Remijem Lokomotive i Dinama ‘najavljeno’ sljedeće ‘derbi kolo’, velika pogreška Nevistića

01.05.2022., Zagreb , Nogometni stadion u Kranjcevicevoj ulici, 33. kolo HT Prve HNL: NK Lokomotiva - GNK Dinamo.  Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl/Pixsell

U posljednjem dvoboju 33. kola HT Prve lige Lokomotiva i Dinamo su pred lijepo popunjenim tribinama stadiona u Kranjčevićevoj odigrali neriješenih 1-1 (1-1) i time svoj drugi ovosezonski međusobni ligaški dvoboj okončali bez pobjednika s obzirom da su okršaji na Maksimiru okončani rezultatima 1-0 i 0-0, dok je prvi na današnjem mjestu događaja Lokomotiva dobila 1-0.

U tristotoj Prva HNL utakmici Ivana Bebeka Lokomotivu je do vodstva doveo Sandro Kulenović iz kazenog udarca u 30. minuti, a konačnih 1-1 piše se nesretnom Nikoli Soldu od kojeg je lopta u 50. minuti završila u mreži nakon katastrofalne pogreške Ivana Nevistića.

Ovim raspletom Dinamo je tri kola prije kraja ostao na vrhu sa 70 bodova na kontu, četiri više od drugoplasiranog Hajduka i pet više od trećeplasiranog Osijeka.

Tijekom uvodnih desetak minuta nijedna se momčad nije uspijevala izraženije nametnuti, a što se spomena vrijednih dolazaka u posljednju trećinu tiče Lokomotiva je bila ta koja je dvaput konkretnije izašla, ali traljav pokušaj Kulenovića i ‘zakašnjeli’ Kačavenda na ubačaj Aliyua s desne strane napada sve su što smo vidjeli.

U 16. minuti je izigrana desna strana gostujuće obrane, u završnici akcije Milićević je bio na udarcu lijevo iskosa na sedam metara, ali Ristovski je pravovremenim uklizavanjem odbio njegov pokušaj u korner.

Čačićeva momčad nikako nije bila u mogućnosti konkretnije probiti vrlo pokretljive obrambene linije domaćina koji su zahvaljujući prilično sporoj igri Dinama iz uredno posloženih linija vrlo jednostavno izlazili u polukontre i kontre, ali nedostajalo je ‘Lokosima’ koncentracije pri završnim dodavanjima.

Izraženije bolju igru Čabrajina momčad je kapitalizirala nakon dosuđenog kaznenog udarca na ulasku u 30. minutu. Theophile je iz peterca slabo glavom otklonio opasnost, tek do Marića koji na petnaest metara u padu loše zahvaća loptu, ali se ista odbija u visoko podignutu ruku Ivanušeca te je Ivan Bebek odmah pokazao na bijelu točku za domaćine. Siguran izvođač za 1-0 bio je Dinamov igrač na posudbi u Lokomotivi – Kulenović, koji je prizemnim udarcem prevario Livakovića za svoj deveti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 15. u 73. Prva HNL nastupu.

01.05.2022., Zagreb , Nogometni stadion u Kranjcevicevoj ulici, 33. kolo HT Prve HNL: NK Lokomotiva – GNK Dinamo. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Nakon primljenog pogotka aktualni prvak je konačno ‘malo živnuo’, ubrzao loptu, ali po kišom natopljenom travnjaku igrači su imali dosta problema pri kontroli iste te iz tog boljeg perioda gostujuće igre bilježimo tek bezopasan pokušaj glavom Theophila nakon ubačaja iz kuta.

U 39. minuti je Kačavenda visokim pritiskom oduzeo posjed ‘ležernom’ Ristovskom i proigrao Kulenovića koji se dugo borio za poziciju, u završnici lopta odlazi skroz desno do Marića, ali njegov udarac sa sedam metara odličnim je uklizavanjem zaustavio Theophile.

Do kraja prvog dijela ‘Plavi’ su imali dvije situacije pred vratima Nevistića. Poslije ubačaja iz kuta u 42. je Andrić pobjegao pažnji Mersinaja, ali usamljen lijevo na četiri metra nije glavom dobro zahvatio loptu pa je ista otišla od travnjaka daleko od okvira vrata. Srpski napadač je u 45. minuti kreirao i najveću prijetnju svoje momčadi u prvom dijelu, odličnim je udarcem s tridesetak metara poslao loptu tik uz lijevu vratnicu.

Čačić Ante se u drugi dio odlučio ući s dvije promjene, umjesto Mišića i Andrića na teren je poslao Baturinu i Petkovića. Sam nastavak kasnio je nekoliko minuta jer je Bebek imao problema s opremom za audio komunikaciju s kolegama.

Dinamo je ušao izraženo dominantnije u ostatak dvoboja, domaćini su dosta povučenije stajali na terenu, a prvu prijetnju vidjeli smo u 50. minuti kada je Oršić s dvadeset i pet metara iz prekida pucao malo pored vrata, ali je Nevistić za svaki slučaj odbio loptu u korner. Upravo poslije pritiska nakon tog ubačaja iz kuta ‘Plavi’ su nakon velike pogreške svog vratara na posudbi u redovima suparnika, uz dosta sreće, stigli do izjednačenja. Ivanušec je s lijevog ruba šesnaesterca pucao snažno prizemno u bliži kut, Nevistić se naoko ‘školski’ bacio i poklopio loptu, ali ista mu prolazi kroz noge, a pokušaju otklanjanja opasnosti s gol crte Mersinaj je napucao Soldu kojem se u konačnici i piše autogol za 1-1.

Nakon primljenog pogotka Lokomotiva je, baš kao i Dinamo u prvom dijelu, podigla razinu svoje igre te smo u narednom periodu gledali ravnopravan dvoboj, ali bez konkretnih opasnosti pred vratarima.

I dalje smo gledali prilikama vrlo siromašnu utakmicu. Do 75. minute Čačić je iskoristio preostale mogućnosti promjene pa je na teren umjesto Emrelija, Oršića i Lauritsena u završnicu uveo Menala, Tolića te Šutala. Upravo je posljednjespomenuti u 79. minuti bio poslije ubačaja iz kuta najviši u skoku, ali glavom je pucao daleko iznad okvira vrata.

U pravilu su domaćini konkretnije izlaske gostiju zaustavljali pravovremenim prekršajima, rijetko prekidajući igru blizu svog šesnaesterca. Poslije jednog takvog raspleta u 83. minuti je prekid lijevo s osamnaest metara odlučio izvesti Petković, ali je pucao malo iznad okvira.

Prvi ozbiljniji proboj Lokomotive u drugom dijelu vidjeli smo u 85. minuti kada se Vasilj (ušao u 81. umjesto Aliyua) uz dosta truda i sreće s desne strane napada pored Bočkaja i Theophila sjurio sve do ruba peterca gdje mu je udarac u posljednji trenutak u korner odbio koncentrirani Šutalo.

U sljedećem kolu Lokomotiva je gost u Velikoj Gorici kod Gorice dok će Dinamo na Maksimiru biti domaćin Osijeku.