Prvo zlato za Bermudu u povijesti: Flora Duffy slavila u triatlonu

epa09368497 Flora Duffy of the Bermudas celebrates after she won the women's individual triathlon race of the Tokyo 2020 Olympic Games at the Odaiba Marine Park in Tokyo, Japan, 27 July 2021.  EPA/Zsolt Czegledi HUNGARY OUT

EPA/Zsolt Czegledi

Triatlonka Flora Duffy u utorak je postala prva sportašica u povijesti olimpijskih igara koja je pod zastavom Bermude osvojila naslov olimpijske pobjednice.

To je ukupno druga medalja u povijesti za ovu otočnu državu, britanski teritorij u sjevernom dijelu Atlantskog oceana, a prvu je osvojio boksač Clarance Hill 1976. u Montrealu, gdje je bio treći u teškoj kategoriji.

Kako bermudsku olimpijsku reprezentaciju u Tokiju čine samo Duffy i veslač Dara Alizadeh, nesumnjivo će ova državica statistički biti među najuspješnijima, s obzirom na broj sportaša koje su poslali u Tokio.

Tridesettrogodišnja Duffy je do najvećeg uspjeha u karijeri stigla u posljednjoj, trkačkoj dionici, nakon što je plivački dio (1500 m) završila na šestom mjestu, a nakon 40 km biciklističke dionice došla na treće mjesto.

Već nakon 2,5 km trkačkog dijela Duffy je prešla u vodstvo koje je zadržala do kraja utrke.

Srebrnu medalju osvojila je Britanka Georgina Taylor-Brown sa zaostatkom od 1:14 minuta za pobjednicom, a treća je bila Amerikanka Katie Zaferes, koja je ciljem prošla 1:27 minuta nakon Duffy.