Remi Rijeke i Intera u nervoznoj utakmici na Rujevici

01.09.2019., Rijeka - stadion HNK Rijeka,  Hrvatski Telekom Prva liga 19/20, 7. kolo. HNK Rijeka - Inter Zapresic.

Goran Kovacic/PIXSELL

U posljednjoj utakmici programa sedmog kola Hrvatski Telekom Prve lige Rijeka i Inter su, pred 3 529 gledatelja na Rujevici, odigrali neriješenih 1-1 (1-1).

Gosti su u vodstvo došli pogotkom Ivana Mamuta iz kaznenog udarca u 2. minuti, dok je konačnih 1-1 postavio Alexander Gorgon koji je mrežu zatresao u 31. minuti.

Nakon samo dvadesetak sekundi igre gosti su izborili kazneni udarac. Punčec je u kaznenom prostoru povlačio Mamuta za dres, a glavni sudac Ante Čuljak je bez puno oklijevanja pokazao na bijelu točku za Inter i žuti karton braniču domaćih. Siguran izvođač bio je upravo Mamut, kojem je to bio drugi pogodak u sezoni i ukupno sedmi u Prvoj HNL.

Prvu nešto opasniju situaciju Rijeka je kreirala u 15. minuti kada je Tomečak uputio udarac s nekih dvadesetak metara, no Matković (koji je danas počeo umjesto standardnog prvotimca Freliha) nije imao problema u reakciji.

U 20. minuti je, ionako užareno, stanje na travnjaku u potpunosti eskaliralo. Prvo je u kaznenom prostoru domaćih Mamut pao nakon lakta u glavu od strane Puljića, a u nastavku je Postonjski uz aut liniju grubim povlačenjem spriječio Murića u izlasku iz kontre. Takav potez isprovocirao je domaćeg nogometaša i klupu, te je u tim trenucima nastao potpuni kaos, kojem su dosta doprinjeli i suci na čelu s pomalo pogubljenim Čuljkom. U konačnici su žuti kartoni dodijeljeni Postonjskom, Muriću i Mazaloviću. Odličnu priliku Rijeka je imala u 27. minuti kada je na ubačaj Tomečaka na drugu vratnicu prvi na lopti ispred Puljića ipak Matković.

Do izjednačenja Rijeka dolazi u 31. minuti kada je brzu kontru domaćih pogotkom zaključio Gorgon, koji je tako u prvom ligaškom nastupu nakon ozljede postigao svoj 28. Prva HNL pogodak u karijeri.

Inter je nakon primljenog pogotka nastavio pokušavati nametnuti se posjedom i igrom, te su gosti prijetili preko Mamuta i Postonjskog, no Prskalo nije imao problema u branjenju njihovih dalekometnih pokušaja. Rijeka je s druge strane dosta konkretnije koristila svoj posjed lopte, no iz te dominacije nije proizašla opasnost po Matkovića.

U posljednjih pet minuta prvog dijela Rijeka ipak diže tempo, u 41. minuti Matković očajno reagira na ubačaj Puljića s desne strane, lopta mu ispada iz ruku i na njoj je prvi Iglesias, čiji udarac s dva metra pogađa vratnicu.

U 43. su domaći tražili kazneni udarac zbog duela Tomečaka i Mlinara, no Čuljak se ovdje odlučio ne pokazati na bijelu točku.

Do kraja vrlo nervoznog i pravim prilikama siromašnog poluvremena (tri minute sudačke nadoknade) nismo vidjeli ozbiljnijih situacija pred vratarima te se na odmor otišlo s neriješenih 1-1.

Gosti su u drugom dijelu, planski ili ne, igrali dosta povučenije te je Bišćanova momčad imala potpunu kontrolu nad događajima na travnjaku. Prvi put konkretnije u nastavku Rijeka prijeti preko Murića koji je u 53. minuti udarcem iz prve pokušao svladati Matkovića nakon jedne duge lopte u peterac gostiju, no gostujući vratar dobrom reakcijom upisuje obranu.

Puljićev udarac s nekih četrnaest metara po sredini vrata je u 64. minuti blokiran od strane gostujućih braniča, čime su olakšali posao sigurnom Matkoviću. Pritisak domaćih se nastavio, šest minuta poslije Puljić je propustio bolje iskoristiti dobru situaciju u šesnaestercu Intera, njegov udarac otišao je visoko preko okvira.

Do tada prema naprijed neprimjetni gosti prvu prijetnju u drugom dijelu kreiraju u 74. kada je Postonjski udarcem iskosa sa sedam metara natjerao Prskala na odličnu reakciju i odbijanje u korner.

U 84. minuti je Mlinar imao odličan solo prodor i utrčao u peterac gostiju gdje pada nakon duela sa Smolčićem, u kontri poslije te akcije Acosty na drugoj strani nečuvan sa sedam metara pogađa gredu.

U četvrtoj od sedam minuta sudačke nadoknade ponovno se na jedanaest metara usamljen našao Acosty, no ovaj je put njegov udarac bio dosta neprecizniji te lopta odlazi pristojno iznad okvira Matkovićevih vrata.

Rijeka tako usprkos velikoj dominaciji u drugom dijelu nije uspjela ostvariti četvrtu pobjedu u sezoni i bodovno se izjednačiti s Dinamom na prvenstvenoj ljestvici. Inter je s druge strane uz Varaždin i dalje jedini klub bez pobjede u aktualnoj sezoni, no s obzirom na to da je ovo tek jedanaesta od 27 utakmica odigranih u Rijeci u kojoj neporaženi napuštaju travnjak, teško da će da će današnjim raspletom Toplak i njegova momčad biti nezadovoljni.

Program osmog kola na rasporedu je od 13. do 15. rujna, a Rijeka će u posljednjoj utakmici sljedećeg kola na Rujevici ugostiti Hajduk, dok će Inter biti domaćin Slaven Belupu.