Prekrasan volej Brozovića za slavlje Hrvatske u Bratislavi, Ivušić u završnici velikim obranama sačuvao pobjedu

04.09.2021., Bratislava, Slovacka - Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2022., Slovacka - Hrvatska.Andrej Kramaric, Dejan Lovren, Marcelo Brozovic.

Slavko Midzor/PIXSELL

U utakmici petog kola skupine H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kataru Hrvatske je u Bratislavi rezultatom 0-1 (0-0) svladala Slovačku i tako stigla do treće pobjede u kvalifikacijskom ciklusu, bodovno se izjednačivši (10) na vrhu ljestvice s Rusijom, koja je ranije danas rezultatom 0-2 svladala Cipar u gostima.

Zlatko Dalić je zbog ozljede na vrata umjesto Dominika Livakovića postavio Ivicu Ivušića, dok je u odnosu na nedavni sraz s Rusijom u Moskvi na klupi još ostavio Kramarića, Perišića, Pašalića i Ćaletu Cara, umjesto kojih su na teren istrčali Čolak, Ivanušec, Oršić i Vida.

Iako je Hrvatska na periode bila u potpunosti dominatna na terenu, takav odnos snaga izabranici Dalića nisu uspijevali konkretizirati, a dobar dio utakmice obrana Vatrenih izgledala je potpuno pogubljeno. Ipak, velika tri boda Hrvatskoj je prekrasnim pogotkom u 86. minuti donio Marcelo Brozović, a pobjedu je gostima odličnim obranama u završnici sačuvao vratar Osijeka Ivica Ivušić.

Prvi udarac na susretu kreirali su Vatreni kada je u 4. minuti Čolak na rubu šesnaesterca ostavio loptu za Brozovića, ali njegov snažan udarac s osamnaest metara bio je neprecizan te je lopa otišla pristojno pored okvira Rodakovih vrata.

Dominantno je Hrvatska izgledala u uvodu susreta u Bratislavi, a u 11. minuti Oršić je svojim ‘trademarkom’ bio vrlo blizu pogotka. ‘Zavukao’ se krilni napadač Dinama s lijeve strane napada prema sredini potegao s lijevog ruba šesnaesterca, svladao vratara Fulhama, ali lopta umjesto mreže pogađa gredu!

U 15. minuti sreću je dalekometnim udarcem ‘okušao’ i Ivanušec, ali s njegovim nepreciznim prizemnim pokušajem Rodak nije imao ni najmanjih problema.

Konstantno su hrvatski reprezentativci visoko pritiskali protivnika po izgubljenoj lopti, nerijetko uspješno, a upravo poslije jednog takvog scenarija i oduzimanja lopte od strane Oršića, Čolak je na njegovo dodavanje u 20. minuti bio u velikoj prilici, ali odličnim uklizavanjem udarac napadača Malmoa na sedam je metara blokirao Škrinar.

04.09.2021., Bratislava, Slovacka – Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2022., Slovacka – Hrvatska.Mislav Orsic.

U svom svega trećem dolasku u protivničku polovicu Slovaci konačno u 22. minuti spomena vrijedno prijete. Odlično su izabranici Štefana Tarkoviča kretnjama odvukli hrvatske braniče na desnu stranu, a zatim je pravovremeno lijevo poslužen Weiss, koji se usprkos dosta ponuđenog prostora odlučio na udarac s osamnaest metara i poslao loptu pored suprotne vratnice.

Blago ‘oskoljeni’ Slovaci u ovom su periodu svojim kretnjama počeli forsirati pogreške u defanzivnoj igri Hrvatske, a takav slučaj na lijevoj strani obrane za posljedicu je u 27. minuti imao utrčavanje Maka u šesnaesterac i udarac desno iskosa sa sedam metara, ali fantastičnim istrčavanjem i postavljanjem veliku je obranu upisao vratar Osijeka i sačuvao mrežu netaknutom.

Neuvjerljivo je izgledala obrana Hrvatske u ovom periodu. Samo tri minute poslije nakon ubačaja Hamšika iz prekida s lijeve strane napada nastala je velika pomutnja i panika u šesnaestercu gostiju, ali tri udarca domaćina ipak su pravovremeno blokirana.

Do kraja poluvremena Slovačka je bila ta koja je dominirala događanjima na terenu, ali osim nekoliko paničnih situacija, konkretnih prijetnji za Ivušića nije bilo, baš kao ni za Rodaka na drugoj strani, koji je bez ozbiljne ugroženosti zapravo bio od 20. minute susreta i situacije koju je propustio realizirati Čolak.

04.09.2021., Bratislava, Slovacka – Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2022., Slovacka – Hrvatska. Borna Sosa, Peter Pekarik.

U nastavak se ušlo bez promjena, a uvodno je ponovno Hrvatska u potpunosti dominirala na terenu. U 52. minuti nakon lijepog driblinga i ubačaja Oršića s lijeve strane napada, u sredini je u dobroj poziciji bio Vida, koji je ostao nakon prethodnog prekida sa suprotne strane, ali poslije njegovog udarca glavom lopta je otišla daleko preko okvira vrata.

Prvi se na izmjene odlučio Dalić koji je u 55. minuti iz igre izvadio Ivanušeca, Čolaka i Vlašića, umjesto kojih je na teren poslao Perišića, Livaju i Pašalića.

Povučeni Slovaci koji su čekali prilike iz kontri i polukontri te pokretljiva, ali generalno bezidejna Hrvatska u završnici ono su što smo gledali u narednom periodu koji je prošao bez ikakvih ozbiljnih uzbuđenja pred vratarima.

U 62. minuti su uslijedile dvije promjene u redovima domaćina, umjesto Hamšika i Schranza u igru su ušli Duda i Boženik, a u istoj minuti utakmicu je okončao aktivni Oršić, umjesto kojeg je istrčao Kramarić.

Prvu pravu priliku u drugom dijelu imali su Slovaci u 73. minuti nakon velike pogreške Vide u predaji. Mak je došao do lopte i sjurio se po desnoj strani šesnaesterca te odigrao u sredinu na četiri metra za 21-godišnjeg Boženika koji je loše zahvatio loptu i poslao ju daleko od okvira vrata. Dosta sreće u ovoj su situaciji imali igrači Hrvatske.

Kucka je u 83. minuti pucao prizemno s osamnaest metara, ali Ivušić nije imao ni najmanjih problema pri reakciji.

Posljednji Dalićev potez u vidu izmjena bio je ulazak Majera umjesto Kovačića u 84. minuti, a četiri minute prije kolega mu na suprotnoj strani na travnjak je umjesto Maka i Weissa poslao Jirku i Koscelnika.

Pogodak za slavlje i velika tri boda Hrvatske postigao je Marcelo Brozović u 86. minuti okršaja. Ubačaj Majera kratko je odbio Kucka, a odbijenu loptu savršenim je volejem s ruba šesnaesterca u sami donji lijevi kut poslao veznjak Intera za 0-1 i svoj sedmi pogodak u dresu Vatrenih.

Do kraja utakmice Ivušić je dvjema fantastičnim intervencijama u 88. i 89. minuti sačuvao pobjedu Hrvatske. Prvo je refleksnom rekacijom obranio snažan pokušaj Boženika s deset metara, a zatim i fantastičan udarac ‘iz koljena’ Kucke, ali vratar Osijeka paradom je i to otklonio daleko od svojih vrata.

04.09.2021., Bratislava, Slovacka – Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2022., Slovacka – Hrvatska. Ivica Ivusic.