Ratoborni okršaj Gorice i Istre okončan bez pobjednika, nekoliko dvojbenih odluka suca Pejina

16.10.2021., Gradski stadion, Velika Gorica - Hrvatski Telekom Prva liga, 12. kolo, HNK Gorica - NK Istra 1961.

Zeljko Hladika/PIXSELL

U drugoj utakmici programa 12. kola HT Prve lige Gorica i Istra 1961 odigrali su neriješenih 1-1 (1-0) u okšraju koji je bio obilježen vrlo grubim startovima s obje strane i samo sedam podijeljenih žutih kartona.

Domaćini su u vodstvo stigli autogolom Frane Mlinara u 12. minuti, a bod Zeleno-Žutima donio je Hassane Bande matiravši Dominika Kotarskog u 54. minuti susreta.

Generalno smo gledali uzbudljiv, ali ne pretjerano kvalitetan dvoboj, u kojem su gosti ostavili dojam organiziranije i konkretnije momčadi, dok su domaćini vrlo rijetko (tek pred sam kraj) kvalitetnije pritiskali suparnika. Sraz je svakako obilježio i glavni sudac Tihomir Pejin, koji je donio nekoliko spornih odluka, a najviše će se vjerojatno pričati o nedosuđenom kaznenom udarcu za goste, te situaciji pred izjednačujući pogodak Istre.

Uvodno smo gledali izjednačen okršaj bez izrazitih situacija pred vratarima, a prvo veliko uzbuđenje uslijedilo je pred HNL debitantom Kotarskim, kada je u 9. minuti poslije očajne povratne lopte Sarića, Beljo presijekao istu i usamljen s jedanaest metara pogodio lijevu vratnicu domaćih vrata!

Iako su u uvodu domaćini bili vrlo ‘suzdržani’ u posljednjoj trećini, do vodstva stižu već u 12. minuti i to nakon svog drugog ubačaja iz kuta. Loptu je s lijeve strane iz prekida ubacio Lovrić, a na prvoj vratnici Mlinar glavom s ruba peterca u pokušaju otklanjanja opasnosti savršeno glavom prosljeđuje loptu u suprotni kut pored nemoćnog Lučića za 1-0 Velikogoričana.

I dalje se igralo vrlo, vrlo rezervirano u izlascima prema naprijed s obje strane, a kakav smo, što se konkretnosti u posljednjoj trećini tiče, susret gledali dovoljno govori činjenica da je Gorica svoj prvi udarac uopće uputila na isteku 28. minute kada je Lovrić u svom stilu pucao s lijevog ruba šesnaesterca, ali i poslao loptu pristojno pored vratnice. Dvije minute poslije Lovrić je ‘okušao’ sreću i iz prekida s preko dvadeset i nešto metara s lijeve strane napada, precizno, ali nedovoljno snažno za sigurnog Lučića.

Dvojbenu odluku glavni sudac Tihomir Pejin donio je u 34. minuti kada je poslije akcije Miškovića i Bandea, na ubačaj potonjeg Mlinar na rubu peterca glavom zahvatio loptu, ali je i njega u pokušaju reakcije zahvatio Kotarski. Veznjak gostiju pada, Pejin ništa ne pokazuje, a ni poslije kraće VAR konzultacije s kolegama Antom Čuljkom i Borutom Križarićem nije mijenjao odluku. Kontakta između vratara domaćih i protivničkog igrača je definitivno bilo neposredno nakon Mlinarovog pokušaj glavom, tako da će svakako biti zanimljivo čuti službena objašnjenja ovakve odluke glavnog suca.

Do kraja smo uglavnom gledali žustru borbu na sredini terena, uz veću inicijativu Istre, a u takvoj igri jedina ‘zanimljivost’ ostala su samo tri dodijeljena žuta kartona (Mlinar i Bande kod gostiju, Sarić kod domaćih) od strane Pejina, koji je u prvom dijelu igračima opraštao zaista ‘sve i svašta’.

16.10.2021., Gradski stadion, Velika Gorica – Hrvatski Telekom Prva liga, 12. kolo, HNK Gorica – NK Istra 1961.

I drugi dio je počeo jednako ‘zanimljivo’ po pitanju Pejinove predstave, pa se tako u prvom dijelu kartonirani Sarić može smatrati sretnim što u 47. minuti nije ‘počašćen’ drugim žutim kartonom zbog udaranja Perere latkom u glavu. Minutu poslije Sarić je s leđa gurnuo Mlinara, koji je nakon ubačaja s desne strane išao glavom na loptu, ali poslije vrlo kratke rasprave Pejin je ostao pri odluci da nema elemenata za kazneni udarac.

Aktivniji gosti veliku su priliku za izjednačenje imali u 51. minuti kada je poslije uigrane akcije Blagojević krasnom ‘rezanom’ loptom pronašao Galileu, čiji udarac glavom pod gredu s osam metara atraktivnom reakcijom brani Kotarski.

Do, prema prikazanom, zasluženog izjednačenja Zeleno-Žuti stižu u 54. minuti. Blagojević je iz dubine kvalitetno odigrao desno u prostor za Bandea, a Ajaxov igrač na posudbi u pulskom prvoligašu sjajno se sjurio uz rub šesnaesterca, zatim prevario čuvare Keitu i Sarića, te prizemnim udarcem s jedanaest metara pogodio bliži kut i matirao Kotarskog za 1-1 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno šesti u 27. Prva HNL nastupu. Prethodno situaciji za pogodak Bande je startao na Babeca u oduzimanju lopte, Pejin je zaključio da tu nije bilo prekršaja, što je izazvalo negodovanje domaće klupe, pogotovo nakon raspleta u kojem su gosti stigli do izjednačenja.

Prva prijetnja Gorice u nastavku uslijedila je iz prekida u 58. minuti kada je Lovrić sa sedamnaest metara poslao loptu malo iznad okvira vrata.

Nakon dužeg perioda ničeg konkretnog, u 73. minuti gosti ponovno imaju dobru situaciju. Nakon ubačaja sa strane Beljo je ‘okrenuo’ čuvara na desnoj strani napada i odigrao skroz lijevo za usamljenog Bandea, koji je iz teške pozicije uspio tek poslati loptu natrag na desnu stranu kroz peterac i natjerati Krizmanića na izbacivanje u korner.

Nije teško pogoditi preko koga je Gorica zaprijetila u 83. minuti. Lovrić se ovaj put izvukao na desnu stranu napada i ponovno pokušao s ruba šesnaesterca lijevicom pogoditi suprotni kut, bilo je to neprecizno i nedovoljno opasno za sigurnog Lučića.

Pred kraj okršaja gosti su, usred sada veće inicijative domaćina, u 89. minuti imali 3 na 2 kontru, ali Belju je u trenutku pokušaja dodavanja suigraču u posljednji trenutak kvalitetnim startom zaustavio Krizmanić.

Sljedeća prvenstvena obveza Gorice bit će gostovanje kod Hajduka na Poljudu, dok Istru čeka gostovanje kod Dinama na Maksimiru.