Prosvjedovali učitelji: “Radimo dvostruko, radimo što nikad nismo radili…”

Autor:

Renata Škudar/Nacional

Učitelji organizirani u učiteljski sindikat Preporod prosvjedovali su danas pred Ministarstvom znanosti i obrazovanja upozoravajući kako u “korona školi rade što nikad nisu radili, a novim poslovima ne vidi se kraja”.

Na prosvjedu su govorile Željka Kollert, učiteljica razredne nastave u Osnovnoj školi (OŠ) u Đulovcu, Gordana Kovač Bluha, nastavnica razredne nastave u OŠ Rapska u Zagreb, Tanja Biloglav, defektologinja u Centru za autizam u Zagrebu, i Smilja Petrina, spremačica u OŠ Vukomerec, kao i predsjednik Sindikata Preporod Željko Stipić.

Nacional je prosvjed na Facebooku prenosio uživo.

Jedan od problema je problem paralelnog rada – nastavnici prijepodne rade u školi, a poslijepodne online. “Oni sve teže mogu udovoljiti toj obvezi koja im je stavljena. Svaki rad bi trebao biti reguliran. Ovdje je to i manji problem, veći je što nastavnici ne mogu kvalitetno raditi jer su preopterećeni.”

Kao drugi problem navodi slanje nastavnika u samoizolaciju, zbog čega im se plaća smanjuje za otprilike dvije trećine. Treći problem je, ističe čelnik sindikata Preporod Željko Stipić, refundacija osobnih troškova – sve više ih radi od kuće, koriste svoja računala i sami plaćaju internet.

Problem zapošljavanja čistačica navodi kao četvrti problem zbog kojeg su prosvjedovali. “Posao ne trpi jer nikada ne trpi – ali mi trpimo. Da, u korona školi nema života, ima rad, rad i samo rad. Na naša pitanja se ne odgovara i zato smo danas na mjestu na kojem bismo trebali dobiti odgovor. Prvo pitanje je paralelni rad – radi se u školi, dođe se doma, radi se iz kuće. Sve dvostruko. Rade se dva posla, a plaćen je samo jedan. Učinak je slab, a zaostaci nisu nadoknađeni”, rekli su iz sindikata.

Željka Kollert također se žalila na dvostruki rad. “Nakon što odradimo nastavu u školi, nastavljamo s nastavom na daljinu. Paralelni rad nema radno vrijeme, uvijek smo tu i za učenika i za roditelja. Rad u školi, rad kod kuće, rad s učenicima, rad s roditeljima. Primorati nas na ovakav rad raznim preporukama može samo ministarstvo. Ne može se raditi dva posla, a biti plaćen samo jedan”, rekla je Kollert dodavši kako je napor svakog od učitelja enorman.

Kaže kako zaostaci od prošle godine nisu nadoknađeni, a da se ovim dvostrukim radom zaostaci množe. “Ne tražimo puno – tražimo da se bolovanje prouzrokovano covidom-19 tretira kao svako drugo bolovanje”, rekla je Tanja Biloglav iz sindikata.

“Radimo što nismo radili i novim poslovima se ne vidi kraja. Dezinficiramo učionice i mjerimo temperaturu”, rekla je Smilja Petrina. “Mi smo uz učitelje u svakom štrajku, želimo da i oni budu uz nas. Od posla ne bježimo, ali se iskorištavati ne damo. Čiste škole koštaju, nečiste koštaju više”, dodala je Petrina. Zahtjeve će izložiti državnom tajniku, ali i ministru.

“Čak i nama koji predugo trajemo na ovoj sindikalnoj sceni ovo je novo. Naime, za vrijeme ove pandemije sindikalnih prosvjeda nije bilo. Mogao se steći dojam da su sindikati tijekom pandemije eutanazirani. Naravno da to nije tako, pisali smo dopise i nikakvih rezultata nije bilo. I u takvoj situaciji što ćete napraviti – ili ćete se nastaviti dopisivati ili ćete napraviti nešto da vas se shvati ozbiljno”, rekao je predsjednik sindikata Preporod Željko Stipić.

“Prvi je problem paralelnog rada. To nije bilo problem kad je učenika malo, ali sad je taj broj velik. U ovoj situaciji od te obveze treba odustati – trpi i rad u razredu i onaj izvan razreda”, rekao je Stipić.

“Drugi problem je odlazak na bolovanje. Oko 700 ljudi je zaraženo koronavirusom, ali jednak broj ih je u samoizolaciji. Ne smije se dogoditi da bilo koji radnik zbog toga što se bez svoje krivnje razbolio ostane bez dijela plaće”, rekao je Stipić o nadoknadi troškova za radnike pogođene koronavirusom.

“Ne tražimo mnogo, već želimo da se pravila jednako primjenjuju na sve radnike. Neka vas korona zaobiđe. Ostanimo zdravi”, poručili su učitelji.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.