Pregled 21. kola – neočekivano slavlje Istre i Slaven Belupa, povratak Bebeka

29.01.2022., stadion Gradski vrt, Osijek - Hrvatski Telekom Prva liga, 21. kolo, NK Osijek - NK Slaven Belupo. Lovro Zvonarek, Mihael Zaper   Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic

Nakon zimske pauze, gotovo više od mjesec dana, vratio se HNL. Zimski prijelazni rok za hrvatske prvoligaše traje do 15. veljače tako da klubovi još imaju vremena poraditi na igračkom kadru.

Puljani su doveli novo pojačanje na lijevom beku, Gideona Acquaha, 21-godišnjaka iz Gane koji je stigao na posudbu iz španjolskog niželigaša Montija te mladog brazilskog napadača Lucasa Mouru iz FC São Joséa, a klub su napustili Erhun Obanor, Robbie Burton i Damjan Dančić. Potonja dva su bili na posudbi iz Dinama koja je bila dogovorena do lipnja, ali je raskinuta tijekom siječnja, dok je Obanora na posudbi u ciparskom PAEEK-u.

Gorica nije zabilježila nikakve značajnije dolaske, ali se momčadi priključilo osam juniora, a dio bi ih trebao biti u statusu članova prve momčadi. Što se odlazaka tiče, klub su napustili Fran Brodić koji je otišao u Varaždin, Ivan Banić završio je na posudbi u ljubljanskoj Olimpiji te Elvis Sarić koji će svoju karijeru nastaviti u Suwon Samsung Bluewingsu u Južnoj Koreji. Posudba je dinamovca Nike Jankovića koja je trebala trajati do kraja sezone raskinuta te je vraćen u Dinamo nakon čega je proslijeđen u Zrinjski iz Mostara.

U Gradski su vrt stigli Marin Leovac iz Dinama, Mijo Caktaš iz Damca, Vinko Petković iz Hrvatskog Dragovoljca, Kristian Fućak iz Orijenta 1919, Mihajlo Baić iz Čukaričkog te Diego Hernández Barriuso iz španjolskog trećeligaša CD Badajoza, a otkupljen je ugovor Jevhena Čeberka od LASK-a. Klupske će karijere u drugim klubovima nastaviti Petar Bočkaj u Dinamu, José Antonio Caro u Muriciji, Talys u Pafosu, Marin Pilj u Olimpiji, Šime Gržan u Zalaegerszegi te Adrian Leon Barišić u Frosinoneu.

Framaceuti su ojačali Ante Crnac iz Dinama te povratnici Luka Liklin i Tomislav Srbljinović s posudbe iz Rudeša. Klub su napustili Mateo Monjac koji je na posudbi slovenskoj Tabor Sežani, a Nemanja Glavčić je transferiran u Himki.

Šibenčanima su u svoje redove na posudbu pristigli Dina Skorup iz Hajduka te Ivica Vidović iz Dinama. Šubićevac su napustili Marin Jakoliš koji je kao posuđeni igrač Hajduka otišao u francuski Angers, Sandesh Jhingan u ATK Mohun Bagan, Adam Benić u NK BSK Bijelo Brdo, Luka Celić, Cole Dasilva te Ignacio Bailone.

Bijeli su ojačali na desnom beku uz povratnika Dina Mikanovića, a konkurenciju na mjestu stopera je zaoštrio Ferro iz Benfice dok je nova opcija u veznom redu Lukas Grgić. Svlačionicu su sljedeći igrači zamijenili posudbom: Dimitrios Diamantakos u Ashdod SC, Ivan Ćalušić i Mario Čuić u Kalcer Radomlje, Dino Skorup u Šibenik te Lumbardh Dellova koji je bez odštete otišao u KF Ballkani.

Na Kajzericu je pristigao tek jedan igrač na posudbu iz Dinama Jakov Anton Vasilj, a klub su napustili: Marko Đira, Gabriele Artistico te Raul Florucz koji je posuđen Jarunu.

