PRVI U HRVATSKOJ: Plansko upravljanje povijesnim gradovima na primjeru Dubrovnika

Autor:

Promo

Primjerom Plana upravljanja zaštićenom povijesnom cjelinom Grad Dubrovnik izdignuo se nad ostalim povijesnim gradovima u širem okruženju. Svjesna odluka gradskih vlasti bila je da se u nošenju s negativnim učincima koje nosi prekomjerni turistički pritisak na povijesnu jezgru neće oslanjati na zabrane nego će izazove rješavati strateškim upravljanjem destinacijom, skrbi o baštini i informiranjem posjetitelja, u čemu su posebno važna aplikativna smart city rješenja poput aplikacije za predviđanje gužvi ili implementacija jedinstvene digitalne ulaznice u gradske atrakcije ‘Du Pass’

Grad Dubrovnik se u posljednjih nekoliko godina u globalnim okvirima istaknuo kao predvodnik održivog turizma na Mediteranu i snažan promotor odgovornog upravljanja resursima i destinacijom u cjelini te kao nacionalni prvak u primjeni Smart City rješenja. Usvajanjem Plan upravljanja svjetskim dobrom UNESCO-a  „Starim gradom Dubrovnikom“, u travnju 2021. godine Dubrovnik je postao i prvi grad u Republici Hrvatskoj koji je izradio, usvojio te koji, u konačnici, primjenjuje strateški dokument nulte kategorije koji dosad za područje Dubrovnika nije postojao.

Izrađen je s ciljem stvaranja pretpostavki za upravljanje zaštićenom spomeničkom cjelinom grada Dubrovnika kako bi se očuvala i unaprijedila svojstva izvanredne univerzalne vrijednosti pod zaštitom UNESCO-a uz istodobno očuvanje i razvijanje suvremenog života Grada na održivim postavkama.

Izrađivač Plana je Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, dok je Zavod za obnovu Dubrovnika naručitelj i koordinator procesa provedbe Plana. Izrada samog dokumenta je započela u srpnju 2019. godine, a temeljila se na opsežnom participativnom procesu, rezultat kojeg su definirani ciljevi i prioriteti. U procesu izrade sudjelovali su brojni dionici, a od iznimne važnosti je aktivna participacija građana i civilnog društva. Kontinuitet utjecaja lokalne zajednice nastavlja se kroz predstavništvo gradskih kotara u upravljačkom tijelu Plana, što će doprinijeti i njegovom kvalitetnijem provođenju.

Promo

 

Živi Grad zadovoljnih ljudi privlačan je i posjetiteljima

Očuvanje „živog Grada“ te kvalitete i načina života lokalnog stanovništva u fokusu je strateških aktivnosti istaknutih u Planu. Da sve ne ostaje samo „mrtvim slovom na papiru“ dokazuje i novi objekt dubrovačke Osnovne škole „Marina Getaldića“ koji niče u povijesnoj jezgri, a u kojem će se odvijati razredna nastava za do 105 učenika. Nova škola smještena je u nekadašnjoj palači u gradskom predjelu Karmen nedaleko od Dubrovačke Katedrale i samih zidina. Za potrebe organiziranja osnovne škole Gradu na korištenje bez naknade ustupila Dubrovačka biskupija, dok je investicija financirana donacijom Zaklade Caboga Stiftung.

U skladu s propisanim aktivnostima Plana upravljanja, Grad Dubrovnik je izricanjem prvih sankcija započeo i punu primjenu odluke o buci te će sustavno kontrolirati sve ugostiteljske objekte, posebno one u povijesnoj jezgri, a sve kako bi se kvaliteta života sugrađana narušena reproduciranje glazbe iznad dozvoljenih vrijednosti povećala u odnosu na dosadašnje stanje.

“Implementacija aktivnosti Plana će sustavno i trajno podizati kvalitetu života svih naših sugrađana koji žive u povijesnoj jezgri”, smatra gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković. “Gradsku jezgru vidimo kao prostor stanovanja za Dubrovčane, prostor za javne potrebe poput škole, gradsku administraciju, javne kulturne sadržaje. To je i prostor za aktivnu gospodarsku djelatnost, no ono što treba postići je mjera tako da je omogućen neometan i ugodan život, ali i da se tu odvijaju gospodarske aktivnosti od kojih ovaj grad živi”, rekao je dubrovački gradonačelnik.

Plan posebno ističe upravljanje turizmom kao najzastupljenijom gospodarskom djelatnosti na način da se stvara dodatna društvena, ekonomska, ekološka i baštinska vrijednost za lokalnu zajednicu, s naglaskom na diversifikaciju i podizanje kvalitete turističkih usluga, a što je Grad Dubrovnik s partnerima započeo još 2017. godine provođenjem multidisciplinarnog strateškog projekta „Respect the City – Poštujmo Grad“, a čije su mjere i aktivnosti usredotočene na ulaganja, suradnju i najbolje prakse u dugoročnom upravljanju odredištem u svrhu dobrobiti stanovnika i posjetitelja.

