“Dosta je bilo progona novinara i uništavanja profesije”

Autor:

14.00 “Mi nećemo stati, vršit ćemo pritisak dok se nešto ne promijeni”, rekao je Zovko. Predajom zahtjeva u Vladi prosvjed je završen

13.49 Demonstranti su na Markovom trgu. Ispred zgrade Vlade se čita 8 zahtjeva.

“Prekinite zloupotrebu sudskih tužbi kao sredstvo pritiska na novinare!

Protiv novinara i medija trenutačno se vodi najmanje 1160 sudskih postupaka za djela protiv časti i ugleda, a iznos tužbenih zahtjeva prelazi nekoliko milijuna kuna. Pritom su stvarne brojke daleko veće. Samo Hrvatska radiotelevizija tuži 36 novinara i medija tražeći više od 2,2 milijuna kuna. Kazneni zakon propisuje da pojedini novinari mogu biti kažnjeni i cijelom godišnjom plaćom, čak i za objavu točnih i istinitih informacija.

Stoga zahtijevamo od tužitelja – posebno od državnih institucija, javne televizije te političkih i financijskih moćnika – da prestanu zloupotrebljavati tužbe kao sredstvo pritiska na novinare. Od Vlade tražimo hitnu izmjenu zakona koje će takve zloupotrebe onemogućiti.

Oni koji tužbama žele ušutkati novinare, svjesno pomažu kriminal i korupciju. Novinarstvo nije i ne smije biti tretirano kao zločin!

 

Zakonom zaštitite novinare koji javno upozore na pritiske kojima su izloženi!

Tražimo ukidanje protuustavnih internih akata u medijskim kućama kojima se novinarima zabranjuje da bez suglasnosti nadređenih javno progovore o pritiscima i ograničavanjima novinarske slobode koje trpe u medijima za koje rade. Takvi interni akti koje jednostrano donose poslodavci suprotni su biti novinarskog poziva i 38. članku Ustava RH kojim se jamči sloboda govora.

Zahtijevamo da se u Zakon o medijima ugradi odredba prema kojoj novinar ima ne samo pravo, nego i obavezu svoje strukovne udruge i javnost upozoriti na pritiske kojima je izložen u mediju u kojem radi te da mu se zbog tog upozorenja ne može dati otkaz, raskinuti suradnja, umanjiti plaća ili pogoršati status.

 

Osigurajte depolitizaciju Vijeća za elektroničke medije!

Unatoč tome što Agencija za elektroničke medije mora biti neovisni regulator, članove Vijeća za elektroničke medije predlaže Vlada prema svojim nepisanim pravilima političke podobnosti.

Medijska regulacija zahtijeva profesionalan i nepristran angažman koji se rukovodi jedino zakonom, a ne Vladinim političkim smjernicama.

Tražimo da se detaljno revidira procedura izbora članova Vijeća za elektroničke medije i da u taj proces bude uključena i zainteresirana javnost i Hrvatsko novinarsko društvo, jedina relevantna i reprezentativna strukovna organizacija u Hrvatskoj.

 

Razriješite vodstvo javne televizije i hitno izmijenite Zakon o HRT-u!

Zbog programske i kadrovske devastacije Hrvatske radiotelevizije, promoviranja poraženih ideologija, sumnjivog trošenja javnog novca i sudskog progona novinara i medija, tražimo ostavku vodstva HRT-a.

Zahtijevamo da se odmah pristupi izmjeni Zakona o HRT-u koji taj javni medij stavlja u službu političke većine umjesto u službu javnosti. Vlast mora odustati od te vrste političkog plijena. Upravljanje HRT-om ne smije biti privilegij stranaka na vlasti, nego svih građana koji financiraju njegov rad.

Zahtijevamo da HRT bude neovisan o vladajućoj politici i da se njegovim novinarima omogući da slobodno rade svoj posao.  

 

Osigurajte provedbu Zakona o medijima i provedbu statuta medija!

Zahtijevamo prekid dugogodišnje prakse ignoriranja i kršenja onih odredbi Zakona o medijima koje su namijenjene zaštiti profesionalnog  integriteta i autonomije novinara.

Jedna od najčešće kršenih odredbi je ona koja obvezuje medije na donošenje medijskih statuta kojima se jamči autonomija uredništva i novinara od utjecaja poslodavca.