U Dragovoljčevu su svačionicu u sklopu suradnje s Rijekom pristigli: Marino Kukoč, Niko Galešić, Roko Jurišić, Ivan Smolčić, Veldin Hodža, Adam Bistrić, Bernard Karrica i Matija Frigan, dok su klub napustili: Marko Ćosić, Tomislav Valentić, Benedikt Mioč, Vinko Petković, Luka Viduka, Andrej Lukić, Ivan Roca, Bruno Karoglan…

Modri su ojačali za Bočkaja koji je prešao iz Osijeka. Klub su napustili: Franҫois Moubandje otišao je na posudbu u Gӧztepe, a Dinko Horkaš na posudbu u HŠK Posušje, dok je Marin Leovac prešao u redove Osijeka.

U redove Rijeke pristigli su: Bernard Karrica s posudbe poslan na istu u Dragovoljac, Sava Arangel Čestić iz FC Kӧlna te Veldin Hodža s posudbe, ali je opet poslan na istu u Dragovoljac. Svlačionicu su napustili: Nino Galović u Aroucu, Ivan Tomečak u Pafos, Dávid Nwolokor u NK Aluminij Kidričevo te mladi nogometaši koji su poslani Dragovoljcu.

NK Istra 1961 – HNK Gorica

Proljetni su dio sezone prvi otvorili Istra i Gorica. Istra je jesenski dio sezone završila na 9. mjestu, ali s 11 bodova prednosti pred Dragovoljcem i bodom zaostatka za Slavenom. S druge stane, Gorica ima 6 bodova manje te utakmicu više od četvrtoplasiranog Hajduka, ali i 5 bodova više od Lokomotive.

Već u 3. minuti zaprijetila je Istra, Lisica je dobio loptu na desnu stranu išao je na udarac, ali ga je na petercu blokirao Steenvoorden. Prva se opasnost, ali i pogodak za Goricu zbila tri minute nakon: Lovrić je više pucao nego izveo korner s lijeve strane, Lučić je obranio i odbio do Jovičića, a bivši igrač Istre s lijeve strane peterca postiže pogodak za 0:1, četvrti u dresu Gorice, treći protiv Istre. U nastavku tražila su se dva kaznena udarca, prvo u 13. minuti kada je u duelu Lisice i Lovrića u kaznenom prostoru pao Lisica, ali sudac je Jović rekao da se igra nastavlja dalje. Dvije minute potom Hujberov udarac je dirao Keitu, VAR je pregledavao je li bilo igranja rukom, no igra se nastavila dalje. U 17. minuti najbolju priliku Istre imao je Beljo kada mu je iz lijevog kornera ubacio Marin, ali Mišković nije ispratio udarac. Četiri minute kasnije, Mišković je dobio sjajnu loptu u prostor, išao 1 na 1, ali gađa pokraj vratnice. Nakon pola sata igre, Lovrić izvodi slobodni udarac, lopta odlazi na drugu vratinicu gdje su Suk i Jovičić gotovo sami, ali Suk ne zahvaća dobro loptu. Najatraktivniji potez prvog dijela pripao je Mlinaru i Debijađi, Mlinar je zapucao spektakularno, a Debijađi je spektakularnije obranio.

Gorica je u drugo poluvrijeme ušla jako, u 52. minuti, Lovrić spašava loptu, šalje je do Cruza koji mu je vraća, ubačaj je išao na Kalika, ali ispred njega je očistio Marin. Iz Lovrićeva ubačaja Steenvoorden je loptu poslijedio na drugu vratnicu, ali Galilea čisti za novi korner Gorice. 7 minuta nakon Istra dolazi do pogotka: Marin izvodi ubačaj iz kuta, na drugoj se našao Perković koji glavom s peterca postiže pogodak za 1:1 te 500. pogodak Istre u 1. HNL koja se tako priključila Dinamu, Hajduku, Osijeku, Rijeci, Lokomotivi, Zagrebu, Slaven Belupu, Interu, Varteksu, Cibaliji, Zadru i Šibeniku kao 13. ekipa koja je stigla do tog jubileja. Pokušao je i Lovrić nakon sat vremena igre iz voleja, no lopta završava u bloku. Tri minute kasnije, Kalik upošljava Lovrića koji s 20-ak metara šalje bombu prema maloj mrežici, ali Lučić sjajno brani. U 74. minuti posljednja spomena vrijedna situacija na dvoboju, ali i preokret: duga lopta pronalazi Miškovića koji je petom prekrasno iza sebe spušta za Belju na rubu kaznenog prostora koji ju posprema u mrežu za konačnih 2:1 te svoj 7. pogodak ove sezone postavši službeno najbolji strijelac Istre. Ovo je Istrina druga pobjeda protiv Gorice, prva nakon studenog 2018. te prva na domaćem stadionu kada je Krunoslav Rendulić bio trener Puljana. Istra u idućem kolu igra opet na domaćem terenu protiv Dinama, a zatim ide u goste Lokomotivi, dok Gorica dočekuje Hajduk u prvoj domaćoj utakmici u 2022., s time da valja napomenuti da je Gorica posljednju pobjedu kod kuće upisala u kolovozu prošle godine.

