Profesor Jonjić: “U normalnoj situaciji dovoljne su dvije doze, ali biologija omikrona nas sili na treće cijepljenje”

Autor:

Photo; HRT

U kom pravcu ide novi soj omikron? Pada li interes za cijepljenje sa smanjenjem intenziteta četvrtog vala? Je li razumljiv otpor prema cijepljenju djece i kakva su europska iskustva? Kako zaštititi liječnike i zdravstvene radnike od agresivnih protivnika cijepljenja?

O tome su u srijedu govorili Vesna Višekruna Vučina iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Stipan Jonjić s Medicinskog fakulteta u Rijeci i Vesna Štefančić Matić iz Hrvatske liječničke komore.

O omikron-soju

Vesna Višekruna Vučina kazala je da još ne znamo dovoljno o omikron-soju, ali sasvim sigurno izaziva oprez. Svaka zemlja za sebe će donijeti mjere kako bi spriječila širenje omikron- soja, naglasila je.

“Pozvala bih sve da se drže mjera. Možda da promisle hoće li se okupljati u ovo blagdansko vrijeme”, kazala je.

Prof. Stipan Jonjić naglašava da o novom soju znamo da se on puno brže širi.

“Zato je puno opasniji od prethodnog soja, ali je, navodno, manje virulentan. Ako dođe do brzog širenja može rezultirati opterećenošću zdravstvenog sustava i nema govora da ne moramo paziti. Oprez, oprez i oprez!”

Dodao je da ovaj virus uspješno izbjegava stečenu imunust i da će među zaraženima očito biti oni koji su se cijepili.

“Ostaje nam stanična imunost i zato se ponovno moramo cijepiti. Ne smijemo se opustiti u smislu – virus se adaptirao, neće biti ništa. Daj Bože da bude tako, ali, nažalost, neće biti tako. Nije jasno zašto bi on bio manje patogen”, rekao je prof. Jonjić, gostujući u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog”.

“Zbog promjena na šiljkastom proteinu, virus izbjegava imunosni odgovor, no mi generiramo jako puno antitijela na različite epitope, ako imamo više antitijela veća je šansa da nas oni štite. Tijekom “booster” doze “busterira” se i stanična imunost i tijekom ispitivanja zaključilo se da to koristi. Što se tiče normalnih situacija, prvi bih se složio da netko tko se dva puta cijepio ne treba i treću dozu, ali biologija ovog virusa je takva da nas sili na to i moramo se cijepiti”, naglašava prof. Jonjić.

Napadi na zdravstvene djelatnike

Pandemija generira emotivne reakcije ljudi. Zdravstveni radnici su u posljednje vrijeme iznimno opterećeni, pacijenti traže pomoć i svjesni smo da se ova situacija u zadnje vrijeme intenzivirala, naglasila je Vesna Štefančić Matić.

“Govor mržnje, prijetnje, nasilje – to su ekstremne situacije koje nastaju kao posljedica nezadovoljstva s jedne strane a s druge strane su očekivanja i nemogućnost građana da sagledaju širu sliku, da svatko od nas kao pojedinac preuzme odgovornost za ono što mi činimo u ovoj epidemiji, kazala je Štefančić Matić.

Bilo kakav oblik nasilja je neprihvatljiv, podsjetila je, a i zakonom je reguliran.

“Mi očekujemo konkretnu zaštitu nadležnih institucija, Voljeli bismo da bilo kakva sumnja na to bude uvijek prijavljena kako bi se preveniralo”, kazala je Štefančić Matić. Dodala je da su prijeteće poruke zdravstvenim djelatnicima čin pritiska i uznemiravanja i za Hrvatsku liječničku komoru sasvim neprihvatljive. Očekuju adekvatne reakcije propisane zakonom.

Hoće li se smanjiti interes za cijepljenje?

“Na vrhuncu četvrtog vala jako je puno ljudi bilo zainteresirano, osobito za prvu dozu, a padom broja zaraženih, iako je to još uvijek veliki broj, smanjio se i interes, no virus cirkulira nesmetano i moramo učiniti sve da smanjimo njegovu cirkulaciju”, rekla je Višekruna Vučina.

“COVID potvrda nikad neće biti uvjet za djecu”

“Struka se zalaže za poštovanje mjera, a COVID potvrda je jedna od mjera. Vidimo da od kada su uvedene, otkriven je dio populacije koji nosi virus bez simptoma. Mislim da jedino osobnom odgovornošću, a onda i kolektivnom možemo doći do cilja.

Naglasila je da djeca mogu dobiti COVID potvrdu od samog početka, a u Hrvatskoj ih je izdano više od 200 tisuća, obično se izdaju da djeca u slučaju preboljenja ne trebaju u samoizolaciju.

Dodaje da je cijepljenje dobrovoljno, a COVID potvrda nikad neće biti uvjet u slučaju djece. Nada se da će odaziv za cijepljenje djece biti dobar.

Pedijatrijsko cjepivo

“Pedrijatrijsko cjepivo je namijenjeno djeci 5-11 godina, to je 3 puta manja doza nego za odrasle i zasada je registrirano samo Pfizerovo cjepivo. Za djecu 12-18 godina imamo dva cjepica koja su i za odrasle, kazala je Višekruna Vučina i dodala kako većina njihovih kolega razmišlja o cijepljenju svoje djece.

Prof. Jonjić kaže da su djeca imunokompetenta kao i odrasli, brzo šire virus i vrlo se lako može dogoditi gubitak školske godine, što je, kaže, izuzetno skupo. On kao imuniolog ne vidi razlog zašto se djeca ne bi cijepila. Pretpostavlja da će većina europskih zemalja ići na tu varijantu.

“Ja bih cijepio svoju djecu, jer na taj način štitimo i ostalu populaciju”, rekao je prof. Jonjić.

“Roditelji se trebaju javiti nadležnim liječnicima, a ako će se raditi o cijepnim punktovima, cijepljenje djece mora biti odvojeno od odraslih”, kazala je Višekruna Vučina i pojasnila kako su nuspojave u djece već opisane, uglavnom se radi o blagim pojavama – povišena temperatura, osjećaj kao kod gripe. Sve te nuspojave su očekivane i prolaze spontano.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.