Remi Slaven Belupa i Hajduka u Koprivnici. Da, Krstanović je opet zabio

20.04.2021., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica - Hrvatski Telekom Prva liga, 30. kolo, NK Slaven Belupo - HNK Hajduk. Trener Slaven Belupa Tomislav Stipic Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

U drugoj utakmici programa 30. kola HT Prve lige Slaven Belupo i Hajduk su na Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici odigrali neriješenih 1-1 (0-1).

Goste je u vodstvo pogotkom u 9. minuti doveo Kristian Dimitrov, a bod domaćinima svojim 107. Prva HNL golom donio je Ivan Krstanović u 65. minuti susreta. ‘Bili’ su zbog izravnog crvenog kartona Darka Todorovića od 60. minute igrali s igračem manje, a vrijedi istaknuti i da zbog danas zarađene javne opomene i tri akumulirana žuta kartona Hajduk u derbiju s Dinamom u sljedećem kolu neće moći računati ni na Marka Livaju.

Uvodno smo gledali posjedom nešto dominantnije domaćine, no nije taj period pretjerano dugo trajao. U ravnopravnoj opreznoj igri s obje strane bilo je nekoliko optimističnih pokušaja s obje strane, no vratari nisu imali posla.

Hajduk do rezultatske prednosti dolazi iz svoje prve konkretnije situacije i prijetnje već u 9. minuti. Teklić je izveo udarac iz kuta s lijeve strane, domaćini kratko odbijaju desno, ali samo do debitanta Skorupa koji s ruba desnog šesnaesterca kvalitetno ubacuje natrag u sredinu gdje na šest metara skok u duelu s Knollom dobiva Dimitrov i prosljeđuje loptu u mrežu za 0-1 ‘Bilih’. Uslijedila je duga tiha provjera situacije zbog eventualnog Umutovog ometanja vratara Filipovića, VAR suci Pajač i Crnčić u konačnici ‘tjeraju’ povratnika Batinića da sam ode pogledati siutaciju na monitor, te glavni sudac u konačnici u 13. minuti potvrđuje pogodak za vodstvo gostiju. Dvadesetčetverogodišnjem bugarskom stoperu ovo je bio drugi pogodak u sezoni, ukupno treći u 33. Prva HNL nastupu.

Nakon stečenog vodstva Tramezzanijeva momčad bila je još opreznija u pokušajima izlaska i igre prema naprijed, a gosti nikako nisu uspijevali stvoriti konkretniju situaciju.

U 25. minuti prvi ozbiljan posao za Kalinića na utakmici. Loptu je lijevo u prostor dobio Lulić i prevario ‘naivnog’ Skorupa te vanjskom ubacio na prvu vratnicu gdje je pored Knolla na tri metra ipak uspio loptu ‘iščeprkati’ Kalinić i tako sačuvati svoju mrežu netaknutom.

Prilikama gotovo potpuno siromašno poluvrijeme okončano je velikim uzbuđenjem u posljednjoj (drugoj) minuti sudačke nadoknade. U završnici akcije Knoll s desnog ruba šesnaesterca ubacuje visoku loptu na suprotnu stranu, nečuvani Goda s četiri metra od travnjaka šalje loptu pored Kalinića u okvir, no u posljednji trenutak na crti situaciju za svoju momčad spašava Todorović!

Nastavak je otvoren promjenom Stipića koji je umjesto Bačelića Grgića na travnjak poslao Franu Mlinara. Prilika uvodno nismo vidjeli, ali zato je u 49. minuti žuti karton zbog ruke u lice Božića dobio Livaja, kojem je to treća akumulirana opomena te će zbog toga propustiti derbi s Dinamom u sljedećem kolu.

Prve prijetnje u drugom dijelu kreirao je Hajduk. Prvo je u 53. minuti Teklić proigrao kvalitetno u prostoru Umuta, ali nakon njegovog snažnog udarca s ruba šesnaesterca lopta završava malo pored desne vratnice. Dvije minute poslije nakon greške domaćina do lopte dolazi Livaja i s preko dvadeset metara puca pod samu gredu, Filipović je bio koncentriran i odbio loptu u korner.

Gosti u 59. minuti ostaju s igračem manje. U kontru je pobjegao Knoll, Todorović zakašnjil startom ruši napadača u gol prilici i za svoj potez od strane Batinića biva nagrađen izravnim crvenim kartonom. Poslije tihe konzultacije s VAR kolegama Batinić je potvrdio svoju odluku. Slobodni udarac odlično je izveo Glavčić, no njegov pokušaj pod gredu krasnom je paradom u korner odbio Kalinić!

‘Farmaceuti’ u 65. minuti stižu do izjednačenja. Nekoliko očajnih reakcija gostiju u posljednjoj liniji u pokušaju izlaska prema naprijed, posljednji u nizu griješi Dimitrov, lopta dolazi do Gode koji u suradnji s Glavčić jednostavno izigrava desnu stranu gostujuće obrane te ubacuje u sredinu gdje Knoll ne uspijeva zaprijetiti, no u nastavku je na odbijenoj lopti Krstanović koji sa šest metara pogađa za 1-1 i svoj 107. pogodak u 281. Prva HNL nastupu! Tridesetosmogodišnji napadač sa spomenutom brojkom je sada usamljen na četvrtom mjestu ljestvice najboljih strijelaca Prve HNL u povijesti (Davor Vugrinec 146, Igor Cvitanović 126, Joško Popović 111, Ivan Krstanović 107, Miljenko Mumlek 106).

Gosti su, predvođeni Kalinićem, protestirali zbog prekršaja ili ometanja vratara u petercu, no Batinić je tihom VAR provjerom s kolegama potvrdio i ovu odluku.

Igralo se vrlo nervozno do kraja, ne i konkretno. Tek u drugoj od pet minuta sudačke nadoknade bilježimo posao za vratare. Lulić je iz slobodnog udarca skroz lijevo iskosa s preko dvadeset metara poslao loptu pod samu gredu, Kalinić uspijeva odbiti u korner, a Batinić u međuvremenu zbog Krstanovićevog kontakta s vratarom gostiju svira prekršaj u napadu.

Svakako vrijedi istaknuti da se negdje od 80. minute u svom kriteriju i provođenju pravila igre pogubio glavni sudac Batinić, čije su najevidentnije pogreške bili dosuđeni prekršaji i žuti kartoni za Jaira i Mujakića. Upravo nakon posljednje pogreške suca vidjeli smo i posljednju priliku na susretu. Ponovno su domaćini kvalitetno izveli slobodni udarac, ovaj put je Glavčić s 18 metara pucao, Kalinić je bio siguran i u toj situaciji.

Slaven Belupo u sljedećem kolu gostuje na Šubićevcu kod Šibenika koji je danas remizirao s Goricom (1-1) dok će Hajduk na Maksimiru biti gost Dinamu. Program ovog kola nastavlja se i zaključuje sutra okršajima Lokomotive i Varaždina (16:00), Istre 1961 i Rijeke (18:05) te Osijeka i Dinama (20:30).