Promo

 

Očuvanje skladnosti prostora

U smisli diverzifikacije turističke ponude ističe se i stjecanje vlasništva nad iznimno vrijednim i dragocjenim prostorom Tvornice ugljenografitnih i elektrokontaktnih proizvoda (TUP d.d.). Nekadašnji industrijski pogon smješten u srcu Gruža neposredno uz Luku Dubrovnik kruna je gradske politike usmjerene prema zaštiti najboljih interesa Grada i građana. Ideja projekta revitalizacije nekadašnjeg industrijskog središte grada, koji je Europska komisija u sklopu programa „Novi europski Bauhaus“ odabrala kao jedan od 20 najboljih u Europi, jest bivše proizvodne pogone tvornice transformirati u novo urbano središte, kulturno-društveni centar koji promiče lokalne kreativne ideje i suživot lokalne zajednice i turista uz implementaciju koncepta (samo)održivosti te na taj način obogatiti sveukupnu kulturno-društvenu ponudu koja je jednako namijenjena građanima Dubrovnika i posjetiteljima.
Jedna od brojnih započetih aktivnosti definiranih Planom jest pokretanje procesa izmjena i dopuna Zakona o obnovi spomeničke cjeline Dubrovnika, na čemu Grad Dubrovnik usko surađuje s Ministarstvom kulture i medija Republike Hrvatske. Ciljevi donošenja novog zakonskog okvira, planiranog za 2023. godinu, jesu osnaženje funkcija Zavoda za obnovu Dubrovnika, osiguranje kontinuiteta ulaganja u održavanje spomeničke baštine i unapređenje procesa aseizmičke sanacije zgrada u povijesnoj jezgri.

Također, Plan upravljanja predviđa uvrštenje kontaktne (buffer) zone dobra svjetske baštine i integraciju izrađene konzervatorske podloge za kontaktnu zonu svjetskog dobra u prostorno-plansku dokumentaciju, prvenstveno u Generalni urbanistički plan. Potpisivanjem ugovora za izradu sveobuhvatnih izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja i Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika u rujnu 2022. godine pokrenut je i taj proces. Kako bi se uveo prijeko potreban red u prostor i spriječila njegova devastacija, aktualna gradska uprava prethodno je provela i ciljane izmjene prostornih planova.

Promo

Naglasak Plana upravljanja ujedno je i na razvoju adekvatnih infrastrukturnih sustava i mreža te na organizaciji održivog prometnog sustava i povećanju protočnosti prometa. U zadovoljenju tog strateškog cilja značajnu ulogu ima usvajanje novog Zakona o sigurnosti prometa na cestama, a kojeg je Hrvatski sabor usvojio u srpnju 2022. godine. Na prijedlog Grada Dubrovnika uveden je pojam „zona prometa u zaštićenoj kulturno povijesnoj cjelini i kontaktnoj zoni”, što povijesnim gradovima pod zaštitom UNESCO-a omogućuje uvođenje organizacije i kontrole prometa s fokusom na građane i njihove potrebe. Primjenom novog zakona, Grad Dubrovnik moći će sustavno regulirati i urediti načine i uvjete ulaza, prometovanja i izlaza svih kategorija vozila u kontaktnoj zoni kako bi se promet optimizirao te smanjio štetan utjecaj motoriziranog prometa, a gradska uprava već je u zoni posebnog prometnog režima oko povijesne jezgre implementirala tehničko i prometno-tehnološko rješenje. Kao važan kapitalni infrastrukturni projekt u segmentu prometa razvija se energetski potpuno neovisan sustav Park´n´Ride na administrativno rubnom području Pobrežja, a obuhvaća parking za vozila i prijevoz gradskim autobusima uključen u cijenu parkiranja.

Područje svjetskog dobra obuhvaćeno Planom upravljanja čine povijesna jezgra s gradskim zidinama, dio predjela Pila s tvrđavom Lovrijenac, kompleks Lazareti i tvrđava Revelin, otok Lokrum i pripadajući akvatorij. Kontaktno područje (buffer zona) u najvećem dijelu obuhvaća povijesni urbani krajolik Dubrovnika, uključujući povijesne predjele Konale, Boninovo i Gruž zapadno od gradske jezgre, Ploče i Sv. Jakov istočno, te vršnu zonu i južnu padinu Srđa. Šire Okruženje (setting) uključuje ladanjski krajolik Rijeke dubrovačke, fortifikacijski krajolik platoa Srđ, turistički krajolik Lapada i Babinog kuka te očuvanu prirodnu stjenovitu obalu i šumovite uzvisine predjela Montovjerne te Velike i Male Petke.

Plan upravljanja služi i kao prijeko potrebna podloga za sve daljnje planove, odluke i strateške dokumente kojima će se uređivati život na području povijesne jezgre, ali i grada u cjelini.

 

OZNAKE: Grad Dubrovnik

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.