Real Madrid osvojio Superkup

epa08123370 Real Madrid CF's Luka Modric (L) in action against Atletico Madrid FC's Renan Lodi (CR) during the Spainish Super cup final match between Atletico Madrid FC and Real Madrid CF at King Abdullah Sport City Stadium, Jeddah, Saudi Arabia, 12 January 2020.  EPA/ALI ALQARNI

EPA/ALI ALQARNI

Nogometaši Real Madrida po 11. put pobjednici su španjolskog Superkupa nakon što su u finalu u saudijskom gradu Jeddah pobijedili Atletico Madrid sa 4-1 boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Utakmica je nakon 120 minuta igre završila bez golova, pa je pobjednik razriješen udarcima s ‘kreča’.

Kod Reala precizni su bili Daniel Carvajal, Rodrygo, Luka Modrić i Sergio Ramos, dok je za Atletico zabio samo Kieran Trippier. Saul je pogodio vratnicu, a Thomasov udarac je obranio Thibaut Courtois.

Bilo je ovo prvo izdanje Superkupa na kojem su nastupile četiri momčadi, te drugo u nizu koje je igrano izvan Španjolske nakon što je lanjsko finale bilo u marokanskom gradu Tanger.

Španjolski Superkup igrao se od 1982. godine uvijek u Španjolskoj između osvajača prvenstva i osvajača kupa, a igrale su se dvije utakmice. U kolovozu 2018. godine Barcelona i Sevilla odigrale su jednu utakmicu u gradu Tanger u Maroku. Tada je prvi put u jednoj službenoj utakmici u Španjolskoj korišten i VAR.

Ovo je bila druga sezona zaredom da se Superkup igra izvan Španjolske, a broj sudionika je povećan s dvije na četiri momčadi. Za domaćinstvo Superkupa konkurirao je i Katar, no na kraju će Saudijska Arabija ugostiti četiri Superkupa u nizu, od 2020. do 2023. godine.

Real je u prvom poluvremenu bio bolji, ali je najbolju priliku u prvih 45 minuta imao Atletico, međutim Joao Felix u 15. minuti nije iskoristio pogrešku Sergia Ramosa.

Na otvaranju drugog dijela Luka Jović je imao sjajnu priliku za “Kraljevski klub”, ali je pucao pored gola. U 67. minuti je zaprijetio i Federico Valverde, na Jovićev ubačaj glavom je pucao pored gola.

U 80. minuti sve je mogao riješiti Alvaro Morata, ali je njegov udarac zaustavio Realov vratar Thibaut Courtois. Do kraja susreta više nije bilo prilika, pa je dvoboj ušao u produžetak. Međutim, mreže su mirovale i u dodatnih 30 minuta. U 116. minuti Real je ostao s igračem manje nakon što je Valverde zaradio crveni karton. Morata je išao sam na Courtoisa, a Urugvajac ga je srušio.

Odluka je na koncu pala nakon izvođenja jedanaesteraca.

Barcelona je najviše puta osvojila Superkup, 13 puta. Real Madrid ima 11 titula, Atletico dvije, a Valencia jednu.

REZULTATI:

POLUFINALE:

Srijeda:
Real Madrid – Valencia  3-1 (Kroos 15, Isco 39, MODRIĆ 65 / Parejo 90+2-11m)

Četvrtak:
Barcelona – Atletico Madrid 2-3 (Messi 51, Griezmann 62 / Koke 46, Morata 81-11m, Correa 86)