Prvijenac Umuta, Hajduk nakon dvije godine svladao ‘Farmaceute’ u Koprivnici

21.11.2020., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica - Hrvatski Telekom Prva liga, 12. kolo, NK Slaven Belupo - HNK Hajduk. Mehmet Umut Nayir. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

U utakmici 12. kola HT Prve lige Hajduk je na Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici rezultatom 0-2 (0-1) svladao Slaven Belupo i tako prvi put nakon 24. kola sezone 18/19 upisao slavlje u gostima kod ‘Farmaceuta’, prekinuvši ujedno i niz od četiri kola bez pobjede.

‘Bile’ je u vodstvo doveo Mehmet Umut Nayir u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela, a konačnih 0-2 autogolom u 56. minuti postavio je Vinko Soldo.

Prvu prijetnju na utakmici vidjeli smo u 15. minuti kada se Paracki odlučio na snažan udarac iz daljine, lopta je otišla malo iznad okvira vrata. Od prethodnog perioda jedino spomena vrijedno jest to da je domaći strateg Tomislav Stipić bio primoran već nakon šest minuta igre s terena povući Bačelića Grgića koji se ozlijedio u duelu sa Simićem.

Hajduk je u ovoj fazi susreta prema naprijed bio u potpunosti nemoćan, što zbog nepostajanja ideje u kreaciji, što zbog činjenice da su domaći igrači kvalitetno zatvarali prostor. U 23. minuti bilježimo još jedan pokušaj ‘Farmaceuta’, Glavčić je ubacio iz prekida, a na deset metara Krstanović okrenut leđima prema vratima glavom šalje loptu u okvir te zagrijava sigurnog Posavca.

‘Bili’ su prvi konkretan dolazak u posljednju trećinu imali u 30. minuti kada su na vlastitoj polovici uspješno izašli iz protivničkog pritiska, a u završnici Dolček ubačajem pronašao Brnića na drugoj vratnici, on igra povratno u sredinu gdje van Bruggen ispred Caktaša odbija u korner.

Minutu poslije Jakoliš ubacuje s desne strane napada, a Caktaš glavom s jedanaest metara šalje loptu visoko iznad okvira. Bio je to prvi udarac gostiju na susretu.

Iako se igralo aktivno s obje strane, prave kreacije nedostojalo je objema momčadima. U ovom periodu bilježimo tek neprecizne pokušaje Krstanovića u 30. na jednoj i Brnića u 39. minuti na drugoj strani terena.

Hajduk do rezultatske prednosti dolazi poslije lijepo odigrane akcije u drugoj od četiri minute sudačke nadoknade. U završnici Jradi igra lijevo za Caktaša, kapetan gostiju ubačajem s ruba šesnaesterca pronalazi Nayira koji u duelu s van Bruggenom na petercu glavom šalje loptu u mrežu za 0-1 ‘Bilih’ i svoj prvijenac u četvrtom nastupu za splitskog prvoligaša.

Do kraja poluvremena nismo vidjeli uzbuđenja pred vratarima te je siromašan prvi dio okončan prednošću gostiju.

Prvu dobru priliku u nastavku kreirali su gosti u 51. minuti. Jradi je odigrao desno za Jakoliša, on odličnom loptom u prostor proigrao Jaira čiji snažan udarac s desetak metara pogađa vanjski dio mreže.

Primorčeva momčad do povećanja rezultatske prednosti dolazi u 56. minuti kada domaći kratko otklanjaju ubačaj Brnića iz kuta, loptu u šesnaesterac vraća Jakoliš, Umut prebacuje lijevo za Caktaša čiji prizemni ubačaj nespretnom reakcijom u pogodak pretvara Soldo. Bebek i VAR kolege Vučković i Modrić čak su pet minuta provjeravali je li bilo nedozvoljene pozicije Turčina u ovoj situaciji, te u konačnici potvrditli autogol Solde za 0-2 gostiju.

Stipićeva momčad bila je u potpunosti nemoćna prema naprijed u drugom dijelu. U 68. minuti ponovno prijeti Hajduk, Jakoliš je ubacio s desne strane napada, Umut još jednom dominantan u skoku i šalje loptu glavom sa sedam metara malo preko okvira vrata.

Nevjerojatan promašaj imao je Jurić za goste u 72. minuti kada mu je nakon kratko odbijenog ubačaja Simić dodao loptu na šest metara, no veznjak ‘Bilih’, iako neometan, traljavim udarcem šalje loptu iznad okvira Filipovićevih vrata.

‘Farmaceuti’ su konačno konkretnije u nastavku zaprijetili u 82. minuti kada je Paracki okrenut leđima lijepo izbacio Simića, a zatim nepreciznim snažnim udarcem sa šesnaest metara natjerao Posavca na mirno odbijanje lopte daleko od svojih vrata.

U 89. minuti još jedna velika prilika ‘Bilih’, Gyurcso je pobjegao lijevo i uputio udarac koji mu Filipović brani i odbija, u nastavku je Umut prvi na lopti i šalje istu preko okvira poslije starta Božića, koji ga ruši. Bebek na asistenciju VAR kolega odlazi pogledati situaciju na monitoru te odlučuje da nema elemenata za najstrožu kaznu.

Do kraja susreta, devet minuta sudačke nadoknade, nije bilo uzbuđenja pred vratarima te je sraz okončan zasluženim slavljem gostiju.

Slaven Belupo je u sljedećem kolu gost na Šubićevcu kod Šibenika, a Hajduk na Maksimiru kod Dinama. Prethodno toj obvezi splitski prvoligaš će u utorak odraditi i odgođeni susret 9. kola te gostovati na Kranjčevićevoj kod Lokomotive.