Ni petnaest godina nakon stupanja na snagu Zakona o medijima mnogi mediji nemaju statute. U slučaju općeinformativnih tiskanih medija koji su statute donijeli 1. srpnja 2013. kao uvjet za ostvarenje najniže stope PDV-a, ne postoji regulatorno tijelo kojem bi se redakcijska vijeća obratila u slučajevima višekratnog i grubog kršenja medijskih statuta.

Tražimo osnivanje neovisnog regulatornog tijela koje bi nadziralo provedbu Zakona o medijima i poštivanje statuta medija.

 

Onemogućite lokalnim šerifima uzurpaciju medija!

Tražimo promjenu postojećeg modela financiranja lokalnih medija prema kojem lokalna vlast izravno odabire medije kojima će dodijeliti javni novac i odlučuje o  iznosima  potpora. Takav model financiranja dovodi lokalne medije u odnos ovisnosti o nositeljima lokalne vlasti čiji i bi rad trebali kritički propitivati.

Umjesto toga, tražimo da se  osmisli model javnih potpora lokalnim medijima koji bi ih učinio neovisnim o lokalnim vlastima čiji rad prate i propituju.

 

Pronađite i procesuirajte nasilnike i napadače na novinare!

Od 2014. godine naovamo HND je evidentirao čak 18 prijava fizičkog napada na novinarke i novinare i 50 ozbiljnih prijetnji kolegama zbog toga što su radili svoj posao. Posebno zabrinjava da novinare i novinarke nerijetko vrijeđaju i omalovažavaju upravo političari. Takvo ponašanje prolazi i bez sankcija i bez javne osude.

Institucije su dužne zaštititi novinare od napada i omogućiti im nesmetan rad!

Zahtijevamo da se pronađu, procesiraju i kazne napadači i nalogodavci prijetnji i napada na  novinare!

 

Uvedite javne potpore za kvalitetno novinarstvo!

U proteklih 10 godina više od polovice hrvatskih novinarki i novinara ostalo je bez posla! Prije tri godine neprofitnim je medijima ukinuta jedina mogućnost institucionalne potpore; tada je posao ili honorarni angažman izgubilo dvjestotinjak novinara. Ti su mediji danas na koljenima, a njihovi novinari iscrpljeni prekarnim radom.

Budući da se kvalitetno novinarstvo ne može financirati samo od tržišnih prihoda, zahtijevamo od Vlade da što prije pokrene sustav izravnih javnih potpora koje će poticati novinarski rad, a ne profit. Trajne i dovoljne za informativne potrebe građana, one ne smiju biti uvjetovane političkim protuuslugama, ni favorizirati jedne medije ili novinare na račun drugih.

 

Ovo su zahtjevi tužene, napadane i na sve moguće načine ušutkivane, ali još uvijek ponosne i glasne novinarske zajednice. Smatramo ih ujedno i zahtjevima cijele javnosti. Jer je pošteno novinarstvo potreba i pravo svih. Jer bez novinarskih sloboda nema ni slobodnog društva.

Mi novinarstvo smatramo javnim dobrom koje je potrebno čuvati i odnositi se prema njemu s posebnom pažnjom. A vi? ”

13.31 Povorka je sve bliže radnom mjestu Andreja Plenkovića, šefa izvršne vlasti u eri zaprepašćujućeg pritiska na novinare preko sudskih procesa i događaja s HRT-om koji je podigao 36 sudske tužbe kojima traže 2,2 milijuna kuna odštete.

13.15 Nakon obilaska Ministarstva kulture, gdje je kuverta s zahtjevima okačena o bravu, povorka je otišla prema centru. Usput, kratka pauza između HNK i Rektorata.

13.00 “Dosta je bilo progona novinara, dosta je uništvanja javne profesije, to traje desetljećima”, izjavio je predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Hrvoje Zovko ispred Novinarskog doma, prozivajući Vladu da se o ovom problemu “ponaša ignorantski jer misli da je ignoriranje rješenje problema”, a što su, tvrdi, činile i mnoge prethodne vlade uništavajući novinarstvo.

Zovko je naglasio kako živimo u zemlji u kojoj se novinari osuđuju zbog objave istinite informacije, te je stoga vrijeme “da im kažemo dosta”.

