PREMIERLIGA Novi poraz Arsenala

epa05856025 West Bromwich Albion's Hal Robson-Kanu celebrates his goal |(2nd right) during the English Premier League soccer match between West Bromwich Albion and Arsenal at the Hawthorns in West Bromwich, Britain, 18 March 2017.  EPA/TIM KEETON EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Nogometaši Arsenala nastavljaju s lošim rezultatima. U subotu su u Premierligi izgubili na gostovanju kod WBA 3:1.

Domaćini su poveli u 12. minuti preko Craiga Dawsona, a samo tri minute kasnije izjednačuje Alexis Sanchez. Drugo je poluvrijeme donijelo dva pogotk domaćina i novi poraz ‘Topnika’. Zabili su Hal Robson-Kanu u 55. i ponovno Craig Dawson u 75. minuti.

Arsenal je ostao na petom mjestu s 50 bodova, a West Bromwich Albion je osmi sa 43 boda.