Pulmolog Saša Srića priznaje da je “pitanje dana kada će puknuti cijeli sustav”

Autor:

Saša Zinaja/Nfoto

Pitanje je dana kada će puknuti cijeli sustav, priznao je za RTL pulmolog Saša Srića, koji je iz matične Bolnice za plućne bolesti Jordanovac zbog koronakrize privremeno prešao u Kliničku bolnicu Dubrava u Zagrebu.

“Činjenica je da je teško stanje, da je mali broj liječnika i sestara. Radi se u teškim i zahtjevnim uvjetima. U ovoj situaciji na veliki broj pacijenata radi malen broj osoblja. No moram priznati moj doček od kolega u KB Dubrava je bio dobar i ja vjerujem ćemo zajedno doprinijeti da zaštitimo naše pacijente i da dobiju svu moguću uslugu. Da dobiju hranu kao što sam vidio da dobivaju, da budu adekvatno liječeni, da mi budemo odmori i da što manje završimo u samoizolaciji”, rekao je Srića.

Svjedoči da se u Dubravi popunjavaju odjeli i hitne ambulante te tvrdi kako se pacijenti koji moraju biti primljeni primaju, ali priznaje da je pitanje dana kada će puknuti cijeli sustav. Svjedoči kako je neki dan bilo toliko pacijenata da je preostalo svega nekoliko respiratora. “U cijeloj Hrvatskoj imamo respiratora oko 800, plus 250 koje očekujemo. Moramo znati da je predviđeno oko tristotinjak respiratora isključivo za najteže covid bolesnike, a veći broj respiratora mora ostati na dispoziciji pacijentima koji boluju od drugih bolesti”, rekao je Srića.

Pojasnio je kako je jesensko i zimsko doba period kada osim Covida dolaze i drugi respiracijski virusi. Uskoro će stići i gripa. Teško ih je razlikovati. Covid bolesnici najčešće dolaze s povišenom temperaturom, no treba imati više simptoma da bi otišao u bolnicu. U bolnicu idu oni kojima se stanje pogoršava, koji teško dišu i kojima nedostaje kisika. Čak i pacijenti koji imaju blage respiracijske simptome, ako su dobrog općeg stanja, upućuje ih se na kućnu njegu. Drugi pacijenti se izmještaju iz KB Dubrava. Pacijenti dolaze u bolnicu već testirani. U KB Dubrava trenutno nema mikrobiološkog laboratorija i to je brojnim doktorima nelogično.

U bolnici bolnici su za sada dva infektologa. Srića tvrdi kako liječnike “ništa nije smjelo iznenaditi”. “Očekivano je bilo da respiracijski virusi dolaze. Zimi je širenje virusa među populacijom veće. Trebalo bi se bolje pripremiti za nadolazeći period. Gripa se očekuje krajem prosinca. To će biti najopasniji period”, kazao je Srića, koji misli da vrhunac tek dolazi zbog opasnosti istodobne zaraze gripom i koronavirusom. To bi, po njegovoj ocjeni, bila teška klinička slika.

Komentirao je i jučerašnj najavu Pfizera da je stvorio cjepivo učinkovitije od 90 posto. “Zasigurno, potencijalno novo cjepivo bilo bi najveća pomoć i spasonosna stvar u borbi protiv koronavirusa. Pfizer je sada druga kompanija koja je najavila ranu proizvodnju cjepiva”, kazao je pulmolog. Objasnio je kako bi 90 postotna učinkovitost bilo nešto što bi zadovoljilo zdravstvene radnike i pacijente. Trebalo bi se cijepiti minimalno 50 posto da bi se postigao nekakav imunitet, a najkvalitetnije bi bilo 70 posto procijepljenosti. Prioritet pri cijepljenju će morati najugroženije skupine u koje ubrajamo zdravstvene djelatnike, prije svega medicinske sestre, liječnike, starije i kronične bolesnike. “Htio bi naglasiti da cjepivo mora imati svoju učinkovitost, a beskrajno je bitno da cjepivo bude sigurno. Da ima malo nuspojava, a ako se nuspojave i pojave da budu lokalne ili blage. Da se ne dogodi nijedan smrtni slučaj od cjepiva”, napominje dr. Srića.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.