Rama podržava Vučićev poziv na dijalog o Kosovu, no Dačićev prijedlog je “neuobičajen”

Autor:

epa06121197 Montenegrian Prime Minister Dusko Markovic (R) and Albanian Prime Minister Edi Rama (L) talk during their meeting in Podgorica, Montenegro, 02 August 2017. Rama attend the Adriatic Charter Summit, is hosted by Montenegro and the Republic of Macedonia in Podgorica.  EPA/MONTENEGRO GOVERNMENT / POOL

Albanski premijer Edi Rama u utorak je za beogradski list rekao da su odnosi Srbije i Albanije bolji nego ikad prije te je podržao poziv srbijanskog kolege Aleksandra Vučića na unutarnji dijalog o Kosovu jer je “rešenje kosovskog pitanja u interesu svih, a ne samo Albanaca”.

Unutarnji dijalog bio bi važan “da se dogodi na Kosovu i u Albaniji također”, rekao je Rama u intervjuu za beogradski list Blic, ali je prijedlog srbijanskog šefa diplomacije Ivice Dačića da se kosovski problem riješi podjelom i razgraničenjem nazvao “neuobičajenim”.

“Ne pomaže ako se počne odatle” u traženju rješenja, rekao je Rama te dodao kako bi se moglo zaključiti da se radi o “neuobičajenom prijedlogu”.

Rješenje za kosovsko pitanje je “puno priznavanje Republike Kosovo”, smatra Rama, no dodaje ako se stavi u poziciju Aleksandra Vučića “svjestan je da to mnogo lakše reći nego učiniti”.

“Zasad je važno da svi zajedno naporno rade do rješenja – strpljivo, izravno i nekonvencionalno”, sugerira albanski premijer.

Svjetske agencije prenijele su Dačićev prijedlog da se kosovski problem riješi kompromisnim razgraničenjem i podjelom ocjenjujui da će ga Priština vjerojatno odbaciti.

Američka agencija AP podsjeća da je Kosovo proglasilo neovisnost 2008. godine i da ga je dosad priznalo 114 zemalja, među kojima SAD i većina članica EU, ali ne i saveznici Srbije Rusija i Kina.

Agencija Reuters uz Dačićev prijedlog navodi da je normalizacija odnosa s Prištinom ključni uvjet da se Beograd približi članstvu u EU.

U autorskom tekstu za beogradske Večernje novosti Dačić je sugerirao da bi Srbija trebala tražiti autonomiju za srpske enklave na Kosovu, zaštićeni status pravoslavnih manastira i financijsku odštetu za srbijansku imovinu, uključujući industrijska i energetska postrojenja.

“Ako želimo da Srbi i Srbija na Kosovu nešto dobiju vremena je sve manje”, poručio je Dačić tumačeći svoju ideju o razgraničenju s kosovskim Albancima i normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Dačićev prijedlog jedna je od reakcija visokih političkih dužnosnika na poziv srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića u srpnju da se počne unutarnji dijalog o rješavanju kosovskog pitanja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)