Remi Gorice i Osijeka u Velikoj Gorici, fantastičan pogotak Jovičića

21.05.2022.,Velika Gorica - 36. kolo Hrvatski Telekom Prve lige,Gorica - Osijek Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Jurica Galoic/Pixsell

U pretposljednjoj utakmici akutalne sezone HT Prve lige Gorica i Osijek su u Velikoj Gorici odigrali neriješenih 1-1 (1-0) i tako treći put u međusobnim ovosezonskim ligaškim okršajima odigrali bez pobjednika.

Momčad Samira Toplaka u vodstvo je fantastičnim pogotkom s tridesetak metara doveo Aleksandar Jovičić, dok je konačnih 1-1 postavio Karlo Bartolec. Gosti su od 78. minute igrali s igračem manje jer je sudac Ante Čuljak nakon VAR intervencije izravan crveni karton pokazao Kristijanu Lovriću zbog starta nad Cheickom Keitom.

Generalno je tijekom prvog dijela Gorica bila ta koja je konkretnije dolazila u posljednju trećinu, dok je drugi dio prošao u gotovo potpunoj dominaciji momčadi Nenada Bjelice, koja tako uz dosta propuštenih situacija u završnici susreta ipak nije uspjela i drugi put u sezoni svladati Goricu i pobjedom zaključiti ovosezonsku kampanju.

‘Raspucano’ je otvoren sraz u Velikoj Gorici. U 2. minuti je prvo Keita iz daljine snažnim udarcem zagrijao sigurnog Ivušića, a gosti su uzvratili svega nekoliko sekundi poslije, Caktaš je s dvadesetak metara neprecizno pucao preko okvira vrata.

U osmoj minuti je Ivušić s dvije fantastične intervencije zaustavio pokušaje Babeca i Fruka, a u nastavku je i Lončar odbio loptu s gol crte – pokazat će se ‘nepotrebno’ jer je nakon raspleta pritiska domaćina drugi pomoćni Starčević opravdano označio zaleđe u začetku akcije.

Iako se igralo prilično otvoreno s obje strane, pravih prilika nije bilo. U napadačkim ‘izletima’ definitivno su domaćini bili opasniji, ali u pravilu su bili zaustavljani opravdanim mahanjem Starčevića ili bi gostujuća obrana pravovremenim reakcijama uspješno otklanjala potencijalno veće opasnosti po Ivušića.

U takvom odnosu snaga i stanju na terenu u 30. se minuti Jovičić odlučio povući naprijed iz zadnje linije, suigrači su mu odradili kvalitetan posao kretnjama otvarajući prostor, a kako nitko od suparnika nije izlazio na njega kapetan ‘Bikova’ je potegao snažno s tridesetak metara i prekrasno pogodio gornji desni kut za 1-0 i svoj drugi pogodak u sezoni, ukupno peti u 120. Prva HNL nastupu.

Do kraja zaista prilikama siromašnog prvog dijela vidjeli smo još jednu ‘dramatičnu’ gužvu pred vratima Ivušića u 38. minuti, Keita je u začetku odradio odličan posao i atraktivno poslao Lovrića u prazno te ubacio s desne strane napada u sredinu odakle kratko odbijena lopta stiže do lijevog ruba peterca gdje Golubickas prsima spušta povratno za Kalika, ali pravoremenim ulaskom u blok njegov pokušaj blokira Barri.

Osijek je tijekom cijelog prvog dijela uglavnom prijetio dalekometnim nepreciznim udarcima, jedini pokušaj ‘Bijelo-Plavih’ s kojim je Kotarski imao posla bio je slabašan udarac Fiolića u 42. minuti.

Nastavak je Osijek otvorio uz dosta aktivniju igru i konstantno traženje prostora za konkretniji dolazak u završnicu, no u uvodnih desetak minuta jedina prijetnja koju su kreirali bio je udarac Lovrića iz prekida, pucao je lijevo iskosa s osamanest metara u bliži kut, nedovoljno izazovno za Kotarskog.

Pritisak Bjeličine momčadi se nastavio, na isteku 55. minute Brlek je pravovremenim uklizavanjem na centru gurnuo loptu naprijed gdje Šimunović loše reagira te Caktaš dolazi u posjed i utrčava u šesnaesterac, njegov udarac s petnaest metara blago je dodirom odbio Jovičić, a u završnici rukom atraktivno uspio amortizirati Kotarski.

21.05.2022.,Velika Gorica – 36. kolo Hrvatski Telekom Prve lige,Gorica – Osijek Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Dvije minute poslije Fruk se na suprotnoj strani sjurio u šesnaesterac i došao na osam metara od vrata, ali u posljednji trenutak mu je loptu odbio Škorić. Puno sadržajniji drugi dio donio nam je u 58. i lijep prodor Fiolića te završni udarac s ruba šesnaesterca, nedovoljno precizno za sigurnog Kotarskog.

Minutu za minutom redali su se opasni dolasci Osijeka u ovom periodu, u 62. i 63. je prvo Kotarski obranio udarac Mancea nakon lijepe kombinacije s Fiolićem i Brlekom, nekoliko trenutaka poslije je debitant Cvijanović kvalitetno proigrao Mancea, ali ni u toj situaciji nije najbolje reagirao te iz opasne situacije ne uspijeva matirati zaposlenog vratara domaćih.

‘Ni treća nije bila sreća’ za Mancea koji je u 67. dobio preciznu loptu lijevo u prostor od Lovirća, sjurio se do petnaest metara i snažno potegao u prvi kut, ali Kotarski je i to odbio u korenr. Ipak, samo da bi poslije istog nesretno ‘konačno’ kapitulirao. Kratko je domaći vratar odbio ubačaj Lovrića, a ‘odbijanac’ je sa sredine ruba šesnaesterca lijepim udarcem iz prve ‘poklopio’ Bartolec i pogodio u glavu nesretnog Skrbina od kojeg se lopta odbija u suprotni smjer i vara Kotarskog za 1-1.

U 78. minuti je Lovrić neoprezno s leđa startao na zglob Keite, sudac Čuljak mu je odmah pokazao žuti karton, ali nakon dvije minute biva pozivan od VAR suca Bebeka da ode pogledati situaciju na monitor te u konačnici mijenja svoju odluku, poništava opomenu i dodjeljuje Lovriću izravan crveni karton. Uslijedili su veliki protesti Bjelice i Bule s gostujuće klupe, pa ih je Čuljak ‘ohladio’ s po žutim kartonom svakom.

Veliku priliku za novo vodstvo Gorica je imala u 84. minuti kada se Skrbin desno iskosa na osam metara uz manje probleme ipak uspio izboriti za prostor i kvalitetno odigrati za Stojanovskog koji je s ruba peterca pucao loše, ravno u dobro postavljenog Ivušića.

Brojčano inferiorniji Osijek nije odustajao od pokušaja ostvarenja pobjede, ali sve što smo do kraja od gostiju vidjeli bio je pokušaj Škorića u 86. neprecizno pored vrata, te udarci Ercega u 90. i trećoj minuti nadoknade, u obje situacije Splićanina je kvalitetnim reakcijama zaustavio Kotarski.

Sezona 2021/2022 zaključit će se večerašnjim derbijem između prvaka države Dinama i drugoplasiranog Hajduka s početkom u 20 sati na Maksimiru.