NK Osijek – NK Slaven Belupo

U ovaj su dvoboj dobro krenuli gosti, pogotovo u obrani, stoga se do prve prilike čekalo gotovo 24. minute kada je polupokušaj ubačaj Leovca s lijeve strane kaznenog prostora lako zaustavio Sušak. Uzvratili su i gosti, minutu nakon toga s 18 metara puca Laušić, ali ravno u Ivušića. U 26. odgovaraju domaćini, Osijek dobija slobodni udarac, izvodi ga Bohar, a nakon što je obrana tu loptu odbila, na nju je natrčao Brlek, ali nespretno puca s 20-ak metara pored gola te je to ujedno bio i jedini udarac Osijeka u prvom poluvremenu. Tri minute potom pokušavaju Farmaceuti, Zvonarek pronalazi Boseca čiji desni ubačaj s ruba kaznenog prostora na vrijeme čisti Fiolić. U 32. nova prijetnja gostiju, Bosec je ukrao loptu, pronašao Laušića koji se sjurio po lijevoj strani u kazneni prostor, ali u pravom trenutku spašava Ivušić. Posljednja prilika zbila se devet minuta nakon, Zvonarek lukavo s desne strane ubacuje za Zapatu u kazneni prostor koji puca s pet metara, ali Ivušić je opet na pravom mjestu.

Po početku drugog dijela, u 49. minuti Belupo dolazi do vodstva: nakon duge lopte Boseca, do nje prvi dolazi Zvonarek, vara Škorića i šalje loptu pored Ivušića za 0:1. Dvanaest minuta nakon Laušić nezgodno u dočeku iz skoka pada na rame te izlazi iz igre. Osijek je pritiskao uz dva prekida, u 63. Škorić nakon kornera glavom gađa previsoko te dvije minute nakon isto iz lijevog kornera gađa Škorić, no njegov dobar udarac glavom brani Sušak. U 68. Belupo povećava prednost, Kaymakov iz lijevog kornera ubacuje, a na petercu je najspretniji Božić koji glavom pogađa za 0:2. Uslijedio je veliki pritisak Osijeka, u 70. je minuti nakon ubačaja Fućka s desne strane pokušao Fiolić volejem, no neprecizno. Četiri minute potom Osijek smanjuje prednost, dugu loptu s desne strane Fućak dočekuje u kaznenom prostoru, njegov pokušaj brani Sušak, a na odbijancu je Caktaš koji zabija za 1:2 i svoj prvi pogodak u prvoj utakmici u dresu Osijeka. Domaćini su do kraja pritiskali, no nisu pronašli put do gola. Završilo je pobjedom Belupa koji je svoju pobjedu čekao od 2014. U idućem kolu Osijek gostuje kod Hrvatskog Dragovoljca, dok Slaven Belupo dočekuje Šibenik.

