Prekrasan prvijenac Viduke, Jakoliš iz kaznenog udarca za remi Dragovoljca i Šibenika

30.10.2021., Stadion Kranjceviceva, Zagreb - Utakmica 14. kolo 1. HNL : Hrvatski dragovoljac - Sibenik. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic AGENCIJA Pixsell

U prvoj utakmici programa 14. kola HT Prve lige Hrvatski dragovoljac i Šibenik su u Kranjčevićevoj odigrali neriješenih 1-1 (1-1).

Momčad Darka Mladine bolje je izgledala uvodno te stigla do vodstva prekrasnim pogotkom Luke Viduke, kojem je to bio prvijenac u Prvoj HNL, a Šibenik je do izjednačenja iz kaznenog udarca u 28. minuti doveo Marin Jakoliš. Prethodno najstrožoj kazni sudac Mario Zebec dao je drugi žuti i isključujući crveni karton Ricardu Bagaduru, pa je tako Dragovoljac od 26. minute bio s igračem manje.

Uvodno su bolji na terenu bili domaćini, koji su generalno dominirali posjedom, a po izgubljenoj lopti vršili visok pritisak na protivnika, te vrlo brzo ponovno diktirali tempo igre. U sedmoj su minuti ‘Crni’ zatresli mrežu. Na Mamićev ubačaj iz kuta u okvir je loptu proslijedio Bagadur visokim skokom na osam metara, ali je ista u mreži završila odbivši se od napada Perića, te je nakon kraće VAR provjere glavni sudac Mario Zebec opravdano odlučio nepriznati pogodak Hrvatskog dragovoljca.

Isti dvojac ponovno Rogiću prijeti iz kuta u 13. minuti, Mamićev ubačaj i Bagadurov dobar skok na rubu peterca, ali nedovoljno preciznim udarcem glavom stoper domaćih šalje loptu pristojno pored lijeve vratnice.

Izraženu dominaciju domaćini su kapitalizirali u 23. minuti kada je na ubačaj s lijeve strane nakon dvije loše reakcije gostujućih braniča u završnici prekrasnim udarcem iz voleja s deset metara u padu, u sami lijevi kut mreže pospremio Lokomotivin igrač na posudbi u HD-u, Luka Viduka. 21-godišnjaku je to bio prvijenac u 11. Prva HNL nastupu u karijeri.

30.10.2021., Stadion Kranjceviceva, Zagreb – Utakmica 14. kolo 1. HNL : Hrvatski dragovoljac – Sibenik. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Šibenik je nakon primljenog pogotka konačno digao tempo svoje igre, te vrlo brzo izborio kazneni udarac u 26. minuti, kada je Bagadur laktom blokirao dalekometni pokušaj gostiju, za što je nagrađen već drugom javnom opomenom i isključujućim crvenim kartonom, ostavivši svoju momčad s igračem manje do kraja susreta.

Nakon skoro dvije minute VAR provjere prvotna odluka Zebeca je potvrđena, a za goste je s bijele točke siguran izvođač bio Hajdukov igrač na posudbi u Šibeniku, Marin Jakoliš, kojem je to bio šesti pogodak u sezoni, ukupno 8. put da je zatresao mrežu u 57. Prva HNL nastupu.

Iskorištavao je Šibenik kvalitetno igrača više, nakon nekoliko opasnih dolazaka i dobrih obrana domaćina, u 37. minuti konkretnije prijeti Marin, udarcem s lijevog ruba šesnaesterca natjerao je Šubarića na lijepu obranu i odbijanje u korner.

Dragovoljac se konačno malo stabilizirao u igri pred kraj poluvremena, kada je i Mamić na isteku 45. minute imao čistu situaciju za udarac na osamnaest metara, ali je iz prve poslao loptu pristojno pored lijeve vratnice. U posljednjim sekundama na ubačaj iz kuta se Ćosić izborio za dobru poziciju i pucao u okvir, ali Rogić je bio siguran u intervenciji, nakon čega su istekle i tri minute nadoknade te je Zebec poslao igrače u svlačionicu.