12.45 Prosvjednici su stigli do Ministarstva kulture. Ondje su predali zahtjeve s 8 točaka. Ista pošiljka se sad nosi Plenkoviću na Gornji grad.

12.15 Predsjednik HND Hrvoje Zovko je pozdravio sve nezočne kojih se skupilo oko tisuću. Posebno se zahvalio kolegama iz regije na manifestiranoj cehovskoj solidarnosti. Povorka je krenula prema Ministarstvu kulture odakle nastavlja k Markovom trgu gdje bi trebao biti Andrej Plenković. Premijera je Zovko pozvao da najozbiljnije shvati ova događanja.

10.30 Novinarski prosvjed “Oteli ste medije, novinarstvo ne damo!”, u organizaciji Hrvatskog novinarskog društva (HND), počet će u subotu u 12,05 sati pred zgradom zagrebačkog Novinarskog doma kako bi, u prosvjednoj šetnji, osam zahtjeva protiv cenzure ostavili Ministarstvu kulture u Runjaninovoj ulici i nakon toga ih uručili Vladi na Markovu trgu.

U HND-u su, uoči prosvjeda, potvrdili kako su obavijestili Vladu i premijera Andreja Plenkovića da će im uručiti osam zahtjeva protiv cenzure među kojima su zahtjevi da se prekine zlouporaba sudskih tužbi, zahtjevi za zakonsku zaštitu novinara koji upozoravaju na pritiske kojima su izloženi, depolitizicija Vijeća za elektroničke medije, ali i razrješenje vodstva Hrvatske radiotelevizije i hitne izmjene Zakona o HRT-u.

Osim toga, u HND-ovim zahtjevima su i osiguranje provedbe Zakona o medijima i provedba statuta medija, onemogućavanje lokalnim šerifima da uzurpiraju medije, pronalaženje i procesuiranje napadača na novinare te uvođenje javnih potpora za kvalitetno novinarstvo.

“Novinari izlaze na ulicu pritisnuti golemim brojem sudskih tužbi protiv novinara i medija kojih je u ovom času više od 1160, političkim pritiscima i pritiscima oglašivača, prijetnjama novinarima, ugrožavanjem profesionalnih prava i standarda, nepoštivanjem medijskih zakona i izostankom ozbiljne medijske politike”, ističu u HND-u.

Najavljeni prosvjed uslijedio je nakon što je sredinom veljače više od trideset udruga civilnog društva pokrenulo dvotjedni bojkot HRT-a te najavilo kako neće sudjelovati u programu javne radiotelevizije, pojavljivanjem u studiju ni davanjem izjava, a sve u znak podrške tuženim novinarima i medijima.

Bojkotu su se kasnije pridružili sindikati i oporbene stranke među kojima su SDP, Amsterdamska koalicija, Start i Klub nezavisnih zastupnika, a predsjednik SDP-a Davor Bernardić u petak je potvrdio kako će, u znak solidarnosti s novinarima, doći na prosvjed.

Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko u petak je, nakon dodjele Nagrade Miko Tripalo za 2018. Novinarskom društvu, zbog borbe za ostvarivanje slobode medije i zaštite novinara, kazao da na prosvjed poziva sve kojima je stalo do slobodnih medija, ali je ponovio i kako je to novinarski prosvjed.

Istaknuo je i da se HND u startu ograđuje od bilo kakvih pokušaja politizacije i onih koji će, kako je posebno naglasio, “isticati stranačke zastave”.

“Nenormalno je da jedna vlada koja želi biti proeuropska šutke gleda kako se uništava novinarska profesija. Mi želimo da hrvatski građani shvate da slobodni mediji i novinari omogućavaju da imaju pravo na slobodno i pravodobno informiranje. I zato očekujemo da u subotu građani u što većem broju dođu na prosvjed s kojeg ćemo poslati vrlo jasne poruke”, poručio je Zovko na ovotjednoj konferenciji za novinare na kojoj je najavljen prosvjed.

Novinarski prosvjed započet će u 12.05 sati pred Novinarskim domom, nastavit će se šetnjom prema Ministarstvu kulture pa natrag do zagrebačkog Sveučilišta i središta Zagreba te će završiti na Markovu trgu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.