HNK Šibenik – HNK Hajduk

Dalmatinski derbi, treći ove sezone odigran je u Šibeniku. U prethodna dva susreta, svatki je klub slavio jednom, Hajduk početkom prvenstva na Poljudu s 1:0, a Šibenik mu je uzvratio u 12. kolu na Šubićevcu s 2:0. Počelo je žustro, ali oprezno. U 10. minuti prva prilika pripada Hajduku kada pokušaj Livaje zaustavlja Rogić. Pet minuta nakon postaje zanimljivo, Zebec zaustavlja igru i na intervenciju VAR-a gleda situaciju Batarelo-Mlakar. Batarelo je neoprezno radi prekršaj na hajdukovcu, a Zebec pokazuje na bijelu točku. Siguran je izvođač za 0:1 bio Livaja koji loptu šalje u desnu stranu, dok Rogić ostaje ukopan u mjestu. Šibenik se vratio deset minuta kasnije nakon sjajne akcije: Kvesić je ubacio s lijeve strane, S. Sahiti ostavio za Ćurića, a šibenski je kapetan ubojito pogodio Kalinićev donji desni kut za 1:1 te svoj četvrti gol sezone. Pokušao je i Hajduk u 38. minuti, ubacio je Ljubičić, koji je nakon pola sata igre zamijenio ozlijeđenog Biuka, lopta stiže do Livaje, ali tu je i Rogić da bi na kraju lopta od Perića završila u korneru. Lovrencsics izvodi desni korner, nebeski skok Katića i njegov pokušaj glavom odsjeda na gredi, Livaja na odbijancu pogađa Rogićevu desnu vratnicu, ali obrana Šibenika čisti. Četiri minute kasnije, Bijeli prijete Vukovićevim opasnim udarcem iz daljine, ali Rogić se dobro ispružio i odbio loptu u korner. U gotovo samoj završnici poluvremena opet VAR, Zebec zaustvalja igru i opet ide prema monitoru gdje vidi igranje rukom nesretnog Batarela koji je tako skrivio drugi kazneni udarac na utakmici. I ovoga je puta siguran izvođač bio Livaja, Rogić je pogodio stranu, ali je ostao prekratak te Hajduk dolazi u vodstvo 1:2, a Livaja upisuje 15. pogodak ove sezone.

U 48. minuti i Šibenik je tražio slobodni udarac, no Zebec je procijenio da Vukovićeva ruka nije kažnjiva. Šibenik odigrava prekrasnu akciju trinaest minta nakon, ali Ćurićev udarac završava pod oblacima. U 68. minuti Bijeli zaključuju i potvrđuju svoju pobjedu: Fossati vidi Krovinovića te prekrasno ubacuje u sredinu, a Krovinović fenomenalno s 20-ak metara čisti paučinu s Rogićeva gola za 1:3 te upisuje svoj drugi pogodak ove sezone. Do kraja se utakmica primirila, ali vrijedi spomenuti pokušaj Delića dvije minute kasnije koji gađa Kalinića i ostaje konačnih 1:3 iz 68. minute.

NK Lokomotiva – NK Hrvatski Dragovoljac

Povratak u proljetni dio HNL-a u ovoj je utakmici obilježio sudac Bebek nakon tromjesečne suspeznije te je rekorderu ovaj susret bio 294. koji sudi u najvišem rangu. Prvih 19. minuta nije se događalo ništa spektakularno, a onda je Kulenovićev udarac glavom zaustavio Šubarić. Lokomotiva je lako dolazila do centaršuteva i tako slala nebrojno mnogo udaraca, ali Dragovoljac nije popuštao. Dragovoljac je dugo čekao do nekog prekida kako bi iz tih situacija izvukao neko bolje rješenje. U 22. minuti nakon kornera lopta se odbija izvan kaznenog prostora do Hodže koji šutem s 20 metara pogađa Ҫokaja koji mijenja smjer lopte za vodstvo gostiju 0:1. Lokomotiva je gospodarila posjedom lopte te ga je uvelike pojačala, no tek pred istek regularnog vremena prvog dijela dolaze i oni do gola. Nakon sobodnjaka Stojkovića, Dabro glavom gađa s četiri metra te poravnava rezultat na 1:1 i upisuje svoj deveti pogodak u Prvenstvu.