30.10.2021., stadion Kranjceviceva, Zagreb – 14. kolo, Hrvatski Telekom Prva liga, Hrvatski Dragovoljac – Sibenik.

Prvu ozbiljniju prijetnju u nastavku vidjeli smo u 54. minuti kada je Roca u obrambenoj reakciji presjekao jednu loptu ispred vlastitog šesnaesterca i poslao istu tik uz bližu vratnicu na sredini vrata ukopanog Šubarića.

Na promjene se prvi odlučio domaći strateg Davor Mladina, koji je u 57. minuti na teren umjesto strijelca Viduke poslao 26-godišnjeg Vinka Petkovića.

Dragovoljac je u 59. minuti dobro zaprijetio dalekometnim udarcem Mioča, ali Rogić je bio koncentriran i upisao kvalitetnu obranu.

Uskoro je osvježenje u napadu potražio i gostujući strateg Mario Rosas, umjesto Delića ušao je Alexander Zoran Cvetkovic.

Kvalitetan pritisak Narančasti su odigrali u 67. minuti, u završnici se lijepim potezom na desnom rubu šesnaesterca oslobodio Attys, ali Haićanin se u trenutku kada je imao čistu situaciju za udarac prema vratima poskliznuo i time upropastio priliku svoje momčadi.

U 71. minuti Zebec (s obzirom na kriterij) donosi čudnu odluku ne okarakteriziravši namjerno igranje rukom Antonija Jakoliša dovoljnim za javnu opomenu. Podsjetimo, u prvom dijelu dosudio je kazneni udarac nakon Bagadurovog igranja rukom i osim najstrože kazne domaćem stoperu dao i drugi žuti karton.

Četiri minute poslije 4na3 kontru imaju gosti, ali u završnici se nizom odličnih reakcija istaknuo Andrej Lukić, koji je na desnoj strani gostujućeg napada presijekao dodavanje Jakoliša u prostor, a zatim s nekoliko lijepih poteza izašao iz pritiska gostiju te otvorio lijevu stranu napada svoje momčadi.

Lijepu solo akciju odradio je u 78. minuti Petković koji se s desne strane napada izborio za poziciju na lijevom rubu šesnaesterca, ali u završnici nije imao više snage za konkretan udarac te šalje loptu pristojno pored lijeve vratnice.

Samo dvije minute poslije ponovno je Petković u prilici, odlično su kontru odigrali domaćini, u završnici je Roca preciznim dodavanjem izbacio Petkovića u jedan na jedan s Rogićem, ali napadač ‘Crnih’ s dvanaest metara prebacuje istrčalog gostujućeg vratara i šalje loptu pored desne vratnice.

Bolji je bio brojčano inferiorni Dragovoljac u ovom periodu. U 81. minuti Franić se odlučio na lukav pokušaj s ruba šesnaesterca, poslao je loptu pod samu gredu, što je natjeralo Rogića na zahtijevnu reakciju u čijem se doskoku gostujući vratar ozlijedio izvrnušvi zglob. Umjesto njega ušao je 20-godišnji Antonio Đaković, kojem je to bio debi u Prvoj HNL.

Rosasova momčad dobru je situaciju imala u 88. minuti kada je Batarelo iskosa lijevo sa sedam metara pucao u prvi kut, Šubarić kvalitetno odbio dalje od vrata, a u nastavku M. Jakoliš loše zahvatio loptu i poslao ju daleko od okvira vrata.

Pred kraj je Šibenik pritisnuo suparnika, a najveću priliku gosti su propustili u posljednjim sekundama igre (šesta minuta nadoknade) kada je Dasilvi čistu jedan na jedan situaciju iskosa lijevo na osam metara fantastičnom reakcijom obranio Zvonimir Šubarić, sačuvavši bod svojoj momčadi.

U sljedećem kolu ‘Crni’ su gosti na Poljudu kod Hajduka, dok će ‘Narančasti’ na svom Šubićevcu ugostiti Rijeku.