Prvijenci Vuka i Younesa u remiju Gorice i Istre

19.09.2020., Gradski stadion, Velika Gorica - Hrvatski Telekom Prva liga, 05. kolo, HNK Gorica - NK Istra 1961. Joey Suk Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

U drugoj utakmici programa petog kola Hrvatski Telekom Prve lige Gorica i Istra su pred 837 gledatelja u Velikoj Gorici odigrali neriješenih 2-2 (1-1).

Pogotke za goste, kojima je ovo prvi bod u novoj sezoni, postigli su Matej Vuk (12.) i Šime Gržan (kazneni udarac u 74.), a za domaćine su protivničku mrežu tresli Dario Špikić (28.) i Iranac Younes Delfi (90.). Momčad Valdasa Dambrauskasa od 73. minute je igrala s igračem manje zbog isključenja Matthewa Steenvoordena.

Veliku priliku za pogodak ‘Zeleno-Žuti’ su imali u sedmoj minuti kada je nakon ubačaja iz kuta Galilea s druge glavom vratio loptu na prvu vratnicu gdje je na pet metara usamljen Bosančić, čiji udarac odličnom reakcijom brani Kahlina.

U desetoj minuti Suk se odlučio na udarac lijevo s ruba šesnaesterca, slabašno i neprecizno, Majkić je upisao sigurnu obranu.

Istra je konretnije otvorila utakmicu, a takav pristup Budicinovoj se momčadi isplatio u 12. minuti. Ubacio je Hujber iz prekida blizu centra terena, na jedanaest metara u skoku su Steenvoorden i Fuentes te lopta nakon njihovog duela odbija lijevo do usamljenog Vuka koji preciznim prizemnim udarcem matira Kahlinu za 0-1 gostiju. Dvadesetogodišnjem Vuku ovo je bio prvijenac u Prvoj HNL u kojoj ima 12 nastupa u dresu Intera, te četiri u dresu matičnog kluba – Rijeke.

Mladi vratar gostiju drugi put na utakmici je bio uposlen u 22. minuti kada je Lovrić pucao iz slobodnog udarca s preko dvadeset metara, siguran je u reakciji bio Majkić.

Nije Dambrauskasova momčad nikako uspijevala konkretnije doći pred protivnička vrata, u 27. minuti domaći su ponovno prijetili iz slobodnog udarca, no i taj dosta opasniji udarac Lovrića sigurno je obranio 20-godišnji Lovro Majkić.

Do izjednačenja Gorica dolazi u 28. minuti. Veliku pogrešku napravio je Gonzalez Teston koji je u pokušaju otklanjanja opasnosti dodao loptu ravno u noge Mitroviću, on igra okomito na osam metara gdje udarcem iz prve Majkića matira Špikić za 1-1 i svoj drugi pogodak u sezoni.

Gorica je u 42. minuti zatresla mrežu. Ubacio je Lovrić iz prekida s desne strane napada, Sukov udarac glavom odlično brani Majkić no lopta se odbija lijevo do Špikića koji igra u sredinu za Suka, njegov udarac završava u mreži i počinje slavlje domaćina, no iz VAR sobe stiže uputa Dariju Belu da je u tijeku provjera nedozvoljene pozicije. U konačnici pogodak nije priznat zbog Sukove pozicije pri prvom udarcu u ovoj akciji.

Do kraja poluvremena (tri minute sudačke nadoknade) nismo vidjeli prijetnji pred vratarima te se na odmor otišlo s po pogotkom na svakoj strani. Generalno smo gledali dominantniju Goricu, koja je ipak bila nedovoljno brza i konkretna u igri prema naprijed, te su se gosti većinu susreta bez većih problema branili, a u uvodnih petnaestak minuta, u svojim rijektim izlascima, bili i dosta konkretnija momčad prema naprijed.

I u nastavku su prvi zaprijetili gosti, Fuentes je u 47. minuti s desne strane napada odigrao u sredinu za Vuka koji u odličnoj situaciji na sedam metara ipak loše zahvaća loptu te Kahlina upisuje sigurnu obranu.

U 52. minuti dobra situacija za Fuentesa nakon Ivančićevog ubačaja iz kuta, i ovaj put je Španjolac nadskočio Steenvoordena, no njegov udarac glavom odlazi malo iznad okvira vrata.

Gorica prvi put u nastavku prijeti u 63. minuti. Duga lopta Suka došla je lijevo do Lovrića koji iskosa puca prizemno, Majkić brani nogom. U istoj minuti još jedna prilika za domaćina, Čanađija je ubacio s lijeve strane napada, a Galilea glavom poslao loptu u gredu i zamalo matirao svog vratara!

U 70. smo vidjeli lijepu kontru Istre, Vuk je odigrao u sredinu za Gržana koji atraktivno petom prosljeđuje desno za Lisicu, no njegov prizemni udarac iskosa s desne strane išao je u prvi kut gdje je siguran Kahlina.

Tri minute poslije Gržan bježi Steenvoordenu i ulazi u šesnaesterac gdje u duelu s Nizozemcem pada, a Bel odmah pokazuje na bijelu točku i vadi crveni karton domaćem braniču. Nakon kraće tihe VAR provjere potvrdio je svoju odluku. Poslije podužeg ‘cirkusa’ Darija Bela, kazneni udarac konačno je izveden te je Gržan matirao Kahlinu za 1-2 Istre i svoj prvijenac u ovoj sezoni, ukupno 16. pogodak u 161. Prva HNL nastupu.

Gorica je do drugog izjednačenja na susretu stigla u 90. minuti nakon velike pogreške Majkića. Ubačaj Lovrića s desne strane napada prošao je pored ‘zalutalog’ gostujućeg vratara, a loptu je koljenom u mrežu poslao Delfi koji je tako postigao prvijenac u svom debiju za Goricu.

U pet minuta sudačke nadoknade gledali smo igru na gol s obje strane, a u četvrtoj minuti gosti su imali veliku priliku kada je Gržan nesebično odigrao desno za Guzinu koji usamljen na sedam metara puca vrlo loše te Kahlina upisuje obranu.

Uzbudljiv susret tako je ipak okončan bez pobjednika, te je Istra uspjela upisati prvi bod u ovoj sezoni.

Istra je u sljedećem kolu domaćin Šibeniku na Aldo Drosini, dok će Gorica gostovati u Gradskom vrtu kod Osijeka.