Nastavak je počeo žustro i uspješno po Lokomotivu, odmah u prvoj minuti drugog dijela Miličević iz lijevog auta pronalazi Vasilja, povratna lopta dolazi do Dabre koji šutira, Vulekić odbija, a lopta dolazi do Aliyua koji je posprema u mrežu za 2:1 i postiže svoj četvrti ovosezonski pogodak. Dvije minute nakon Ҫokaj provjerava Šubarićevu spremnost koji je atraktivno obranio, ali i dobro se protegnuo. Vasilj je u nastavku stvorio nove probleme za Dragovoljac, s lijeve strane lijepo proigrava Kulenovića u sredinu čiji udarac odlazi debelo preko gola. Rijetki su bili pokušaji Dragovoljca, no vrijedi izdvojiti pokušaj Bašića iz 58. minute koji je Nevistić lako obranio. Tri minute potom, Vasilj je opet prijetnja gostima, a Kulenović ponovno promašuje. U nastavku je kod Dragovoljca debitirao Matija Frigan koji je u 76. unio paniku u kazneni prostor Lokomotive solidno se ukopavši pored Pivarića, ali obrana je otklonila prijetnju. Posljednji pokušaj gostiju pripao je Galešiću pet minuta nakon, no puca preko gola. Do kraja utakmice, Bašić je zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton. S konačnih je 2:1 iz 46. minute Lokomotiva upisala sedmu pobjedu, a Dragovoljac 17 poraz ove sezone.

GNK Dinamo – HNK Rijeka

Derbi 21. kola pripao je Dinamu i Rijeci, a obje su prijašnje utakmice završile 3:3, no Rijeka je u Kupu bila bolja i izbacila je Dinamo u utrci za obranu prvaka. Dinamo je prvi zaprijetio u 7. minuti, prodor je po lijevoj strani, ubačaj u peterac gdje Andrić pada u duelu s Vukčevićem. Provjeravao je VAR tu situaciju, ali na kraju nije dosuđeno ništa. Četiri minute nakon opet se uključio VAR zbog Velkovskog i njegove ruke, no Pajač nije dosudio ništa. U 18. minuti zapusa je Murić iz poveće udaljenosti, ali ravno u ruke Livakovića. Tri minute kasnije zapucao je i Oršić sa svoje standardne pozicije, ali brani Labrović, no iz tug udarca iz kuta, Dinamo dolazi do prenosti: Oršićev ubačaj s lijeve strane, a Andrićev udarac glavom sa šest metara zaustavlja Labrović, na odbijancu je Šutalo te šalje loptu u mrežu. Kako bi provjerio je li Andrić bio u zaleđu, uključuje se i VAR, a Šutalov je gol potvrđen za 1:0. Pokušao je i Ademi u 27. minuti, no Labrović je na mjestu. Pet je minuta nakon pokušao Ademi opet, ali udarac mu je blokiran. U 34. pokušao je Gnezda Čerin, ali je Théophile-Catherine to blokirao. Osam minuta nakon udaracem iz kuta lopta vraćena u 16 metara, ali Oršić je ne uspijeva primiriti. Odmah potom Andrić je povukao, imao je dosta prostora na desnoj strani, nesebično dodaje Oršiću koji zabija s 12 metara za 2:0 te tako postiže sveoj šesti pogodak u sezoni i deseti Rijeci u međusobnim susretima.

U 53. se minuti ozlijedio Perić pa je Kopić bio prisiljen napraviti izmjenu, ušao je Franjić. Tri je minute nakon pokušala Rijeka iz protunapada, Murić ubacuje u šesnaest metara, no na drugoj je strani Drmić koji ne uspijeva zaprijetiti. U 64. je minuti Labrović loše izbacio, Ivanušec presjekao, ali nije uspio izrealizirati do kraja. Petanest minuta potom Mišić puca iz daljine, no visoko preko gola. U 88. minuti na drugoj je strani pokušao Abass zapucati, Drmić je prihvatio loptu, spustio za Pavičića, no bio je u zaleđu, stoga nema ništa od pogotka za Rijeku. Posljednja je situacija u drugoj minuti sudačke nadoknade pripala Dinamu, minijatura Ivanušeca, lopta odlazi na drugu stranu, ali Bočkaj puca preko gola.