Pritisak na zastupnika i predsjednika DSHV Tomislava Žigmanova zbog izjava o Šešelju

Autor:

Beograd, 3.3.2016. - Haški optuženik i voða Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj potvrdio je u èetvrtak da je pokrenut postupak za njegovo izruèenje Haškom sudu (ICTY) i poruèio je da æe poštivati sudsku proceduru u Srbiji, ali  neæe dobrovoljno otiæi u Haag. Na fotografiji Vojislav Šešelj tokom konferencije za medije u sjedištu Srpske radikalne stranke.
foto HINA / TANJUG / Sava RADOVANOVIÆ / mm

hina

Zastupnik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) i član zastupničkog kluba oporbene Demokratske stranke (DS) u Skupštini Srbije Tomislav Žigmanov našao se u četvrtak na meti kolege parlamentarca iz vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) zbog izjava u povodu presude Vojislavu Šešelju u Den Haagu i progonu vojvođanskih Hrvata tijekom 90-ih godina.

Zastupnik vladajućih naprednjaka Marijan Rističević zatražio je danas u srbijanskom parlamentu odgovor što će vlada učiniti u povodu jučerašnje izjave Žigmanova da su državne strukture stajale iza zločina u Hrtkovcima te da je početkom ’90-ih ubijeno 25, a protjerano 35.000 Hrvata iz Srbije.

Rističević je zatražio je da mu se “dostavi popis tih ubijenih Hrvata”, te da mu vlada odgovori jesu li “ti Hrvati iz Hrtkovaca mijenjali kuće sa Srbima iz Hrvatske i te ugovore ovjeravali u sudu”.

Po njegovoj ocjeni, šef radikala (SRS) i zastupnik u Skupštini Srbije Vojislav Šešelj, koji je u srijedu u Den Haagu oglašen krivim za progon vojvođanskih Hrvata  i izrečena kazna od 10 godina zatvora, mogao je “odgovarati samo za verbalni delikt”, jer “u Hrtkovcima nikakvog zločina nije bilo”.

“Neka mi pokažu gospodin Žigmanov i njegova izborna lista, neka mi pokažu kolonu traktora i zavežljaja protjeranih Hrvata iz Vojvodine, odnosno iz Srbije”, rekao je Rističević.

Reagirajući na ove zahtjeve i prozivku pred zastupnicima, što su ih prenijeli i pojedini elektronički mediji u Srbiji, Tomislav Žigmanov je za Hinu rekao da ga Rističevićeve izjave ne čude te da ih drži “neozbiljnim”, ali ih ne treba zanemariti jer zvuče i prijeteće.

“Rističevićevu intervenciju držim neozbiljnom, no ipak ne i bezazlenom jer ima elemente zastrašivanja. Njegovo stajalište da u Hrtkovcima ‘nikakvog zločina nije bilo’ krijepi, iako jalovo jer nije utemeljeno na istini, prevladavajuće mišljenje u Srbiji o događajima iz ’90-ih”, rekao je Žigmanov za Hinu.

On očekuje da srbijanska vlada reagira pokretanjem ozbiljnih istraga o progonu vojvođanskih Hrvata početkom ’90-ih. “Što se tiče Rističevićevog pitanja što će vlada poduzeti u povodu moje izjave – volio bih da pravosudna tijela, na temelju opredjeljenja Vlade Republike Srbije, pokrenu ozbiljne istrage o zločinima nad Hrvatima u Vojvodini te da odgovorne privede licu pravde”, rekao je Žigmanov.

U povodu zahtjeva zastupnika vladajućih naprednjaka da mu se dostavi popis ubijenih Hrvata, Žigmanov je Rističevića uputio na Zajednicu protjeranih Hrvata iz Srijema, Banata i Bačke.

“Glede popisa ubijenih (Hrvata), neka se obrati Zajednici protjeranih Hrvata iz Srijema, Banata i Bačke sa sjedištem u Zagrebu kako bi se informirao”, poručio je Žigmanov.

Komentirajući u srijedu presudu Vojislavu Šešelju na 10 godina zatvora zabog progona vojvođanskih Hrvata, Žigmanov je, među ostalim, rekao da je presuda tek “dio pravde”, a žrtvama Šešeljeve politike “djelomično zadovoljenje”.

Vođa DHSV-a podsjetio je i da “na teritoriju Srbije nije bilo rata” te da državljani Srbije hrvatske nacionalnosti nisu iskazivali nelojalnost državi, uz ocjenu da su “iza tih zločina stajale državne strukture i paravojne i policijske snage”.

“Poticaj progona i nasilja imao je za posljedicu protjerivanje i ubojstva vojvođanskih Hrvata”, ocijenio je Žigmanov, podsjetivši na 25 žrtava, te oko 35.000 Hrvata protjeranih iz Vojvodine, a ponajprije s područja Srijema.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.