Remi Hajduka i Osijeka na Poljudu, Ivušić Jradiju obranio penal u posljednjim sekundama

07.11.2020., stadion Poljud, Split -  Hrvatski Telekom Prva liga, 11. kolo, HNK Hajduk - NK Osijek. Ramon Mierez.

Milan Sabic/PIXSELL

U derbi susretu 11. kola Hrvatski Telekom Prve lige Hajduk i Osijek odigrali su neriješenih 1-1 (0-1) na Poljudu.

‘Bili’ su tako u prvoj utakmici pod vodstvom privremenog stratega Bore Primorca prekinuli niz od tri poraza, dok je Osijeku ovo prvi ligaški remi u ‘eri’ Nenada Bjelice.

Pogotke su postigli Ramon Mierez za goste u 23. te David Čolina za domaće u 55. minuti, a u posljednjim sekundama utakmice Ivica Ivušić je obranio kazneni udarac Basselu Jradiju i tako sačuvao bod svojoj momčadi.

Utakmica je otvorena vrlo konkretno s obje strane. Gosti su zaprijetili već u prvoj minuti kada je Mierez pobjegao po lijevoj strani i iskosa s ruba peterca pucao u bliži kut, a Posavec obranom odbio u korner. Minutu poslije Hajduk je imao dobar dolazak u protivnički šesnaesterac, Čuićev ubačaj odbijen je u korner iz kojeg je ubacio Gyurcso, Jairo s prve prebacio na drugu vratnicu gdje Vušković malo kasni na loptu i propušta zaprijetiti Ivušiću.

Bjeličina momčad ponovno prijeti u 10. minuti kada je Jurčević iz prekida ubacio na lijevu stranu napada, Lopa puca iskosa s deset metara u suprotni kut, no loptu metar ispred crte ispucava Nejašmić.

Bolji je u napadačkim akcijama bio Osijek. U 17. minuti gosti igraju brzu kontru, Mierez dodaje u prostor za Bohara koji ne uspijeva primit loptu te istu rukama van šesnaesterca odbija istrčali Posavec.

Nastavili su ‘Bijelo-Plavi’ s opasnim kontrama. U 21. minuti poslije greške Vuškovića loptu uzima Bohar, gura kroz noge Mujakiću i izlazi sam pred Posavca, no njegov udarac s petnaest metara odlazi preko okvira vrata.

Nezaustavljivi su bili gosti za domaću obranu. U 22. minuti ponovno Osijek izigrava desnu stranu domaće obrane, u završnici Jurčević igra povratnu loptu za usamljenog Lopu na deset metara, njegov udarac dira Vuškovića i malo, malo pored vratnice odlazi u korner. Osijek do zasluženog vodstva dolazi upravo iz tog ubačaja iz kuta. Jurčević je ubacio, Čuić ‘izgubio’ Miereza koji glavom sa sedam metara matira Posavca za 0-1 i svoj šesti pogodak u sedmom nastupu za slavonskog prvoligaša.

Hajduk je prvi udarac prema protivničkim vratima uputio u 29. minuti kada je Čuić pokušao iz velike udaljenosti, Ivušić je bio siguran u reakciji.

Nisu ‘Bili’ imali ideju kako konkretnije doći u posljednju trećinu, u 41. minuti Jakoliš ubacuje s desne strane, Jurić iz velike udaljenosti pokušava glavom zaprijetiti Ivušiću, no lopta odlazi visoko iznad okvira vrata.

U posljednjoj minuti prvog dijela Ivušić je loše ispucao loptu i pogodio Jaira koji je bio u pritisku, no Brazilac nije uspio doći do lopte i zapucati prema gostujućim vratima. Na odmor se tako, prema prikazanom, otišlo sa zasluženom prednošću gostiju, oni su i u kontrama i u igri na postavljenu obranu imali konkretniju igru, dok su domaći nogometaši bili u potpunosti bezidejni u kreaciji, nemoćni u sredini terena, te posljedično i dosta nesigurni u posljednjoj liniji.

Boro Primorac je u nastavak odlučio ući s Mehmetom Umutom Nayirom umjesto Marija Čuića.

‘Bili’ su u nastavku evidento stvarali više problema gostima, a do izjednačenja stižu u 55. minuti. Čolina je odigrao na suprotnu stranu za Jaira, on u čudnom luku vraća upravo za Čolinu koji u prvom dodiru promašuje loptu i posljedično vara Ndockyta, a zatim fantastičnim udarcem s četrnaest metara pogađa suprotni gornji kut za 1-1 i svoj prvijenac u 34. utakmici u dresu Hajduka.

Nije Osijek nikako uspijevao konkretno izlaziti u napad kao u prvom dijelu, u 61. minuti Jurić upućuje prizemni udarac iz daljine, lopta odlazi malo pored vratnice.

Bjeličina momčad prvi put u nastavku prijeti iz kontre u 72. minuti kada je Pilj proigrao Miereza desno u prostor, lopta nakon njegovog prizemnog udarca iskosa sa sedamnaest metara odlazi malo pored suprotne vratnice.

U 76. minuti velika gužva u šesnaestercu gostiju nakon ubačaja iz kuta za Hajduk, Jradi u konačnici pokušava iz teške pozicije iskosa s desne strane, no Ivušić dobro zatvara prvi kut i odbija loptu još jedan korner. Nekoliko trenutaka nakon tog kornera i poslije ubačaja s lijeve strane domaći traže kazneni udarac zbog Mierezovog igranja rukom, no Fran Jović uz konzultaciju s VAR kolegama Vučkovićem i Pericom zaključuje da je ruka bila uz tijelo i da nema elemenata za najstrožu kaznu.

Osijek je blizu pogotka bio u 86. minuti. Bohar je prošao po desnoj strani domaće obrane te je njegov ubačaj u luku prošao iznad Posavca i odsjedo na gredi! U nastavku Beljo ubacuje povratnu loptu u sredinu, no domaći braniči uspješno otklanjaju opasnost.

Uzbudljiva je bila završnica na Poljudu, obje su momčadi nastojale doći do pogotka za pobjedu, a u posljednjoj od tri minute sudačke nadkonade lopta nakon ubačaja s lijeve strane napada pogađa u ruku Belju te Jović nakon VAR provjere pokazuje na kazneni udarac!

Ivušić je prije izvođenja odugovlačio s odlaskom na crtu, te provocirao izvođača Jradija, a s obzirom da nije odustajao od svoje taktike zaradio je i žuti karton. No, vrataru gostiju ovaj se potez isplatio jer je Jradi pucao vrlo loše po sredini vrata te obranom saučavo bod svojoj momčadi!

‘Bijelo-Plavi’ u sljedećem kolu, koje se igra nakon reprezentativne pauze, u Gradskom vrtu dočekuje Dinamo, dok će Hajduk biti gost u Koprivnici kod Slaven Belupa. Sutra se u programu 11. kola u Zagrebu sastaju Dinamo i Istra 1961, te na Rujevici Rijeka i Lokomotiva, dok je susret između Gorice i Slaven Belupa odgođen zbog koronavirusa.