Prosvjedi u Iranu zbog ubojstva Mahse Amini jačaju, kao i represija protiv njih

Autor:

epa10206580 Protesters hold a vigil for 22-year-old Mahsa Amini at Sydney Town Hall, Australia, 25 September 2022. Protests have erupted in Iran and across the world after the death of Mahsa Amini who died last week in custody of Iran's morality police.  EPA/ROUNAK AMINI  AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

EPA/ROUNAK AMINI

Najmanje su 92 osobe ubijene u prosvjedima koje dosljedno guše iranske vlasti, a potaknuti su smrću mlade Mahse Amini koju je, zbog kršenja propisa o hidžabu polovicom rujna privela ozloglašena policija za moral, objavila je u nedjelju skupina Iran Human Rights (IHR).

Kurdska Iranka Amini (22) proglašena je mrtvom 16. rujna nakon što je pritvorena zbog navodnog kršenja pravila prema kojemu žene moraju nositi marame i skromniju odjeću, što je izazvalo najveći val nemira u Iranu u posljednje gotovo tri godine.

Umrla je pošto je pala u komu nakon privođenja u Teheranu. Policija je odbacila sumnje po kojima je djevojka pretučena zbog čega je završila u komi te u izvješću navodi da se samo srušila dok je čekala zajedno s drugim privedenim ženama.

U petak 30. rujna u sukobima na krajnjem jugoistoku Irana, području koje graniči s Afganistanom i Pakistanom, poginula je još 41 osoba. Podaci su to IHR-a čije je sjedište u Oslu, a poziva se na lokalne izvore.

U izvješću stoji da su prosvjede potaknule optužbe po kojima je šef regionalne policije silovao tinejdžericu iz etničke manjine Baluči.

Skupovi solidarnosti s iranskim ženama, koje su prkosno palile hidžabe što su ih primorane nositi još od Islamske revolucije 1979., održani su u raznim dijelovima svijeta, a prosvjedi su se u subotu održali u više od 150 gradova.

Sukobi između iranskih prosvjednika i snaga sigurnosti potresaju gradove u cijeloj zemlji već 16 noći zaredom, a najprije su izbili u zapadnim regijama u kojima živi kurdska iranska manjina, odakle potječe i Amini.

Vodeći iranski ultrakonzervativni dnevni list Kayhan, čijeg je glavnog urednika imenovao vrhovni vođa ajatolah Ali Hamenei piše da su “izgrednici” i “razbojnici”, od kojih su neki bacali molotovljeve koktele, u subotu napali teheransko sjedište novina.

Direktor IHR-a Mahmud Amiri-Mogadam pozvao je međunarodnu zajednicu da poduzme hitne korake protiv Islamske republike kako bi se zaustavila ubojstva iranskih prosvjednika i prosvjednica, ističući da to predstavlja “zločin protiv čovječnosti”.

Silovana tinejdžerica

Po podacima IHR-a dosad je ubijeno najmanje 92 prosvjednika na skupovima organiziranim u znak potpore Mahsi Amini.

Organizacija i dalje radi na procjeni broja mrtvih unatoč učestalim prekidima interneta i blokadama WhatsAppa, Instagrama i ostalih internetskih usluga.

Amnesty International sa sjedištem u Londonu ranije je objavio da može potvrditi informaciju o 53 ubijene osobe, nakon što je poluslužbena iranska novinska agencija Fars prošli tjedan objavila informaciju o tomu da je umrlo “oko 60” ljudi.

Dok se Teheran bori s nemirima na jugoistoku zemlje u petak je u Zahedanu, glavnome gradu pokrajine Sistan-Balučistan, najsiromašnije pokrajine u zemlji, u sukobima ubijeno pet pripadnika Revolucionarne garde.

U toj su regiji otprije česti sukobi s pobunjenicima iz etničke manjine Baluči, s ekstremistima iz sunitskih muslimanskih grupa i s krijumčarima droge.

No sunitski muslimanski propovjednik, Molavi Abdol Hamid, na internetskoj je stranici u srijedu objavio da lokalna “zajednica ključa” od objave informacije po kojoj je lokalni policajac navodno silovao petnaestogodišnju djevojčicu.

IHR je optužio snage sigurnosti u većinski šijitskoj državi za “krvavo gušenje” zahedanskog prosvjeda koji je izbio nakon molitve petkom zbog optužbi po kojoj je šef policije pokrajinskoga lučkog grada Šabahara silovao 15-godišnju djevojčicu iz sunitske manjine Baluči.

U Kanadi održani veliki prosvjedi podrške iranskim ženama

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.