem koji rješava gorući problem sportske infrastrukture u Zagrebu. Osim Dinamova stadiona koji ne zadovoljava i kojem je zatvorena istočna tribina zbog potresa, ni Kranjčevićeva ne zadovoljava uvjete, a niti ijedan stadion u gradu i okolici. Postoji kompleks ZAGREBello u Veslačkoj ulici koji trenutno okupira NK Zagreb i koji treba spasiti od propadanja. Treba riješiti i pitanje Medića koji tamo nakon svega ne bi trebao biti jer je srozao taj klub. Tu se radi o izlasku NK Zagreba i trebalo bi se pobrinuti za taj klub koji dijeli ime Grada, da se vrati do razine uspješnosti.“

Stadion u Kranjčevićevoj trenutno koriste drugi zagrebački prvoligaši. Petek napominje da je jedna od opcija uređenja stadiona u Kranjčevićevoj i javno-privatno partnerstvo. „Da bi ga Dinamo mogao koristiti, trebao bi se proširiti kapacitet tribina, što bi se moglo učiniti manjim zahvatom, ili ići u izgradnju malog stadiona jer je Kranjčevićeva mjesto gdje nije bilo nereda na tribinama kao što je to znalo biti na drugim utakmicama. Radi se o poznatom mjestu i sreća je što za vrijeme Milana Bandića, iako su postojali planovi, stadion nije srušen i pretvoren u stambeno-poslovni kompleks. Ako bi se išlo u javno-privatno partnerstvo, trebaju se napraviti, što se i spominje kao mogućnost, garaže, šoping-centri i drugi objekti na području uz stadion kako bi se olakšala izgradnja. Postoji prostor koji nije u vlasništvu grada, nalazi se uz parcele stadiona i može se staviti u funkciju. Da bi se to napravilo, Skupština bi morala donijeti u GUP-u odluku što se na tom području, osim stadiona, može graditi, tj. da se odredi što je Gradu na tom području potrebno. Ali uvijek postoji opcija da Grad sam izgradi stadion i da ne mora ovisiti o partnerstvu.“

Petek kaže da i dalje u SDP-u stoji da je uvjet za građenje novog maksimirskog stadiona demokratizacija kluba i da mu je neobično što je Tomašević krenuo u razgovore s Dinamom prije ispunjenja tog uvjeta. „Što se tiče stadiona na Maksimiru, SDP je donio odluku da je uvjet za dogovor za stadion demokratizacija kluba. U tome smo se slagali s gradonačelnikom koji je to jasno napisao u programu Platforme Možemo! s obzirom na to da su čelnici Dinama bili tamo za vrijeme izvlačenja novca iz kluba. Oni su donijeli odluku na skupštini kluba koja je donijeta na sudu, da nije počinjena šteta klubu. Tako je Zdravko Mamić vratio novac u državni proračun umjesto u Dinamo. Stoga smo svi smatrali da je bez demokratizacije kluba nemoguće razgovarati o rješenjima maksimirskog stadiona, a to je ujedno i citat iz programa Možemo!. Otkada je gradonačelnik došao na funkciju, on je krenuo u razgovore sa sadašnjom upravom Dinama koja je prema mnogim informacija i dalje na vezi s Mamićem koji je osuđen za izvlačenje novca iz kluba. I dalje ima veliki utjecaj na Dinamo. Čestita im na rezultatima, uspjesima i prihodima, ali u tom zadnjem izvješću zbunjuje isplata provizije od 50 milijuna kuna za koju nije jasno kome je isplaćena i za što. Demokratizacija kluba je važna kako bi se svi članovi udruge mogli kandidirati i birati u tijela udruge i kako bi se povećala transparentnost.  U statutu Dinama je zatvoreni krug u kojem samo mali dio članova može sudjelovati u tijelima udruge što je neprihvatljivo. Gradonačelnik je obećao to promijeniti i zbunjujuće je što je preskočio nekoliko obećanja za Maksimir. Odmah je krenuo na pitanje rješavanja problema stadiona“, rekao je Petek i nadodao da SDP-u neće biti koalicijski problem ako Možemo! odluči podržati novi stadion s glasovima iz HDZ-a ili stranke BM365.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.